Trentino. Mekka narciarzy w sercu Dolomitów

Autor tekstu: , Data publikacji:

Chociaż wakacje wielu ludziom kojarzą się przede wszystkim z latem, także zimowy okres jest świetnym czasem na to, by wypocząć. Szczególnie, jeśli lubi się rekreację na świeżym powietrzu i adrenalinę związaną z zimowymi sportami. Dla tych, którzy poszukują idealnego miejsca do jazdy na nartach, wyjątkowo urokliwych górskich krajobrazów, a także komfortowego zaplecza turystyczno-rekreacyjnego na najwyższym poziomie, idealnym miejscem na zimowy wypoczynek będzie włoskie region Trentino.

Trentino położone na skrzyżowaniu dwóch najlepszych włoskich obszarów narciarskich – Dolomiti Superski i Skirama Adamello Brenta jest miejscem, w którym można się zakochać. Dlaczego to właśnie ten region jest przestrzenią, którą warto wybrać na zimowy urlop spośród wszystkich innych usytuowanych w Alpach czy Dolomitach? Argumentów, które przemawiają za tym miejscem jest mnóstwo.

Narciarski raj w Trentino

W Trentino czeka na narciarzy ponad 800 kilometrów tras narciarskich, dostosowanych do potrzeb zarówno początkujących fanów nart, jak i profesjonalistów z dużym doświadczeniem na stokach. Znajdują się tu komfortowe i bezpieczne wyciągi narciarskie, świetnie ośnieżone i przygotowane do jazdy od listopada aż do maja trasy, doskonała komunikacja pomiędzy poszczególnymi karuzelami z wyciągami (skibusy), a także bogate zaplecze – mnóstwo szkół jazdy, wypożyczalni sprzętu, apres ski.

Fot. Pietro Masturzo

Od nadmiaru głowa nie boli…

…a w tym regionie w istocie stoków, które możemy wybrać jest co nie miara. Najpopularniejsza jest „narciarska karuzela” położona w Dolomitach Brenta – na narciarzy czeka aż 150 km tras, które można odwiedzić, mając ciągle przypięte narty. W ramach jednego karnetu Skirama Adamello Brenta można korzystać z aż 98 tras, pomiędzy którymi znajdują się zarówno trasy niebieskie, czerwone, jak i najtrudniejsze – czarne. Przejechać się można m.in. słynną 3–Tre o nachyleniu sięgającym nawet 60%, do której najłatwiej dostać się z miejscowości Madonna di Campiglio.

Drugą opcją jest karnet Dolomiti Superskipass dający dostęp do 1200 km tras (z tego 350 w samej prowincji Trentino) i 450 wyciągów m.in. w Val di Fassa, znanym z licznych imprez narciarskich Val di Fiemme, czy San Martino di Castrozza.

Fot. Federico Modica

Fot. Federico Modica

Zabawa na śniegu w wielkim stylu

Trentino to jednak więcej niż tylko raj dla narciarzy. Coś dobrego czeka także na fanów narciarstwa klasycznego, spacerów na rakietach śnieżnych przez dziewicze, górskie tereny – w tym przez parki narodowe, a także tych, którzy cenią sobie bardziej ekstremalne zimowe sporty. Na dorosłych i dzieci czekają również snowparki pełne atrakcji typu halfpipe i innych instalacji sprawiających, że białe szaleństwo nabiera jeszcze bardziej radosnego charakteru. Wybrać się można np. do położonego w pobliżu Madonna di Campiglio Ursus Snowparku, usytuowanego na ponad 3 500 m powyżej poziomu morza, na przestrzeni 5 hektarów. Dobrym miejscem będzie również Snowpark Monte Bondone, czy Alternative Park usytuowany w Panciana.

Możliwości, jakie daje fanom zimowych sportów region Trentino jest o wiele więcej. Każdy jednak powinien sam odnaleźć coś dla siebie, odkrywając uroki włoskich Dolomitów warstwa po warstwie.