Islandia przez cały rok

Zobaczyć zorzę polarną, nowy budynek Harpa w Reykjaviku z salami koncertowymi mieniący się niczym kryształ w krainie lodu, przejechać trasę Golden Circle oglądając wodospady i gejzery, wykąpać się w Blue Lagoon i wypłynąć statkiem na poszukiwanie wielorybów. To mamy w planie na 2018 rok!

Islandia zachwyca naturą, stylem życia, wyszukanym a jednocześnie wynikającym z prostoty designem, wyjątkową muzyką i kuchnia oparta na owocach morza. Kiedy wybrać się na wczasy w Islandii w najlepszej cenie? Zimą mamy dużą szansę na zobaczenie zorzy polarnej. Z kolei latem, kiedy dni są dłuższe a temperatura osiąga rekordowe 18 stopni C – można wędrować do kraterów wulkanów i kąpać się nie tylko w gorących źródłach wybijających tu w wielu miejscach, ale też pod chłodnymi wodospadami.

Reykjavik: muzyka, kolory i styl

Stolica wyspy ma kolor biało-niebiesko-czerwony. Żyje się w niej niespiesznie, stylowo, bez blichtru i lansu. Niewysokie drewniane zabudowania świetnie komponują się na tle granatowej tafli morza, pojawiającego się u wylotu wąskich ulic. Warto zobaczyć nowy ratusz zbudowany nad brzegiem jeziora Tjörnin, a następnie dotrzeć na skwer, na którym znajduje się pomnik ojca miasta – Skúli Magnússona. Zmierzając do głównej promenady, mijamy sklepy z wyrobami uchodzącymi za typowo islandzkie: swetrami z islandzkiej wełny, skórami reniferów i fok, a także z solą produkowaną tu w różnych kolorach – także czarną. Amatorzy muzyki islandzkiej nie mogą ominąć sklepu z płytami 12 Tonar. Znajdą w nim utwory wszystkich swoich ulubionych wykonawców i będą mogli posiedzieć na starej kanapie przesłuchując do woli kolejne krążki. A stamtąd już prosta droga do kościoła luterańskiego Hallgrímskirkja, wyróżniającego się wysokością i sylwetką, z którego wieży roztacza się panorama całego miasta. Moim ulubionym miejscem w stolicy Islandii jest Harpa – nowy budynek z salami koncertowymi i konferencyjnymi, który wygląda jak mieniący się kryształ w krainie lodu. Stworzyli go architekci z pracowni Henning Larsen Architects i Batteríið Architects przy dużym udziale Olafura Eliassona, który zaprojektował dla Warszawy artystyczny pawilon przy Krakowskim Przedmieściu. Można się do Harpy wybrać na przedstawienie operowe, ale można ją też po prostu podziwiać z zewnątrz. Bogactwo kulturowe tego maleńkiego kraju sprawia, że warto organizować wycieczki biznesowe po Islandii.

Zorza polarna: zatańczy dla nas zimą

Zorzę polarną (Aurora Borealis) można obserwować na Islandii od września do marca. Można ją zobaczyć w bezchmurną noc i przy dużej aktywności słonecznej. Mnie udało się ją sfotografować w ostatnich dniach września w okolicach Reykjaviku o 2.00 w nocy, w drodze z lotniska do hotelu. Już lecąc samolotem widziałam jej promienie. Zorzę spowoduje wiatr słoneczny, który wykorzystuje zaginające się pole magnetyczne w okolicach biegunów, by dostać się w pobliże atmosfery ziemskiej. Jego naładowane (zjonizowane) cząstki zderzają się z cząstkami powietrza. W wyniku tej reakcji powstaje światło. Możemy wtedy obserwować ogromne wstęgi na niebie, które zmieniają swe kształty i kolory. Islandczycy mówią, że zorza tańczy i rzeczywiście pojawia się na północnym niebie niczym płomień.

