Jak wybrać ubezpieczenie na zbliżającą się podróż?

Czym kierować się, przeglądając dostępne warianty polis podróżnych? Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie podróżne dla każdego turysty

Epidemia COVID-19 zmieniła naszą rzeczywistość i z pewnością jeszcze długo będziemy odczuwać skutki „działalności” tego wirusa. Mimo to należy pamiętać, że prędzej czy później wszystko wróci do normy, a my znowu będziemy mogli beztrosko podróżować. Zresztą nawet obecnie sytuacja zmienia się dość często. Nieważne zatem, czy Twój wyjazd zbliża się wielkimi krokami, czy czekasz na zażegnanie pandemii, w tym miejscu należy stanowczo podkreślić, że planowanie każdego wyjazdu, urlopu czy podróży należy rozpoczynać od zakupu polisy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie turystyczne samo w sobie nie jest dodatkiem do ekwipunku czy zbędnym wydatkiem. Wręcz przeciwnie – ubezpieczenie podróżne gwarantuje Ci ochronę i pomoc w wielu nieprzewidzianych sytuacjach, których każdy z nas chce uniknąć, niestety nie zawsze jest to możliwe. Jak jednak wybrać najlepszą polisę ubezpieczeniową na wyjazd? Jakie elementy wziąć pod uwagę i co powinno mieć największy wpływ na podjętą decyzję?

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Na wstępie warto podkreślić, że obecnie na rynku wybór tego typu usług jest bardzo bogaty. Tak naprawdę nie musisz nawet wychodzić z domu, aby kupić kompleksowe ubezpieczenie turystyczne dla siebie i swoich bliskich. Z drugiej strony łatwo możesz paść ofiarą haseł reklamowych, w wyniku czego przepłacisz lub nabędziesz polisę, której faktyczna wartość nie będzie zbyt wysoka. Dlatego też warto nie tylko zapoznać się z aktualnymi ofertami, ale również naszym poradnikiem. Otóż podjęcie decyzji nie zawsze jest tak proste, jak mogłoby się wydawać.

Pierwsze kroki najlepiej skierować ku takim narzędziom pomocniczym jak porównywarki ubezpieczeń czy kalkulatory ubezpieczeń. W ten sposób wstępnie poznasz swoje możliwości oraz zakres cenowy, jaki może Cię spotkać. Pamiętaj też, że koszt zakupu polisy w żadnym wypadku nie powinien być najważniejszym kryterium wyboru. Po pierwsze, cena nabycia ubezpieczenia z reguły nie przekracza stawki za kawę w kawiarni w miejscu pobytu (w przeliczeniu na osobę), po drugie natomiast wraz z ubezpieczeniem zyskujesz pewność, swobodę i bezpieczeństwo, które trudno przeliczyć na pieniądze.

Musisz też wiedzieć, że przy podróżach do niektórych krajów kupno ubezpieczenia turystycznego jest obowiązkowe. Właściwe organy wskazują wtedy minimalny zakres polisy, który musi zostać spełniony. Jeżeli wyjeżdżasz z biurem podróży, pośrednik gwarantuje Ci polisę ubezpieczeniową. Zazwyczaj jednak jest to ubezpieczenie minimalne, które w rzeczywistości zapewnia jedynie podstawową pomoc. Dlaczego też w takiej sytuacji zapoznaj się dokładnie z zapewnioną polisą i w razie konieczności nabądź drugą samodzielnie – o takim zakresie, jakiego potrzebujesz.

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne?

Skoro jesteśmy już przy zakresie ubezpieczenia, trzeba podkreślić, że to ten element jest tak naprawdę najważniejszy i powinien decydować o podjętym wyborze. Podstawowa polisa podróżna dla każdego turysty musi zawierać:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia,
  • ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków),
  • ubezpieczenie assistance.

Jeżeli tylko potrzebujesz, swoją polisę ubezpieczeniową możesz niemal dowolnie rozbudować o inne warianty ochrony. Zwróć na to uwagę przy wyborze ubezpieczyciela – w końcu to polisa jest dla Ciebie, a nie Ty dla niej i to polisa ma spełniać Twoje wymagania. Nie czekaj dłużej i już dziś sprawdź dostępne możliwości, aby zagwarantować sobie i swoim bliskim najlepsze ubezpieczenia na zbliżający się wyjazd.