Artystyczny Stambuł

Autor tekstu: , Data publikacji:

Nasz brytyjski korespondent Tom Otley przekonuje, że czas wolny w Stambule najlepiej spędzić w tutejszym Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Turyści odwiedzający stolicę Turcji po raz pierwszy zwykle chcą zobaczyć jej najsłynniejsze zabytki, takie jak była świątynia Hagia Sophia, Błękitny Meczet, cysterny osmańskie czy Pałac Topkapi. Jednak osoby, które bywają w tym niezwykłym mieście regularnie, zafascynowane są miejscami, które pod wieloma względami ukazują prawdziwą naturę współczesnej Turcji i Stambułu.

Światowa kolekcja

Na szczycie tej listy znajduje się niewątpliwie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, mieszczące się w odrestaurowanym budynku starego magazynu nad brzegiem Bosforu. Instytucja ta powstała jeszcze w latach 80. (w obecnej siedzibie mieści się od 2004 r.), a z inicjatywy zamożnej rodziny Eczacibasi i dziś możemy tu podziwiać liczne dzieła tureckiej i światowej sztuki współczesnej.

YAP ISTANBUL MODERN

YAP ISTANBUL MODERN

Muzeum organizuje wiele wystaw czasowych i posiada także stałą kolekcję dzieł powstałych w ubiegłym wieku. Zbiór ten nosi nazwę „Przeszłość i przyszłość” i obejmuje 180 prac autorstwa 136 krajowych oraz zagranicznych artystów, które zaprezentowano w sposób chronologiczny, aby jak najlepiej ukazać rozwój sztuki współczesnej na przestrzeni lat.

„Fałszywy sufit” i Magnum

W podziemiach budynku znajduje się biblioteka i organizowane są wystawy czasowe. Można tu zobaczyć m.in. niesamowitą instalację autorstwa Richarda Wentwortha, zatytułowaną „False Ceiling” („Fałszywy sufit”), na którą składa się kilkaset brytyjskich i tureckich książek.

Międzynarodowe dzieła takie jak to są efektem współpracy stambulskiego muzeum z Muzeum Wzornictwa w Londynie, Irlandzkim Muzeum Sztuki Współczesnej
w Dublinie, ateńskim Muzeum Benaki, galerią Verbund Collection w Wiedniu oraz wystawami fotografii w Salonikach i Moskwie.

Jednym z głównych wydarzeń w tym roku jest trwająca do 2 sierpnia wystawa zatytułowana „Magnum – Contact Sheets”, która przybliża zwiedzającym proces tworzenia słynnych fotografii, będących własnością agencji Magnum Photos.

Widok na Złoty Róg

Wśród innych ciekawych wydarzeń znajdziemy tu również wystawę zatytułowaną „Caution! Slippery Ground – An Exhibition on Architectural Culture” („Uwaga! Śliska podłoga – kultura architektoniczna na świecie”), zorganizowaną w ramach wydarzenia Vitra Contemporary Architecture Series (26 marca – 31 maja) oraz prezentację dzieł młodych architektów organizowaną z nowojorskim Muzeum Sztuki Współczesnej (11 czerwca – 15 listopada).

Warto także wspomnieć o wspaniałych wnętrzach samego muzeum. Z jego ogromnych okien roztacza się widok na zatokę Złoty Róg, a tutejsza wykwintna restauracja to idealne miejsce na nastrojową kolację.

Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00 (w czwartki do 20:00); wstęp 19 lirów (ok. 28 zł); restauracja czynna w godz. od 10:00 do północy; istanbulmodern.org/en

Muzeum posiada stałą kolekcję dzieł powstałych w ubiegłym wieku. Zbiór ten nosi nazwę
„Przeszłość i przyszłość” i obejmuje 180 prac autorstwa 136 krajowych oraz zagranicznych artystów.