Przygotowanie służbowego auta do podróży

Autor tekstu: , Data publikacji:

Delegacja krajowa lub zagraniczna pracownika może odbywać się z wykorzystaniem pojazdu służbowego. Kto odpowiada za jego przygotowanie do drogi – pracownik, który docelowo będzie nim podróżował, czy pracodawca, do którego auto należy?

Mienie powierzone

Pracodawca, przekazując pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę do dyspozycji samochód służbowy, w świetle prawa pracy powierza mu mienie, o które pracownik musi w należyty sposób zadbać. W art. 124 § 2 Kodeksu pracy wskazano, że: „Pracownik odpowiada w pełnej wysokości również za szkodę w mieniu innym niż wymienione w § 1, powierzonym mu z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się”.

Może uwolnić się od takiej odpowiedzialności, jeśli szkoda na mieniu powstała nie z jego winy i z przyczyn niezależnych od niego. Pracownik nie może odpowiadać również za zniszczenie lub uszkodzenia samochodu służbowego stanowiącego mienie pracodawcy, jeśli ten nie zapewnił warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia. Pracownik, przyjmując samochód służbowy, powinien pokwitować jego odbiór pisemnie.

Pracodawca musi zadbać o samochód firmowy

To na pracodawcy, będącym właścicielem pojazdu, ciąży obowiązek utrzymania samochodu służbowego we właściwym stanie technicznym. Pojazd nie może stanowić zagrożenia dla życia i zdrowia pasażerów ani innych uczestników ruchu drogowego, o czym traktuje art. 66 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jeśli przedsiębiorca zapomni m.in. o wymianie opon letnich na zimowe, a warunki na drodze będą tego wymagały i zdarzy się wypadek w podróży służbowej, wszelkie koszty naprawy pojazdu powinien ponieść pracodawca. Prawo drogowe nie nakłada co prawda na kierowców obowiązku wymiany opon letnich na zimowe ani nie wskazuje terminu, w jakim zalecana jest wymiana, ale eksperci reprezentujący serwis Oponeo.pl zalecają, aby wymienić ogumienie, gdy średnia dobowa temperatura powietrza spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza i będzie się utrzymywała w kolejnych dniach.

Pracodawca powinien także dopełnić obowiązku wyposażenia pojazdu służbowego we wszystkie niezbędne akcesoria, w tym trójkąt ostrzegawczy czy gaśnicę z ważną homologacją. Pracownik zaś dla własnego bezpieczeństwa powinien sprawdzić, czy takie wyposażenie znajduje się w samochodzie, podobnie jak lewarek, apteczka czy kamizelka odblaskowa, które mogą przydać się w różnych sytuacjach na drodze. Zalecane jest skontrolowanie dokumentów samochodu służbowego – czy ma aktualny przegląd techniczny oraz ważne ubezpieczenie OC.