Skansen
Bukareszt rozrastał się powoli, w wyniku przyłączania kolejnych, mniejszych wspólnot, dlatego jest to miasto bardzo niejednolite. Znajdziesz tu mieszankę sowieckich monolitów, imponujące dworki z okresu Belle Epoque, tradycyjne kościoły i kręte ulice, przy których mieszczą się modne bary, butiki i kawiarnie.
Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie zwiedzania od ujmującego Muzeum Wsi, które pokazuje jak wyglądało życie w rolniczej Rumunii w początkach XX wieku. Jest tam ponad 300 budynków, obrazujących zróżnicowanie wiejskiej architektury. Oryginalne domy przywieziono z różnych obszarów całego kraju. To niezwykłe uczucie móc w pogodny dzień przespacerować się pośród tych starodawnych budowli, znajdujących się na terenie wielkiego parku przy jeziorze. Po przekroczeniu progu domów, oczom ukazują się kolorowe tekstylia i gliniane wyroby, jakich używali wówczas mieszkańcy.
Uwagę przyciąga pokryta grubą strzechą XIX-wieczna chata Draghiceni, pochodząca z prowincji Olt. Zbudowano ją pod ziemią, konstrukcja zapewniała względne bezpieczeństwo w razie najazdu bandytów na okolicę, a ponadto gwarantowała przetrwanie surowych zim.
Ulica Kiseleff 28; czynne w godzinach 9:00 – 17:00 (w okresie od maja do października do 20:00); wstęp 6 lei.
Plac Rewolucji
Po dłuższym spacerze, albo przejażdżce taksówką wzdłuż głównej arterii Calea Victoriei, dojedziesz do Placu Rewolucji. Jak sama nazwa wskazuje, był on jednym z historycznych miejsc, na których rozegrały się sceny krwawego zrywu narodowego w 1989 roku, kiedy obalano rząd Nicolae Ceausescu. We wschodniej części placu znajduje się dawna siedziba partii komunistycznej. Z olbrzymiego balkonu Ceausescu zwracał się do rozwścieczonego tłumu, co było transmitowane na żywo przez rumuńską telewizję. Następnie pospiesznie wycofał się do środka i uciekł helikopterem. Został jednak pojmany i wkrótce, po szybkim procesie, został, razem z żoną Eleną, rozstrzelany.
W centralnym miejscu placu postawiono wielki pomnik poświęcony tym, którzy zginęli w czasie rewolucji. Mieszkańcy nazywają go „ziemniakiem na kiju” i to określenie chyba najlepiej oddaje wygląd monumentu.
Pomimo wysiłków władzy komunistycznej, na terenie miasta nadal można znaleźć wiele kościołów, które przyciągają wiernych. Jednym z zasługujących na uwagę jest niewielki Kościół Cretulescu, znajdujący się tuż za placem. Fasadę budowli zdobią kolorowe freski, wnętrze pomalowano odcieniami złota i czerwieni z wizerunkami świętych w aureolach.
Narodowe Muzeum Sztuki
Kolekcja sztuki zajmuje trzy piętra południowego skrzydła starego królewskiego pałacu, zbudowanego w latach trzydziestych XX wieku przez króla Karola II. Galerie zabiorą cię w podróż przez historię rumuńskiej sztuki, od inkrustowanych złotem XVI-wiecznych ikon i nastaw z ołtarzy do XX-wiecznych impresjonistycznych krajobrazów i modernistycznych rzeźb autorstwa artysty Constantina Brancusi.
Na drugim piętrze znajdują XIX-wieczne portrety, z których spoglądają damy o bladych cerach z czarnymi jak smoła włosami, odziane w najbardziej odświętne stroje, otoczone przez dzieci i czworonożne pupile.
49-53 Calea Victoriei; czynne w godzinach 10:00 – 18:00 od środy do niedzieli (w okresie od maja do września od 11:00 do 19:00); wstęp od 8 lei.
Pałac Parlamentu
Najbardziej ekstrawagancka pozostałość po reżimie Ceausescu to Pałac Ludowy, drugi co do wielkości budynek na świecie, zaraz po amerykańskim Pentagonie. Obecnie to siedziba rumuńskiego parlamentu. Dla zwiedzających otwarta jest tylko niewielka część pałacu, gdzie jest aż 3100 pokoi i galerii. Olbrzymie sale balowe można wynająć jako sale konferencyjne. W zeszłym roku odbył się tu szczyt NATO.
Patrząc na kapiące przepychem klatki schodowe, wyszywane złotem zasłony i bogato zdobione dywany, widać że komuniści nie szczędzili pieniędzy podczas budowy pałacu. Całość powstałej w latach 1983 – 1989 konstrukcji wykonano z rumuńskich materiałów, a w budowie wzięło udział 20 tysięcy ludzi. Pracowali nieustannie przez całą dobę. Wielu z nich zmarło podczas prac konstrukcyjnych, wobec czego architekt potajemnie uwzględnił w projekcie memoriał upamiętniający robotników. Poniżej głównego balkonu, z którego Ceausescu zwracał się do ludu, można zobaczyć dwa kamienne krzyże, umieszczone na balustradzie przy schodach.
Główne wejście dla turystów znajduje się przy Splaiul Independentiei. Wycieczki z przewodnikiem odbywają się regularnie między 10:00 a 16:00. Przy wejściu będzie potrzebny paszport. Wejdź na cdep.ro/cic
Stare miasto i Calea Victoriei
Wybierz się na krótki spacer nad rzekę, by odkryć uroki Starego Miasta. Popularne ulice na północ od Centrul Civic, między Calea Victoriei i B-dul IC Bratianu, kuszą różnorodnością. Znajdziesz tu bary shisha, modne kawiarnie, perełki architektury z okresu Belle Epoque i sklepy sprzedające wszystko, od sukien balowych po religijne ikony. W mieście trwają intensywne prace budowlane, mające na celu przywrócenie miastu dawnego statusu „małego Paryża” – ma to nastąpić około roku 2012.
Dobrym pomysłem na zwieńczenie wizyty w Bukareszcie jest przechadzka na północ wzdłuż Calea Victoriei, gdzie mieszczą się butiki znanych projektantów i stare imponujące budowle. Jeśli potrzebujesz chwili wytchnienia, zatrzymaj się przy nowym Radisson SAS hotel (bucharest.radissonsas.com), jednym z największych rumuńskich hoteli, i wypij drinka lub szklaneczkę whisky w stylowym barze o lodowym wystroju. To bardzo popularne miejsce spotkań śmietanki towarzyskiej miasta, więc doskonała okazja, by trochę poobserwować mieszkańców.