Wrzesień – październik 2024

Porty lotnicze coraz częściej starają się zapewniać podróżnym ucztę nie tylko dla ciała, ale także i ducha, proponując rozmaite atrakcje z dziedziny szeroko pojętej kultury. Na międzynarodowym lotnisku w Atenach możemy odwiedzić muzeum prezentujące imponującą kolekcję dwustu artefaktów archeologicznych pochodzących z czasów od neolitu, do okresu post-bizantyjskiego. Ta bezpłatna wystawa znajduje się na cichej antresoli w strefie odlotów. W terminalu mieści się także niewielka galeria sztuki, w której organizowane są wystawy czasowe.

Rzym, podobnie jak Ateny, jest kolebką starożytnej kultury, czego dowody znajdziemy także na międzynarodowym lotnisku Fiumicino, gdzie pasażerowie od lat mogą podziwiać sztukę.W lotniskowym muzeum zobaczymy starożytne witraże autorstwa Giotta oraz siedem rzeźb w stylu romańskim. Znajdują się tu również współczesne eksponaty, w tym grafika Deti autorstwa Marco Lodoli, stanowiąca swoisty hołd dla słynnego gołębia Picassa. Na uwagę zasługuje także rzeźba artysty o pseudonimie Marcantonio zatytułowana Natural Reaction i przedstawiająca naturalnej wielkości białego nosorożca z rogiem wbitym w ekran telewizora. Dzieło to ma na celu zwrócenie uwagi na nielegalny handel dzikimi zwierzętami. Kolejnym atrakcyjnym miejscem dla miłośników sztuki współczesnej jest międzynarodowe lotnisko w San Francisco, gdzie w terminalach organizowane są wystawy sztuki. Znajduje się tu również Muzeum Lotnictwa im. Louisa A. Turpena z wystawami prezentującymi rozwój lotnictwa komercyjnego.

Zapraszam do lektury naszego Tematu z okładki i życzę Państwu wspaniałych inspirujących przesiadek na lotniskach całego świata.

Pobierz całe wydanie w pliku .pdf