Kiedy temperatury przekraczają 30 stopni C, a plaże i morze w południowych klimatach nie dają ulgi od upałów, austriacki Tyrol oferuje w czasie letnich wakacji orzeźwiającą alternatywę. W myśl najmodniejszego bodaj w tym sezonie turystycznego hasła, jakim jest Coolcation, goście mogą liczyć tu na naturalnie umiarkowane temperatury i spokojne, niezatłoczone kurorty.
Jednym z takich miejsc jest Dolina Stubai, gdzie spadające temperatury z każdym metrem wysokości, świeże górskie powietrze, krystalicznie czyste górskie jeziora i wodospady – są po prostu niezrównane. Istnieje wiele powodów, dla których warto wybrać się latem do Doliny Stubai. My wybraliśmy sześć atrakcji, które zrobiły na nas największe wrażenie.
1. Pochodzić latem po śniegu
W Dolinie Stubai możemy pochodzić, a nawet pobiegać w sierpniu i wrześniu po śniegu na lodowcu. Zdobycie latem Top of Tirol – znajdującego się na wysokości 3.210 m n.p.m, dzięki kolejce linowej wjeżdżającej na Eisgrat, nie stanowi większego problemu. Z platformy rozciąga się spektakularny widok na panoramę Alp, gdzie można podziwiać 100 alpejskich trzytysięczników.
Entuzjaści pieszych wędrówek muszą koniecznie wypróbować Szlak lodowcowy (Gletschersteig). Trasa prowadzi przez malownicze torfowisko, moreny polodowcowe i górskie jezioro aż do stacji kolejki linowej Eisgrat. Znajduje się tam położony w pięknej scenerii wysokogórski plac zabaw z charakterystycznym mamutem – idealne miejsce do zabawy, wspinania się i zjeżdżania dla najmłodszych turystów, a także – drewniany tron, na którym niemal wszyscy odwiedzający to miejsce robią sobie pamiątkowe zdjęcia. Po takich atrakcjach polecamy wizytę w restauracji Eisgrat z zewnętrznym tarasem, serwującą dania kuchni tyrolskiej. Nam najbardziej smakował świeży pstrąg z grilla.
Wskazówka dla rodzin: dzieci poniżej 10. roku życia mogą bezpłatnie korzystać z kolejek linowych pod opieką płacącego rodzica.
2. Odpocząć nad wodospadem
Spektakularna Grawa jest najszerszym wodospadem Alp Wschodnich i wspaniałym pomnikiem przyrody. Latem, gdy topnieje śnieg, a zwłaszcza po obfitych opadach deszczu, potok wody rozlewa się na dużym obszarze powyżej stopnia wodospadu. Zaobserwujemy wtedy schodkowe kaskady, falujące kurtyny wodne, szumiące oraz pieniące się potoki wody. Obraz wody ulega nieustannym przeobrażeniom, a słońce dodaje jeszcze dynamiki temu niesamowitemu spektaklowi.
Do wodospadu można łatwo dotrzeć pieszo z parkingu bezpośrednio nad Grawa Alm przy Gletscherstraße. Za tarasem alpejskiej bacówki przechodzimy do mostku rzuconego nad potokiem Ruetz. Dalej przez łąkę, kilka metrów przez las i już usłyszymy wodospad. Dojście do Gawy nie zajęło nam więcej niż 15 minut.
Bryza wody jest przyjemnie odczuwalna już z poziomu małego mostku. Można tu odpocząć na jednej z dwóch platformy, które pozwalają z bliska przyjrzeć się spadającej z góry wodzie. Cóż za siła żywiołu! Szum kaskad, zapach źródła i krople wody sprawiły, że zatrzymaliśmy się w tym miejscu na dłuższy odpoczynek. Uznaliśmy też, że jest to pozycja obowiązkowa dla każdego odwiedzającego Dolinę Stubai.
Nie trzeba dużych wysokości, aby zachwycić się regionem Stubai. Także w samej dolinie na turystów czeka bogata i różnorodna oferta letnich atrakcji. Jedną z nich – również związana z wodą – może być trzyetapowa wyprawa Drogą Dzikiej Rzeki (WildeWasserWeg), która daje możliwość obcowania z wyjątkową alpejską przyrodą i wodą w trzech postaciach. Nad Grawą odświeżyliśmy się chłodną mgiełką o prozdrowotnych właściwościach, a w wąwozie rzeki Ruetz, płynącej kaskadami po skalnych stopniach, uświadomiliśmy sobie w pełni moc wody.