Złoty Krąg: wodospady, gejzery, wulkany

Spektakularny, 60-metrowy wodospad Seljalandsfoss znajduje się na południowym wybrzeżu Islandii, oddalony o godzinę i 40 minut drogi od Reykjaviku. Trasa jest prosta: wystarczy wjechać na drogę krajową Route 1 (1332 km długości), zwaną także obwodnicą (Ring Road), ponieważ okrąża niemal całą wyspę. Już na obrzeżach stolicy zobaczymy po obu stronach drogi rozciągające się pola lawowe. Nie rośnie tu nic z wyjątkiem zielonego, aksamitnego mchu, który pokrywa ostre grzbiety skał wulkanicznych.

Pogoda zmienia się z minuty na minutę. Przez ciemne chmury, które zakrywają horyzont, przedostają się promyki słońca. Następnie nadciąga ulewa, po której pojawia się tęcza, by ostatecznie okolicę spowiła mgła. Strome doliny ustępują miejsca niekończącym się płaskowyżom, a co jakiś czas naszym oczom ukazują się małe wioski i stacje benzynowe, małe i kolorowe – niczym z bajki.

W taki krajobraz świetnie wpisują się tradycyjne domy pokryte darnią, których drzwi wychodzą na zbocza wzgórz. Choć zostały wzniesione przez ludzi, to trudno oprzeć się wrażeniu, że bardziej spodobałyby się elfom, w istnienie których wierzy ponad połowa z 330 tysięcy Islandczyków. Zdarza się, że robotnicy przerywają prace budowlane, aby nie zakłócać im spokoju. Dwa lata temu wstrzymano tu na jakiś czas budowę nowej autostrady, aby przenieść w inne miejsce „kaplicę elfów”, za którą uznano ogromny głaz narzutowy.

Jadąc dalej na wschód, w stronę tzw. Złotego Kręgu (Golden Circle), zwiedzimy m.in. gorący gejzer Strokkur, który wystrzeliwuje z ziemi co osiem minut, oraz przepiękny wodospad Gullfoss. Warto także wybrać się na wędrówkę po Parku Narodowym Thingvellir lub przepłynąć się przez szczelinę Silfra, czyli granicę między płytami kontynentalnymi Ameryki Północnej i Eurazji.

Każdemu, kto często podróżuje samolotami, zapewne na zawsze utkwi w pamięci wybuch wulkanu Eyjafjallajokull, który w kwietniu 2010 roku wyrzucił do atmosfery ogromną chmurę pyłu, co skutecznie sparaliżowało na kilka tygodni większość europejskich lotnisk. U podnóża wulkanu znajduje się wodospad Seljalandsfoss, a nieco dalej, na rzece Skoga, majestatyczny Skogafoss o wysokości 60 metrów i szerokości 25 metrów. Stąd już tylko 6 km jazdy na lodowiec Solheimajokull.

Po niespełna godzinie docieramy do plaży Reynisfjara, która sąsiaduje z Vik. To wyjątkowe miejsce nad morzem, którego ogromne fale nie jeden raz zmywały z tutejszych czarnych plaż amatorów fotografii, którzy podchodzili zbyt blisko, by zrobić zdjęcia. Naszym oczom ukazuje się scena niezwykłej urody: u podnóży klifów stoją sześciokątne bazaltowe kolumny, po których można wspiąć się jak po schodach. Tutaj także znajduje się jaskinia Halsanefshellir, kawiarnia Black Beach oraz idealny punkt widokowy na Dyrholaey, czyli niewielki skalisty półwysep, który wpada do oceanu. Latem w okolicy pojawia się liczna kolonia maskonurów.

Blue Lagoon: najciekawsze spa świata

Na pobyt w Blue Lagoon (bluelagoon.com), naturalnym spa geotermalnym o powierzchni 8,7 tys. m. kw., które mieści się wśród pól lawowych, w niewielkiej odległości od lotniska – trzeba zarezerwować sobie co najmniej 5 godzin. Ostatnio powstały tu dwie nowe zatoczki, a w przyszłym roku swoje podwoje otworzy luksusowy, 60-pokojowy hotel (tak, to może być jeden z punktów programu pt. wycieczki luksusowe po Islandii). Mleczno-niebieska woda jest ciepła, a miejscami wręcz gorąca. Bez względu na pogodę miejsce to cieszy się dużym powodzeniem. Jest jeszcze jednym islandzkim “cudem”, który trzeba zobaczyć, poczuć, przeżyć.