Październik 2019

Już naprawdę nie zostało wiele czasu do zimy. Warto zaplanować w październiku zarówno narty, jak i wyjazd w słoneczne rejony. Fanom wysokich temperatur polecam wyprawę na Sri Lankę, korzystając z tego, że LOT uruchamia bezpośrednie połączenie do Kolombo z Warszawy.

Sri Lanka to morze, ale także wysokie góry. Imponujące zabytki, wspaniałe krajobrazy, plaże dla opalających się i dla serferów, romantyczne pociągi przemierzające herbaciane wzgórza i parki narodowe, w których żyją dzikie zwierzęta. Doskonałe miejsce na trekking, jak i wypoczynek w ośrodku oferującym ajurwedyjskie masaże. A ponieważ od listopada do marca temperatura utrzymuje się tu na poziomie 30 stopni Celsjusza, jest idealnym miejscem na zimowe wakacje.

Na narty polecam wspaniałe Davos. Najwyżej położone miasto Europy, naj-starsze uzdrowisko klimatyczne w Szwajcarii, doroczne miejsce światowego Forum Gospodarczego. Narciarze mają tu raj, bo śnieg leży od początku grudnia do maja, a Davos oferuje aż cztery stacje: dwie mniejsze, przyja-zne dzieciom to Madrisa i Pischa oraz dwie duże – Jakobshorn i Parsenn, z mnóstwem wyciągów i tras o różnym stopniu trudności – w sumie 300 km. Z samego centrum Davos startują dwie kolejki górskie: Parsennbahn wiezie narciarzy na górę Parsenn, a prywatny tramwaj na Schatzalp, urokliwe miejsce, w którym znajduje się dawne sanatorium, opisane przez Tomasza Manna w „Czarodziejskiej Górze”.

Życzę udanej lektury!

Pobierz całe wydanie w pliku .pdf