Bazylika Notre-Dame
Montreal to miasto, w którym łatwo poruszać się pieszo bądź metrem. Ma wiele dzielnic, a każda z nich charakteryzuje się odmienną atmosferą i stylem. W centrum miło jest przechadzać się ulicami, ludzie zbytnio się nie spieszą. Wielu turystów biznesowych znajdzie zakwaterowanie w International Quarter, w pobliżu centrum kongresowego. Pierwszy, obowiązkowy przystanek w starym Montrealu, znajduje się całkiem blisko.
Mówi się, że jeśli nie wejdziesz do środka Bazyliki, to tak naprawdę nie zwiedziłeś miasta. Zbudowana została w 1829 roku w stylu neogotyckim, jako jedna z pierwszych tego typu budowli w Kanadzie. Jej przestrzeń jest ogromna – może pomieścić nawet do 3500 osób – ale dzięki drewnianemu sufitowi, rzeźbieniom, filarom, wyposażeniu i ozdobom z 24-karatowego złota, sprawia ciepłe i przytulne wrażenie. Popatrz na piękne okienne witraże, które zamiast historii biblijnych przedstawiają scenki rodzajowe i religijne życie mieszkańców Montrealu.
Jeśli masz szczęście, być może usłyszysz grę na największych w Kanadzie organach Casavant. Możesz też przyjść na niedzielną mszę o 11:00, kiedy śpiewa chór. Z tyłu głównej nawy, znajduje się kaplica Sacré-Coeur, popularne miejsce ślubów znanych osób – sakramentalne „tak” powiedziała tu Céline Dion. W 1978 roku pożar zniszczył połowę kaplicy, ale została ona odbudowana według oryginalnego projektu. Dodano także unikalną nastawę – największy w Kanadzie fryz wykonany z brązu, długi na 8 metrów i szeroki na 5. Zapiera dech w piersiach. Koszt wstępu, połączonego z 20-minutowym zwiedzaniem, to C$5 (około 15 PLN); dla modlących się wstęp wolny. Czynne od 7:30; zwiedzanie co pół godziny od 9:00 do 16:00, od poniedziałku do piątku, od 9:00 do 15:30 w soboty i od 12:30 do 15:30 w niedziele. 110 Rue Notre-Dame Ouest; basiliquenddm.org
La Maison Pierre du Calvet
Wychodząc z bazyliki przejdź na ulicę Notre-Dame i po pięciu minutach skręć w Rue Bonsecours. Na rogu tej brukowanej uliczki znajduje się La Maison Pierre du Calvet. Calvet był kupcem i sędzią pokoju, a jego dom, wzniesiony w 1725 roku, jest najstarszym prywatnym domem w mieście. Obecnie jest pensjonatem i oferuje zakwaterowanie w dziesięciu przepięknych pokojach – zajrzyj na stronę internetową, by wybrać ten, który podoba ci się najbardziej.
Właścicielami domu są Ronald Dravigné i Gaëtan Trottier, którzy prowadzą również muzeum rzeźb z brązu, znajdujące się w tym samym budynku. Jest to magiczne miejsce z panelami z ciemnego drewna, kamiennymi ścianami i podłogami, wielkimi kominkami i tarasem ogrodowym. Recepcja znajduje się w szklarni, wśród drzew i roślin oraz skrzeczących papug. Znajduje się tu także biblioteka oraz znana restauracja serwująca lokalne produkty. 405 Rue Bonsecours; tel +1 514 282 1725; pierreducalvet.ca
Stary Montreal
W latach sześćdziesiątych XX wieku powstały plany zburzenia części – niezamieszkanej wówczas – Starego Miasta i zbudowania w tym miejscu autostrady wzdłuż rzeki Świętego Wawrzyńca. Dzięki protestom dziedzictwo miasta zostało ocalone. Obecnie, w odróżnieniu od wielu „starówek”, Stary Montreal to dzielnica mieszkalna. W rezultacie panuje tu ruchliwa i wesoła atmosfera, jest to wspaniałe miejsce do zwiedzania zarówno za dnia, jak i nocą.
