Narty złamane przez żagle

Autor tekstu: , , Data publikacji:

Letni poranek na nartach na 3250 metrach n.p.m. na lodowcu Hintertux. Popołudniowe kąpiele i olimpijska łódka klasy Soling na jeziorze Achensee. Tak. Jeśli ktoś chciałby późną wiosną, latem i wczesną jesienią połączyć sporty zimowe z letnimi,
to kierunek jest tylko jeden: austriacki Tyrol.

Jest w Europie kilka miejsc, w których połączenie wody z ogniem, w tym przypadku nart z żeglarstwem, jest możliwe. Nasz wybór padł na jedyny czynny cały rok najciekawszy tyrolski lodo- wiec – Hintertux iprzepiękne, oddalone od niego o zaledwie godzinę jazdy, wielkie i długie jezioro Achensee.

Na narty…

Dolna stacja lodowca znajduje się na wy- sokości 1500 m n.p.m. w Tuxertal, dolinie, która jest przedłużeniem tyrolskiego Zillertalu. W trakcie lata i jesienią spotkamy tutaj amatorów narciarstwa o każdej porze roku – ale też zawodowych alpejczyków, którzy trenują cały rok. Poza radością z jazdy możemy więc spróbować złapać cenny autograf!

Górna stacja lodowca Hintertux – Gefrorene Wand (3250 m n.p.m.) pod koniec czerwca

Letnio-jesienne szusowanie jest doskonałym uzupełnieniem zimowych sportowych szaleństw. Gdy w dolinach temperatura nierzadko przekracza 25 stopni Celsjusza, w górnych partiach Hintertuksu jest wtedy maksimum od 5 do 8 stopni w ciągu dnia.

Cała tajemnica jazdy na lodowcach poza sezonem polega na tym, że zalegający cały rok śnieg leży na lodo- wej podstawie, która utrzymuje go przy życiu w ciągu dnia. W nocy temperatura spada poniżej zera, rano możemy zatem spodziewać się lekko zmrożonego sztruk- su, a jedynie miejscami żywego lodu, co motywuje, by być na górze jak najwcześniej. Na lodowiec najlepiej wjechać około 8:30 i jeździć do południa. Wysokie słońce po paru godzinach mocno podtapia śnieg, który z typowego twardego rnu zmienia się po południu w – jak go określają żartobliwie niektóre austriackie portale – śnieg o konsystencji galarety. Jednak niezależnie od pory dnia ratraki bez przerwy pomagają narciarzom i ubijają trasy. Zdarzają się takie okresy, w których w lecie może spaść nawet do 30 centymetrów puchu dziennie. Po takich opadach można się przez kilka dni cieszyć warunkami przypominającymi te zimowe.

Letni firn na Hintertuxie

Dolina Tuxertal to idealna baza na wypad. Nieopodal dolnej stacji gondoli (na piechotę) znajdziemy kilka przyzwoitych hoteli. Nam przypadł do gustu niedrogi, trzygwiazdkowy Hintertuxerhof. Hotel i pokoje z tarasami z widokiem na lodowcową stację i czoło lodowca potrafią oczarować i – po nartach – zachwycić kuchnią à la bufet.

Ci, którzy zdecydowali się nie brać ze sobą sprzętu narciarskiego, wybiorą coś dla siebie w dobrze zaopatrzonej wypożyczalni Sport Nenner w dolnej stacji gondoli.

Wjazd na lodowiec Hintertux

W sezonie letnim, który trwa do października, do dyspozycji mamy 20 kilometrów przygotowanych tras, które obsługuje 11 wyciągów. Nieco inaczej niż w Polsce Austriacy podchodzą do ochrony środowiska. Nie dość, że tutejsza zwierzyna żyje w harmonii z wielkim biznesem, to właściciele infrastruktury chronią tutejsze lodowce – poza sezonem zimowym mogą nas zadziwić specjalne wielkie białe koce, pokrywające w ciągu lata najcieńsze fragmenty lodu. Owe koce to dość kosztowny system, który pozwala na odprowadzenie na zewnątrz słonecznego ciepła.

Lodowcowe plateau to z kolei dwa długie orczyki Olperer, które wywożą narciarzy na najwyższe miejsce (3238 metrów). Trochę krótszy Gefrorene jest wykorzystywany w większości przez kluby narciarskie, które trenują na przyległym stoku, i tu możemy spodziewać się kolejek. Jeżeli frajdę sprawia nam dłuższa jazda, powinniśmy wybrać trasę do Tuxer Fernerhaus, gdzie znajduje się jedyna otwarta restauracja z tarasem. To idealne miejsce na południowy lunch w promieniach ciepłego słońca i chwile wytchnienia przed kolejnymi atrakcjami aktywnego dnia.

