Kilkanaście tych sympatycznych zwierząt, sprowadzonych kilka lat temu z Finlandii, mieszka tutaj na wysokości 1900 metrów przy górnej stacji wyciągów na Croda Rossa. Zwierzęta są ufne, jedzą z ręki, karmi się je specjalnie hodowanymi i sprowadzanymi z północy Europy roślinkami ściółkowymi. Renifery to jedna z wielu nietypowych atrakcji, które czekają na narciarzy w Dolomitach Sekstnerskich, w Alcie Pusterii. To do tej pory mniej znana i odwiedzana część włoskiego Tyrolu Południowego. Znany jest on raczej z takich hitów, jak Sella Ronda, Arabba, Alta Badia czy Maso Corto – tymczasem warto odwiedzić tę niewielką dolinę, leżącą we wschodniej części Alto Adige, tuż obok granicy z austriackim Tyrolem Wschodnim.
Ikonami doliny są Trzy Szczyty (Drei Zinnem/ Tre Cime di Lavaredo) i jezioro Lago di Braies/ Pragser Wildsee. Ośrodki narciarskie rozciągają się na kilkadziesiąt kilometrów wzdłuż doliny. W sumie na jednym skipasie mamy do dyspozycji niemalże 80 nartostrad o długości prawie 95 kilometrów, z czego niemal połowa to trasy dla zaawansowanych, a 13 procent to trasy czarne. Najdłuższa nartostrada liczy 5 kilometrów.
Śladami Justyny Kowalczyk
Najciekawsze miejsca do uprawiania narciarstwa to San Candido/ Innichen, gdzie znajduje się ponadtrzykilometrowa oświetlana trasa. Z San Candido bezpłatnym skibusem dostaniemy się do leżącego na wysokości 1310 metrów n.p.m. Sesto/ Sexten, głównej bazy wypadowej na najdłuższą i najciekawszą narciarską huśtawkę w dolinie.
Stąd już tylko rzut beretem na Monte Elmo (2434 metry n.p.m.) czy też do trzech stacji leżących u stóp typowych, poszarpanych szczytów Dolomitów. To wspomniana Croda Rossa (2000 metrów n.p.m.), gdzie możemy odwiedzić renifery, Passo Monte Croce i rejon Val Comelico – najciekawsze tereny do narciarstwa zjazdowego w całej Alcie Pusterii.
Z kolei w Dobbiaco/ Toblach – mimo że tras zjazdowych tutaj mało – znajduje się jeden z najsłynniejszych stadionów zimowych, na którym regularnie odbywają się zawody Tour de Ski w narciarstwie biegowym. Wielokrotnie na tym obiekcie trenowała i rywalizowała Justyna Kowalczyk. Kto chciałby pójść w jej ślady na zawodniczej trasie, może to zrobić codziennie do ósmej wieczorem.
Rzut beretem na Kronplatz
Jeśli komuś znudziłaby się Alta Pusteria, to nic prostszego – tylko odwiedzić nieodległe słynne kurorty, takie jak Cortina D’Ampezzo czy też południowotyrolski Kronplatz/ Plan de Corones z ponad 200 kilometrami tras. Dojazd do tego ośrodka jest bajecznie łatwy. Z Dobiacco kursuje pociąg, który dowozi nas w pół godziny do stacji Perca-Plan de Corones/ Ried. Bezpośrednio z peronu przesiadamy się do gondoli na szczyt Kronplatzu. Uwaga! Każdy, kto przebywa w Tyrolu Południowym minimum trzy dni, może wyrobić sobie za darmo kartę MobilCard, uprawniającą do darmowego transportu nie tylko w Alcie Pusterii, ale całym Tyrolu Południowym.
Przydatne informacje
● Ceny skipassów na Alta Pusteria:
od 243 euro (wysoki sezon) – do 213 euro (niski sezon)
● Region jest częścią zrzeszenia Dolomiti Superski
● www.s-dolomiten.com