Zarządzane przez spółkę akcyjną Letiste Praha (udziałowcem większościowym jest czeski rząd) lotnisko, łączy Pragę z ponad setką kierunków na całym świecie. Staje się także niezmiernie ważnym hubem tranzytowym. Lotnisko Ruzyne ma długą historię. Rozpoczęło funkcjonowanie w 1937 roku, choć historia czeskiego lotnictwa cywilnego sięga roku 1919, tyle że ówczesne samoloty korzystały z lotnisk wojskowych. Miało wówczas pięć rozłożonych promieniście trawiastych pasów startowych. Dopiero kilka lat później pojawiły się betonowe pasy, a znaczący rozwój portu lotniczego przypadł na lata 60-te ubiegłego wieku, kiedy to pojawiła się konieczność rozbudowy infrastruktury lotniskowej. Nowy terminal i pas startowy miały sprostać rosnącemu ruchowi lotniczemu.
Proces przerwała inwazja wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku, która zaowocowała stagnacją na rynku czeskich usług lotniczych. Prawdziwe ożywienie przyniósł dopiero początek lat 90-tych. Rozwój czeskiego portu lotniczego przyspieszyło wejście Czech do Unii Europejskiej przed sześciu laty. Objawia się on nie tylko zwiększeniem liczby pasażerów oraz operacji lotniczych, ale także i tym, że lotnisko Ruzyne staje się popularnym miejscem organizowania dużych konferencji – np. w czerwcu 2008 roku gościło 500 osób na globalnej konferencji, poświęconej inwestycjom portów lotniczych. Jest tu i miejsce na działania nietypowe, a przynoszące portowi popularność.
W lutym 2009 roku Ruzyne było miejscem finałowej gali wyborów Miss Czech. Wszystko to składa się na zjawisko pod hasłem rosnące znaczenie lotniska w Pradze – w 2012 roku ma przyjąć 15 mln pasażerów, a w 2019 aż 20 milionów.
Lotnisko Ruzyne jest nowoczesnym, przestrzennym portem lotniczym, który obsługuje około 250 lotów dziennie, wykonywanych przez niemal 50 przewoźników. Miesięcznie przewija się przezeń 1,2 mln pasażerów, dzięki czemu praski port lotniczy plasuje się w pierwszej trzydziestce najpopularniejszych lotnisk w Europie.
Lotnisko znajduje się na północny zachód od Pragi, w odległości około 17 km od centrum miasta. Podróż samochodem zabiera 25-30 minut, a transportem publicznym około 50 minut.
Dojechać na lotnisko można taksówkami lub autobusami linii 119 oraz 254, które odjeżdżają sprzed lotniska do najbliższej stacji metra Dejvicka (przejazd metrem kosztuje 45 koron). Między terminalami można poruszać się minibusami, autobusy wahadłowe mają także kursy do miasta (koszt to 90 koron).
Przed budynkami terminali znajdują się parkingi krótkoterminowe i długoterminowe, parking wielopoziomowy oraz parking dla autobusów.
Największy jest House C, parking, który ma 3 poziomy, a znajduje się 70 metrów od Terminala 1, w pobliżu zjazdu z autostrady Praga – Kladno. Koszt parkowania to 2000 koron za tydzień. Parkowanie do 15 minut jest bezpłatne. Na lotnisku znajduje się kilka wypożyczalni samochodów – bez problemu znajdziemy tu Hertza, Avisa czy Europcar.
Więcej ruchu
Na lotnisku są trzy terminale. Terminal 1 oraz 2 służą do obsługi połączeń krajowych i międzynarodowych, natomiast T3 obsługuje ruch general aviation. W obydwu publicznie dostępnych terminalach hale odlotów i przylotów są obok siebie, na tym samym poziomie. Transfer międy teminalami może odbywać się przy pomocy mini busów.
Uprzywilejowany ruch ze strefą Schengen odbywa się na T2; pozostałe loty, do strefy poza Schengen, a więc także loty międzykontynentalne obsługiwane są w Terminalu 1. Terminal 2 został uruchomiony 4 lata temu i składa się z 6 budynków. Miał za zadanie zaspokoić rosnący ruch.
