Majorka, śródziemnomorski raj

Jest jedną z najpiękniejszych wysp na Morzu Śródziemnym. „Bohaterka” przeboju z lat dziewięćdziesiątych, którą na cel swoich wakacji obiera rocznie ponad osiem milionów turystów. Jest największą wyspą spośród hiszpańskich Balearów. Mniej zatłoczona i hałaśliwa od Ibizy, europejskiej siedziby imprez. Ale za to bardziej atrakcyjna od Minorki, małej i bardzo kameralnej wyspy. Będzie świetnym wyborem na spędzenie wakacji w rodzinnym gronie, romantycznego wypadu tylko we dwoje, ale również integracyjnego wyjazdu pracowników firmy.

Majorka – relaks od miasteczka do miasteczka

Wyspa ma powierzchnię 3600 km2, a odległość z jednego krańca na drugi to zaledwie 100 km. Dlatego, kiedy już jesteśmy na miejscu warto poświęcić trochę czasu na zwiedzenie uroczych miasteczek. Palma de Mallorca jest stolicą wyspy i jednocześnie jednym z najczęściej odwiedzanych miast w całej Hiszpanii. Budowle tego zabytkowego centrum turystycznego pamiętają jeszcze czasy średniowiecza, jak na przykład katedra La Seu lub zamek królewski. Valdemmossa, podobnie jak stolica, umiejscowiona na zachodnim wybrzeżu, to malownicze miasteczko, w którym można wypoczywać na kamienistych plażach, podziwiając skaliste klify. Popularności miastu przysporzył nasz rodak, kompozytor Fryderyk Chopin, który mieszkał tam przez kilka miesięcy z Francuzką George Sand. Na północnym wybrzeżu odwiedzić można Alcudię z pozostałościami rzymskich budowli. W jej okolicy znajduje się najdłuższa plaża na całej wyspie. Znajdzie się miejsce również dla wielbicieli mocniejszych wrażeń – El Areal to siedziba klubów, ale także Marineland – parku rozrywki, w którym można podziwiać akrobacje delfinów i lwów morskich, jak również egzotyczne zwierzęta, takie jak węże i krokodyle. Atrakcje Majorki na tym się nie kończą. Do dyspozycji turystów są jeszcze parki wodne, Safari-Zoo, pola golfowe i wiele, wiele innych propozycji. Opisy dostępne są na http://www.tui.pl/wypoczynek/hiszpania/majorka.

Majorka – spojrzenie w głąb podziemi

Tym, z czego szczególnie słynie Majorka, są absolutnie zjawiskowe kompleksy jaskiń. Najsłynniejsza to Coves de Drach, znana jako Smocza Jaskinia. Znajduje się na wschodzie wyspy, w sąsiedztwie miasta Porto Cristo. Zachwyca wiszącymi z sufitu stalaktytami, mieniącymi się stalagnatami i barwnymi naciekami na ścianach. W czasie zwiedzania można posłuchać muzyki klasycznej, np. Chopina, połączonej z pokazami multimedialnymi. A w dodatku w jej wnętrzu można przepłynąć łódką po jeziorze Martel, jednym z największych podziemnych jezior na całym świecie. Oprócz Smoczej Jaskini, dla amatorów podziemnych wędrówek znajdzie się jeszcze kilka propozycji. Również w okolicy Porto Cristo odwiedzić można jasknie Cuevas del Hams, czyli groty haczyków. Nazwa pochodzi od charakterystycznego układu cieniutki stalaktytów zwisających z sufitu niczym zakrzywione haczyki. Dla niektórych jest nawet piękniejsza niż Smocza Jaskinia, bo w środku znajdziemy nie jedno, a trzy jeziora i bajeczny ogród. Godna polecenia jest także jaskinia Coves d’Arta. Wysoka, bo sufit sięga nawet ponad 20 metrów, i pięknie świetlona, zapiera dech w piersiach widokiem nacieków i form skalnych. A dla całkowicie zapalonych wielbicieli grot wciąż pozostaną jeszcze przynajmniej dwie propozycje – Coves de Campanet, zbudowana z wapienia i naturalnie podzielona na mniejsze pomieszczenia, oraz mała jaskinia Coves de Gènova, którą znajdziemy niedaleko Palma de Mallorca.

Majorka – odpoczynek na łonie przyrody

Gdy już zwiedzimy monumentalne miasteczka i zachwycimy się bajecznymi, majorkańskimi jaskiniami, nie pozostaje nic innego jak zostawić sobie trochę czasu na słodkie lenistwo. I tu wyspa nie zawiedzie, bo mamy do dyspozycji mnóstwo plaż, a dzięki bliskim odległościom na całej wyspie, każdego dnia można odpoczywać na innej. Plaża Cala Formentor znajdująca się na półwyspie Formentor jest określana jako jedna z najpiękniejszych w całej Hiszpanii. To wąska plaża piaszczysta, z której tylko krok w jedną stronę do ciepłego morza o turkusowej wodzie, a w drugą – do zielonego lasku piniowego. Szersza, ale również piaszczysta jest Cala Argulla. Dzięki temu znakomicie nadaje się do uprawiania sportów plażowych, jak siatkówka czy piłka nożna. Dla rodzin z dziećmi znakomita będzie plaża Canyamel. To spokojne wybrzeże z szeroką plażą, dzięki której nie jest przeludniona. Z kolei plaże Es Trenc i Cala Mondrago to znakomite opcje do wielbicieli nurkowania. Z jednej strony można wygrzewać się na piasku, z drugiej zaś wskoczyć do wody ze skalnego nabrzeża, aby podziwiać bogaty, podwodny świat Morza Śródziemnego. Nurkowanie jest bardzo popularną rozrywką na Majorce, więc w każdej miejscowości bez trudu można wypożyczyć sprzęt, ale też skorzystać z kursu również dla początkujących nurków. A turyści, którzy preferują sporty wodne, ale z pozostaniem nad powierzchnią wody, odnajdą się na plaży Cala Mesquida. To mała plaża w północnej części wyspy, przy której są największe fale, a więc znakomite do uprawiania surfingu.