Zmiana czasu 2015. W niedzielę 29 marca zmieniamy czas z zimowego na letni

Data publikacji: Autor:

Time zones concept, on white background

Kiedy zmieniamy czas zimowy na czas letni? W nocy z soboty 28 marca na niedzielę 29 marca 2015 r o godzinie 2 przestawiamy zegarki na godzinę 3. Czyli śpimy o godzinę krócej!

Choć od wielu lat zmieniamy czas dwa razy do roku – w październiku i w marcu – za każdym razem nie wiemy, kiedy dokładnie ma to nastąpić. I dlatego dwa razy do roku wyszukiwarka google niemal puchnie od zapytań typu „zmiana czasu 2015„, „kiedy zmiana czasu„, kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni” etc.

Zmiana czasu obowiązuje – z zachowaniem stref czasowych – w całej Unii Europejskiej. Po co zmieniamy czas? Po to, by wraz ze zmianą pór roku lepiej wykorzystać światło słoneczne i po prostu oszczędzać elektryczność. Dwa razy do roku zmiana czasu z letniego na zimowy i zimowego na letni powoduje konieczność dostosowania rozkładów jazdy komunikacji. Np. w przypadku pociągów zmiana czasu z letniego na zimowy sprawia, że pociągi dodatkową godzinę przeczekują na stacji. W przypadku zmiany czasu z zimowego na letni raz w roku podróż staje się o godzinę krótsza.

W Polsce zmieniamy czas – z drobnymi przerwami – od okresu XX-lecia międzywojennego. Zmiana czasu została na stałe wprowadzona do polskiego kalendarza w 1977 roku. Czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie, w tym prawie we wszystkich państwach w Europie.

Zobacz również

lotnisko JFK fot. Ron Kiley

Amerykańskie linie lotnicze na czas

Styczeń był bardzo dobrym miesiącem dla amerykańskich linii lotniczych, a raczej ich pasażerów. Wzrosła punktualność przylotów. To najlepszy wynik od 18 lat.

tissot

Czas pod wodą

Miłośnicy nurkowania, dla których liczy się przede wszystkim wielka przygoda i możliwość podziwiania wspaniałości natury, mogą teraz sięgnąć także po doskonałej jakości zegarki.

Właścicielem serwisu jest firma R&S Media Sp. z o.o. 00-116 Warszawa ul.Świetokrzyska 36

x
Business Traveller Poland

Magazyn online dla podróżujących biznesmenów

Zapisz się na bezpłatny newsletter!

Bądź na bieżąco! Nasze wiadomości w Twojej poczcie.