Wiedeń – miasto, które oszałamia historią

Wiedeń to jedno z najchętniej odwiedzanych miast Europy. Nic dziwnego – znajdują się tu zabytki pochodzące ze wszystkich okresów historycznych, luksusowe hotele (m.in. należące do sieci AccorHotels), restauracje serwujące wykwintne specjały kuchni austriackiej i międzynarodowej. Co więcej – według raportu amerykańskiego Mercera – Wiedeń jest miastem o najwyższej jakości życia na świecie.

Serce Wiednia – katedra św. Szczepana

Zwiedzanie miasta warto zacząć od jednej z najbardziej imponujących budowli, wyrastających w ruchliwym centrum Wiednia (zwanym Innerstadt) – gotyckiej katedry św. Szczepana. Należy ona do największych świątyń w Europie – jest długa na około 100 metrów, a najwyższa, pokryta ażurowymi zdobieniami wieża wznosi się na wysokość ponad 130 metrów, górując nad miastem.

Budowa katedry rozpoczęła się w XIII wieku, obecną strzelistą, gotycką formę zyskała jednak dopiero w XVI stuleciu podczas rozbudowy. Dziś ta świątynia stanowi obowiązkowy punkt każdej wycieczki do stolicy Austrii. Niewiele jednak zostało z jej historycznego otoczenia – wokół katedry znajdują się najdroższe wiedeńskie sklepy i modne restauracje. W Wiedniu trudno bowiem mówić o klasycznej starówce – zabytkowe obiekty i kompleksy rozsiane są po terenie całego miasta.

Dla miłośników kultury – Muzeum Quartier

Niemal w centrum Wiednia zlokalizowana jest również tzw. dzielnica muzeów, czyli Muzeum Quartier. Mieszczą się tu najważniejsze muzea i galerie w mieście, m.in. Muzeum Leopolda, w którym można podziwiać dzieła Gustava Klimta czy Oskara Kokoschki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej (tzw. Mumok), Centrum Architektury i wiele innych. To punkt obowiązkowy dla entuzjastów sztuki – nie tylko austriackiej. Nic dziwnego, że co roku Muzeum Quartier przyciąga około 3 milionów odwiedzających.

Nie tylko dla dzieci – Prater

Kolejnym symbolem stolicy Austrii jest Prater, czyli ogromny park rozrywki z charakterystycznym 65-metrowym diabelskim młynem, zwanym Wiener Riesenrad. Siedząc w jednej z 15 gondoli, można w spokoju podziwiać niezwykłą panoramę Wiednia. Do innych atrakcji Prateru należą: dom strachów, liczne karuzele czy kolejka górska.

Śladem potęgi Habsburgów – Hofburg

Podczas wizyty w Wiedniu nie można pominąć Hofburga, czyli pałacu władców Austrii. Wraz ze wzrostem potęgi Habsburgów zamek był rozbudowywany, by przekształcić się w jedną z najbardziej okazałych rezydencji cesarskich w Europie. Zachwyca klasycystyczną, harmonijną konstrukcją i niezwykłym przepychem, uwidaczniającym się w bogato zdobionych kopułach i licznych rzeźbach. Znajduje się tu około 2 600 pokoi i 19 klatek schodowych. Cały kompleks zajmuje niemal 240 tysięcy metrów kwadratowych.

Obecnie w Hofburgu mieszczą się muzea, siedziba prezydencka oraz Biblioteka Narodowa.

Cesarski przepych – Pałac Schönbrunn

Kolejną cesarską siedzibą w Wiedniu jest Pałac Schönbrunn, stojący na uboczu miasta. Stanowił letnią rezydencję Habsburgów.
W Pałacu znajduje się ponad 1400 komnat ozdobionych pozłacanymi ornamentami, kryształowymi lustrami i misternymi freskami. Jak przystało na styl rokoko – wnętrza i elewacje charakteryzują się zmysłową elegancją, lekką asymetrią i dużą dekoracyjnością. Pałacowe pokoje pamiętają huczne bale, koncerty 6-letniego Mozarta, ale również podpisanie tzw. pokoju w Schönbrunn.
Do budowli przylega rozległy ogród utrzymany w stylu francuskim – z pieczołowicie przystrzyżonymi żywopłotami, wytyczonymi ścieżkami i licznymi rzeźbionymi fontannami. Teren wokół Pałacu obejmuje również Palmiarnię, ZOO i labirynt skonstruowany z misternie ułożonych roślin.

Barokowe olśnienie – Belweder

Miłośnicy architektury barokowej odwiedzić powinni również wiedeński Belweder, czyli dawny pałac księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Składa się on z dwóch budynków i sąsiadującego z nimi okazałego ogrodu w stylu francuskim, w którym znajdują się liczne posągi. Obecnie w Belwederze mieści się muzeum – można tu podziwiać m.in. największą na świecie kolekcję dzieł Gustava Klimta (ze słynnym Pocałunkiemk).

Do odwiedzenia Wiednia serdecznie zachęca sieć hoteli AccorHotels.