Niszczenie dokumentów w erze cyfrowej: Jak zabezpieczyć i zniszczyć dane w formie elektronicznej?

, Data publikacji:

Dokumenty zawierające dane osobowe, wrażliwe czy niejawne coraz częściej przechowywane są nie w formie papierowej, a elektronicznej. Jest to wygodne i praktyczne rozwiązanie, jednak niesie za sobą sporo wyzwań w zakresie bezpiecznej utylizacji. Jak zrobić to zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Dlaczego należy bezpiecznie niszczyć dokumenty cyfrowe?

Dane, które podlegają ochronie prawnej, należy utylizować w taki sposób, aby niemożliwe było ich odtworzenie. W tym zakresie przepisy wskazują takie same rozwiązanie dla dokumentacji papierowej i elektronicznej. Korzyści, jakie przynosi bezpieczna utylizacja, to m.in.:

  • ochrona poufności danych,
  • redukowanie ryzyka związanego z atakami hakerskimi,
  • zarządzanie cyklem życia dokumentacji,
  • odpowiedzialność społeczna,
  • zgodność z przepisami prawa.

Samodzielne niszczenie danych cyfrowych jest dużym wyzwaniem. Wymaga posiadania szerokiej wiedzy technicznej – utylizacja nośnika nie będzie wystarczająca, gdyż trzeba go dodatkowo zdemagnetyzować.

Jak zabezpieczać i niszczyć dane cyfrowe?

Dane cyfrowe, którymi dysponuje podmiot zewnętrzny, muszą być odpowiednio zabezpieczone. Jest to skomplikowana procedura, która wymaga znajomości branży IT. W momencie, gdy nie są już one potrzebne albo zgodnie z przepisami nie jesteśmy zobowiązani do ich przechowywania, możemy przystąpić do bezpiecznej utylizacji. Jak wspomniano, nie wystarczy sformatowanie dysku twardego bądź zniszczenie płyty, na której zapisane były dane. Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Stanforda wskazują, że domowe metody utylizacji nośników danych nie są efektywne. Jak więc bezpiecznie je niszczyć? Zadanie to warto powierzyć wyspecjalizowanej firmie, która zajmuje się odbiorem, zabezpieczeniem oraz utylizacją dokumentacji. Szczegółowe rozwiązania dostępne są na stronie internetowej https://www.destroy.pl/niszczenie-dokumentow/. Najlepsze efekty przynoszą niszczenie danych fizyczne oraz demagnetyzacja, jednak w niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie kombinacji tych metod.

Dokumenty cyfrowe w firmach i w domach – przykłady

Wielu osobom fizycznym wydaje się, że problem utylizacji dokumentacji w formie elektronicznej dotyczy wyłącznie firm i instytucji publicznych. Wnioski składane online, dokumentacja medyczna, elektroniczne CV – to tylko przykłady dokumentów, które tam znajdziemy. Niemniej jednak w naszych domach również mamy sporo plików cyfrowych, w których zawarte są dane wrażliwe. Są to płyty z wynikami badań diagnostycznych, rozliczeniami podatkowymi, zapisane na komputerze faktury, rachunki imienne albo dokumenty składane w urzędach. Choć wiele z nich sprawia wrażenie niepozornych, wszystkie wymagają poprawnej utylizacji.

Niszczenie dokumentów elektronicznych i nośników danych wymaga dużego nakładu pracy oraz szerokiej wiedzy technicznej. Kasowanie plików czy formatowanie dysku nie będzie wystarczające. Należy zastosować takie techniki, które uniemożliwią późniejsze odzyskanie informacji nawet w pewnej części. Zapewniają one bezpieczeństwo zarówno firmom, jak i osobom fizycznym.

art. sponsorowany