Z La Maison Pierre du Calvet, wyjdź na Rue Saint-Paul i skręć w prawo. To główna ulica. Po jej lewej stronie, pod numerem 350, znajduje się Bonsecours Market (marchebonsecours.qc.ca), najstarszy rynek w mieście i jeden z dziesięciu największych budynków-zabytków w Kanadzie. Pierwotnie, od 1849 roku, był siedzibą kanadyjskiego parlamentu, a w latach 1852-1878 znajdował się tu miejski ratusz. Obecnie mieszczą się tu restauracje, kawiarnie, 15 butików sprzedających kanadyjską sztukę i rękodzieło – to dobre miejsce na zakup upominków. Czynne codziennie od 10:00, czas zamknięcia zmienia się zależnie od pory roku.
Idź dalej Rue Saint-Paul, jeśli chcesz zajrzeć do innych sklepów lub znanych i dobrych restauracji.
Mount royal park
Montreal zawdzięcza swą nazwę Mount Royal, największemu wzgórzu górującemu nad miastem. „Góra”, jak czasem nazywają je mieszkańcy, wznosi się na wysokość 233 metrów i żaden budynek Montrealu nie może być odeń wyższy. Ma to być gwarantem dostępu do światła i przestrzeni. Aby dojść do Mount Royal z Rue Saint-Paul, skręć w prawo, kiedy dotrzesz do Rue Saint-Sulpice (Bazylika znajduje się na górze tej ulicy) i udaj się na stację metra Place D’Armes. Po czterech przystankach znajdziesz się przy Mount Royal.
Metro działa tu od 1966 roku, a drewniane klocki hamulcowe są smarowane olejem z orzeszków ziemnych (kiedy pociąg gwałtownie skręca, może ci się wydawać, że czujesz masło orzechowe). Ze stacji Mount Royal przejdź do Mount Royal Avenue w parku. Park jest ogromny. Możesz dojść na sam szczyt góry, mijając ciekawskie i przyjaźnie nastawione rude wiewiórki, aby podziwiać fantastyczne widoki na miasto.
Zakupy i przekąski
Udaj się z powrotem do centrum miasta mijając sklepy na Boulevard Saint-Laurent lub Rue Saint-Denis. Na obu ulicach znajdziesz eleganckie butiki, ale także sklepy bardziej ekscentrycznych projektantów oraz kawiarnie.
Jeśli masz ochotę na przekąskę, zajrzyj do jednej z wielu kafejek i skuś się na bajgla (robionego z dodatkiem jajek i wypiekanego w drewnianym piecu, a nie jak w Nowym Jorku czy Toronto, z dodatkiem wody i pieczonych w piecu gazowym). Możesz również spróbować poutine – francuskich frytek smażonych na gęsim tłuszczu z sosem i twarożkiem. To lokalny specjał – pyszny i sycący. Idąc dalej dojdziesz do Rue Sainte-Catherine, głównej ulicy handlowej miasta (podobnej do londyńskiej Oxford Street) ze sklepami takimi jak Ogilvy’s (podobny do Harrodsa) oraz butikami znanych projektantów. Ulica przebiega wzdłuż Place des Arts, przyjemnego, wyjętego spod ruchu kołowego miejsca, gdzie odbywają się letnie festiwale.
Centrum Architektury
Złap metro przy Place des Arts czy stacji McGill i wysiądź kilka przystanków później przy Guy-Concordia. Możesz także przejść przez podziemną część miasta, składającą się na 32 kilometry ścieżek spacerowych, sklepów i restauracji. Kilka przecznic dalej od Guy-Concordia, przy 1920 Rue Baile, znajduje się Canadian Centre for Architecture (CCA). To olbrzymie centrum naukowe zostało założone w 1979 roku. Można tam zobaczyć wystawę z tysiącami projektów budynków i fotografii, ilustrującą historię i rozwój architektury i planowania.
CCA wychodzi z założenia, że architektura budzi powszechne zainteresowanie, więc wiele eksponatów ma na celu wywołanie dyskusji. Przykładem wystawa „Other Space Odysseys”, która wskazuje na związek podróży kosmicznych z architekturą. Czynne od 11:00 do 18:00, od środy do niedzieli (w czwartki do 21:00); w poniedziałki i wtorki nieczynne. Koszt wstępu to C$10 (około 29 PLN); wejdź na: cca.qc.ca.