3. Chłonąć zapach alpejskich łąk
Tak soczystego odcienia zieleni i kontrastujących z nim kolorów kwiatów próżno szukać w całej Europie! Wędrówka przez alpejskie łąki to przeżycie samo w sobie. Trzy najsłynniejsze kwiaty Alp – kwitnąca na niebiesko goryczka, szarotka alpejska i alpejska róża, to dopiero początek zachwytu. Na łąkach w Dolinie Stubai zobaczymy również facelie, chabry, koniczyny, maki i złocienie. Nie brakuje tam również ziół, takich jak tymianek, hyzop, lucerna, żmijowiec czy komonica. Polecamy piknik na kolorowych łąkach, z widokiem na ośnieżone latem szczyty Alp.
4. Przejść wiszącym mostem
Jedną z tegorocznych nowości w Dolinie Stubai jest wiszący most z niesamowitym widokiem na Alpy Sztubajskie.
Nowa atrakcja znajduje się na szlaku Sunnenseit’n, który ma 8 kilometrów długości i biegnie między miejscowościami Fulpmes i Neustift na wysokości od 1250 do 1350 m n.p.m. Most o długości 105 metrów, jest zawieszony 50 metrów nad ziemią. Nad mostem znajduje się nowa platforma widokowa Neustiftblick, z której roztacza się spektakularny widok na alpejskie szczyty i miasteczka w dolinie. Miejsce jest urokliwe, a idąc do niego warto się zatrzymać w alpejskiej gospodzie Vergor na wspaniałe knedle.
5.Trekking na Schlick 2000
Schlick 2000 to góra dostarczająca wielu wrażeń – zarówno zimą, jak i latem. Położona u stóp pasma górskiego Kalkkögel w Stubaital, oddalona zaledwie 15 minut jazdy samochodem od Innsbrucka – jest prawdziwym klejnotem przyrodniczym Tyrolu.
Polecamy ścieżkę przyrodniczą Schlick 2000 przyjazną dla rodzin, z łagodnym nachyleniem od Kreuzjoch do Schlicker Alm. Szlak prowadzi przez lasy sosnowe i górskie pola, a podczas tej wędrówki możemy wiele się dowiedzieć o przyrodzie na interaktywnych stacjach.
Nam szczególnie podobała się platforma widokowa położona na wysokości 2.160 metrów n.p.m. Roztacza się z niej spektakularny widok na masyw górski Stubai, Kalkkögel, a także na Innsbruck do Zillertal i Wilder Kaiser. StubaiBlick posiada trzy kładki, które mają bardzo szczególne znaczenie. Wskazują one na trzy góry: pierwsza kładka zwrócona jest w kierunku Schlicker Mandl’n, druga – König Serles, natomiast trzecia kładka jest skierowana w kierunku Innsbrucka do Seilen-Geistern. Z każdą z trzech gór wiąże się ciekawa legenda lub bajka. Stojąc na platformie widokowej można odnieść wrażenie, że nad przyrodą w Dolinie Stubai czuwa duch gór.
6. Atrakcje dla całej rodziny
Tego lata przy stacji kolejki Serlesbahn w Mieders na najmłodszych turystów czeka całkiem nowa atrakcja: ścieżka przyrodniczo-przygodowa Króla Serli z ośmioma interaktywnymi stacjami. Kolejne stacje przekazują dzieciom w zabawny sposób informacje o miejscowej przyrodzie i świecie gór. W specjalnym Paszporcie Podróżnika najmłodsi wędrowcy mogą zbierać pieczątki na kolejnych stacjach, a następnie wymieniać je na Skrzynię Odkrywcy Króla Serli.
Jeśli chcecie spędzić niezapomniane popołudnie w górach, warto odwiedzić park wypoczynkowy Serlespark z wodnym placem zabaw, systemem korytarzy wodnych z zaporami i tratwą. Można także wybrać się kolejką Serles do klasztoru Maria Waldrast. Do doliny wrócicie korzystając z popularnego letniego toru saneczkowego, który pokonuje czterdzieści zakrętów przez lasy i łąki. Niezapomniane wrażenia dla najmłodszych, a także – młodych duchem!
Karta turystyczna Stubai Super Card to znakomite udogodnienie dla wszystkich odwiedzających Dolinę Stubai. Umożliwia bezpłatne korzystanie z transportu publicznego, a także przejazd czterema kolejkami górskimi. Upoważnia też do darmowego wstępu na basen wewnętrzny i zewnętrzny StuBay w Telfes – 2 razy w tygodniu po 3 godziny, a także na basen w Mieders. Jej posiadacze mogą również liczyć na 30-procentowe zniżki m.in. na rafting w Dolinie Stubai, wstęp do Parku Ptaków Drapieżnych w Telfes, przejazd letnim torem saneczkowym w Mieders, czy wstęp na stadion narciarski Bergisel w Innsbrucku. Stubai Super Card kosztuje 92 euro dla osoby dorosłej i 46 euro dla dziecka do lat 14. Można go kupić do 30 października 2024, a ostatni dzień jego ważności to 3 listopada 2024.