Wczesne lato u stóp lodowca Hintertux

Żagle i …

Po lunchu i chwili odpoczynku w hotelu wsiadamy w samochód, zjeżdżamy do May- erhofen i doliną Zillertal udajemy się nad jezioro Achensee. 65-kilometrowa droga zajmie nam godzinę, ale trasa jest niezwykle malownicza.

Achensee to prawdziwa perła – największe alpejskie jezioro w Tyrolu, nad którym leżą ciche turystyczne miejscowości Achenkirch, Maurach, Pertisau, Steinberg i Wiesing. Otoczone wysokimi na 2 tysiące metrów szczytami, długie i wąskie, mające w najgłębszym miejscu 133 metry głębokości, słynie z lazurowej i krystalicznie czystej wody, która nagrzewa się do 20 stopni. Od wczesnego lata do jesieni obowiązkowym punktem jest kąpiel, dla chętnych – nurkowanie, wędkarstwo, windsurfing czy kitesurfing.

Krystalicznie czysta woda w jeziorze Achensee

My wybraliśmy żeglarstwo, które jest tutaj popularne. Nad Achensee znajdziemy kilka cichych marin oraz szkółek żeglarskich, gdzie możemy postarać się wynająć różne jachty. Lokalna ciekawostka to fakt, że ze względu na gwałtownie opadające brzegi jeziora wszystkie tutejsze łódki są jachtami kilowymi, a nie mieczowymi, co zapewnia lepszą stabilność na wodzie.

Jezioro Achensee w pełnej krasie.

Najpopularniejsze są regatowe łódki klasy Soling, przypominające nieco nasze Omegi, choć nieco wyższe i dłuższe. To łódka, która przez kilkadziesiąt lat, aż do roku 2000, była klasą olimpijską, stąd nie zdziwi nas widok odbywających się na Achensee licznych regat w tej klasie.

Swojego solinga odbieramy z rodzinnej szkółki żeglarskiej Yachtschule Schwa- iger w Achenkirch. Na solingach pływa się stabilnie i szybko. Ciekawą charakterystyką jeziora Achensee, ze względu na jego kształt, są wiejące tu wiatry. Będziemy więc płynąć albo wiatra- mi pełnymi, wiejącymi z tyłu, a z powrotem halsować pod wiatr. Dwie, trzy godziny pływania na jeden dzień wystarczą, by jako tako zapoznać się z akwenem. W drodze powrotnej warto się zatrzymać na kąpiel na urokliwej plaży w Maurach. Z daleka przypomina piaszczystą szeroką plażę morską, w rzeczywistości składa się z drobnych białych kamyków.

…i górskie rowery

Koniec aktywnego dnia warto poświęcić na wyprawę rowerami górskimi. W wypożyczalni Sport Nenner warto wziąć doskonałe rowery ze wspomaganiem elektrycznym. W zależności od przełożenia i trybu bardzo ułatwią nam wspinaczkę nawet pod strome podjazdy kamienistymi drogami w dolinie Tuxertal. Wzdłuż doliny i potoków ciągnie się ponad 10 malowniczych tras rowerowych o różnej trudności, na których natkniemy się na poukrywane nieco gurki bajkowych bohaterów – krasnali, Królewny Śnieżki.

Dzięki wspomaganiu bez problemu wjedziemy także w okolice tutejszych szczytów, choćby z Lanersbach do schroniska w Grielalm przez Höllensteinhütte. Widoki w pro- mieniach zachodzącego słońca – niezapomniane.

Przydatne adresy

  • Hotel Hintertuxerhof
Hintertux 780 A-6294 Hintertux
tel.: +43 5287 8530
e-mail: info@hintertuxerhof.at hintertuxerhof.at
  • Szkoła żeglarska, wypożyczalnia jachtów Yachtschule Schwaiger
6215 Achenkirch
tel.: + 43 676 637 4550
e-mail: yachtschule@schwaigernautik.com schwaigernautik.com
  • Wypożyczalnia sprzętu narciarskiego
i rowerów
Sport Nenner 6294 Hintertux 767
tel.: +43 528 786 262
e-mail: info@sportnenner.at
 sportnenner.at