Czerwiec 2019

Budowa jednego z najnowocześniejszych i największych lotnisk na świecie, jakim jest port w Stambule, to było nie lada przedsięwzięcie. Powstał on w Turcji, a więc w miejscu ciekawym historycznie. Docelowo ma obsługi-wać 200 milionów pasażerów rocznie, a dzięki swojemu strategicznemu położeniu między Europą i Azją samoloty wystartują z niego do ponad 350 destynacji, we wszystkie zakątki świata.

Na 7597 hektarach terenu znajdzie się sześć pasów startowych, 233 sta-nowiska postoju samolotów, a w czterech terminalach portu do dyspozycji podróżnych oddanych zostanie ponad 500 stanowisk odprawy pasażerskiej. W Istanbul Airport mieścić się będzie także największy na świecie sklep wolnocłowy, oferujący produkty ponad 400 marek z kraju i zagranicy, a dodatkowym atutem będzie największy w Europie parking na blisko 70 tysięcy pojazdów.

Lotnisko zdobyło już wiele nagród za wzornictwo i ekologiczne rozwiązania, w tym w 2016 roku pierwszą nagrodę w kategorii Future Project na Światowym Festiwalu Architektury (World Architecture Festival) oraz Międzynarodową Nagrodę Architektoniczną (International Architecture Award) za projekt 90-metrowej wieży kontroli ruchu lotniczego.

Na terenie kompleksu, oprócz lotniska, znajdować się będą także biura, hotele i apartamenty pod wynajem, centrum zdrowia, obiekty kulturalne, centrum handlowe, sklepy znanych domów mody, obiekty konferencyjno–szkoleniowe. Polecam nasz temat z okładki i życzę udanej lektury!

Pobierz całe wydanie w pliku .pdf