Alpejskie Belle époque

Autor tekstu: , Data publikacji:

Do urokliwego miasteczka Kandersteg, położonego w szwajcarskich Alpach, większość turystów dociera niezadownym i nie spóźniającym się nawet o minutę pociągiem. Nic w tym dziwnego, przecież jesteśmy w Szwajcarii.

Usytuowanyy na wysokości 1179 m n.p.m. Kandersteg, który ma zaledwie 1200 mieszkańców, 13 hoteli, 20 restauracji, 100 apartamentów – słynie na całą Szwajcarię z doskonałych szlaków trekkingowych, tras rowerowych i skiturowych, miejsc w których można uprawiać narciarstwo biegowe, a przede wszystkim z odbywającego się w nim tygodnia Belle époque – jedynego takiego w Europie.

Jak sto lat temu

Co roku, w trzecim tygodniu stycznia, miasteczko przechodzi niebywałą metamorfozę. Zdaje się, jakby czas cofnął się tu przynajmniej o sto lat. Zarówno licznie przybywający wtedy do Kanderstegu turyści, jak i miejscowi, zapominają na siedem dni o całym świecie. Zmieniają zarówno tempo życia, swoje zwyczaje, jak również – stroje i pojazdy. Długie suknie surduty, cylindry, peleryny, zaprzęgi konne, dancingi zaczynające się już o 17.00 – pomogą nam przenieść się w czasie aż do przełomu XIX i XX wieku, uznawanego za “piękny wiek” – okres prosperity gospodarczej i politycznej w Europie Zachodniej.

belle_epoque_SW_high-19

Kto tu nie bywał!

Dlaczego Belle époque? To właśnie w drugiej połowie XIX wieku w Kanderstegu powstały pierwsze hotele, do których tłumnie zaczęli przyjeżdżać przede wszystkim turyści z Anglii, przywożeni tu przez właściciela jednego z pierwszych biur podróży na świecie – Thomasa Cooka. Wkrótce region robi się na tyle sławny, że docierają tu żądni przygód i alpejskich widoków – Lenin, Picasso, Mark Twain, Edward Whymper czy Guy de Maupassant. Ich celem są wędrówki po wyjątkowo malowniczych w tym regionie Alpach, a szczególnie pobliska przełęcz Gemmi, położona w Alpach Berneńskich na wysokości 2314 m n.p.m. n.p.m. Łączy ona Kandersteg w kantonie Berno na północy z Leukerbad w kantonie Valais na południu. Przełęcz jest dosłownie wciśnięta pomiędzy szczyty Daubenhorn (2942 m) a Rinderhorn (3448 m). Tuż poniżej jej poziomu znajduje się  jedno z najpiękniejszych alpeskich jezior – Daubensee.

Chociaż przez Gemmi nie prowadzi żadna wytyczona droga, jest ona łatwo dostępna dzięki kolejce linowej kursującej z Leukerbad. Górna jej stacja znajduje się na poziomie 1934 m n.p.m. i jest oddalona o 10 kilometrów od samej przełęczy.

Lato w górach

Dziś letnie miesiące w okolicach Kanderstegu to raj dla amatorów aktywnego wypoczynku. Do dyspozycji turystów jest 6 kolejek linowych, a przede wszystkim 300 kilometrów tras wędrownych i wspinaczkowych. Dwie kolejki linowe łączą wakacyjny kurort  – pobliski Leukerbad – z terenami wędrówek Gemmi i Torrent. Dawny szlak handlowy prowadził z Leukerbad przez przełęcz Gemmi wzdłuż idyllicznego jeziora Daube do Kanderstegu właśnie. Na terenie Gemmi można przejść przez najdłuższą i bardzo wymagającą via ferratę w Szwajcarii.

blausee

Wyruszając z Kanderstegu koniecznie trzeba zobaczyć malownicze alpejskie jezioro – Oeschinen Lake, w którym można się kąpać, a także pływać po nim łodziami. Kolejnym niezwykłym miejscem, w którym warto spędzić przynajmniej jeden dzień, jest Blausee – Błękitne Jezioro, położone w ustronnym, magicznym  miejscu. Znajduje się tam również dobry hotel i restauracja słynąca ze świeżych pstrągów. Spokój tego zakątka i niezwykłą atmosferę, docenią wszyscy alpejscy wędrowcy.

Dobre adresy

Hotel Alfa Soleil
Roztacza się z niego widok na słoneczną dolinę. Warto skosztować szwajcarskich przysmaków serwowanych w hotelowej restauracji Nicos, uchodzącej za jedną z najlepszych w mieście; Usseri Hauptstrasse 99 3718 Kandersteg +41 33 675 84 84 hotel@alfasoleil.ch

Restauracja Ruedihus
Mogąca poszczycić się 250 letnią tradycją, jest położona na obrzeżach miasteczka. Trzeba w niej zjeść przynajmniej jedną kolację. Menu jest bardzo urozmaicone, a wystrój wnętrza i obsługa – nie mają sobie równych.

Hotel Blausee & Spa
Miejsce dla amatorów natury, szwajcarskich widoków i – pstągów. Otwarty przez cały rok, słynie z unikalnego położenia i należącej do niego hodowli ryb; www.blausee.ch

Hotel Wildstrubel
Położony na wysokości 2350 m n.p.m. na przełęczy Gemmi. Polecamy go amatorom letnich górskich wędrówek; www.gemmi.ch.

Hotel Schwarenbach
Dobry nocleg na szlaku; schwarenbach.ch