Salony biznesowe są usytuowane w Terminalu 1, na piętrze. Port lotniczy oferuje także trzy sale konferencyjne, salonik prasowy, punkt foto, aptekę oraz salon dla matki z dzieckiem (te znajdują się na obydwu terminalach).
Taras widokowy jest usytuowany na pierwszym piętrze budynku, łączącego Terminal 1 i Terminal 2.
Lotnisko ma dwa pasy startowe, co okazało się niewystarczające dla wzmagajacego się ruchu lotniczego i pociągnęło za soba konieczność zainwestowania w kolejny pas o długości 3500 metrów.
Miejsce z widokiem
Restauracji jest na Ruzyne całkiem sporo, czekają na pasażerów w publicznych i tranzytowych częściach terminali. Oferują kuchnię międzynarodową, nie zapominając przy tym o czeskich tradycjach, jak choćby restauracja Praha czy Bohemia na drugim piętrze T1. Oczywiście są tu także kawiarnie i bary w rodzaju Bar In The Sky, oferującego świeże przekąski, bary pod marką Pilsner Urquell, kioski samoobsługowe z kanapkami i napojami, czynnymi od godziny 7:00 do 21:00.
Jeśli ktoś chce jeść później, to także nie zabraknie dla niego miejsca – pięć restauracji w jest czynnych 24 godziny na dobę – jedna z nich oferuje widok na płytę lotniska.
Port lotniczy Ruzyne oferuje równieź swoim gościom nowocześnie wyposażone centra konferencyjne. To sale o łącznej pojemności do 350 osób – są one wykorzystywane tak na duże spotkania, jak i szkolenia czy prezentacje produktów. Znajdują się na pierwszym piętrze, w budynku łączącym oba terminale. Administracja lotniska zapewnia uczestnikom urządzanych tam spotkań VIP-owskie miejsca na parkingu.
Salony VIP znajdują się na pierwszym i drugim piętrze Terminala 1 oraz na trzecim piętrze Terminala 3. Przysługują wszystkim pasażerom klasy Business, posiadaczom stosownych kart klubowych oraz uczestnikom programów lojalnościowych. Salony noszą nazwy Harmony, Crystal i Bohemia.
Port proponuje też specjalny program skierowany przede wszystkim do często podróżującego klienta biznesowego. VIP Service Club Continental daje możliwość szybkiego, prywatnego check-inu, transferu samochodami BMW z szoferami (do i z samolotu), opiekę dedykowanego personelu, napoje i przekąski, osobne wejście na lotnisko a także darmowy parking strzeżony. Na Ruzyne znajduje się też Citibank Lounge, który spełnia podobną rolę.
Wszyscy pasażerowie mogą korzystać na terenie Ruzyne z darmowego dostępu do bezprzewodowego Internetu (możliwy jest również dostęp płatny – w tym drugim wypadku sieć działa zdecydowanie szybciej).
Komfort i wygoda
W porcie lotniczym Ruzyne pasażerowie znajdą niemal 90 sklepów, otwartych zwykle od godziny 7:00 do 21:00. Buty, walizki, krawaty, zabawki, biżuteria, alkohole i kosmetyki – wszystko to można kupić i oczywiście są to zwykle produkty markowe, uznanych firm. Sklepy wolnocłowe są ulokowane w tranzytowych przestrzeniach terminali.
Na lotnisku znajdują się dwa punkty medyczne, naprzeciw Terminala 1, w budynku konferencyjnym, pasażerowie znajdą także aptekę.
Port Ruzyne dysponuje sporym zapleczem hotelowym. Ramada ma cztery gwiazdki i jest nowym, oddalonym zaledwie o 100 metrów od lotniska, hotelem, idealnym dla gości biznesowych. Wygodne pokoje, sale konferencyjne i centrum biznesowe to niewątpliwie zalety tego miejsca. Również bardzo blisko budynków portu Ruzyne znajduje się czterogwiazdkowy Hotel Tranzit, który oferuje 70 pokoi dwuosobowych oraz 5 luksusowych apartamentów, a do tego restaurację z ogrodem.