Biznesmeni podróżujący w interesach do São Paulo często przedłużają swój pobyt w Brazylii o kilka dni, aby spędzić je na plażach Rio de Janeiro. Jeśli jednak jesteśmy fanami sztuki i architektury, to nie warto ruszać się z São Paulo, ponieważ nie brakuje tu ciekawych galerii i wspaniałych budynków zaprojektowanych przez światowej klasy architektów. Naprawdę warto poświęcić kilka dni, by zgłębić ich tajemnice. To młodzieńcze, hedonistyczne miasto jest zarazem jednym z największych na ziemi – z populacją liczącą niemal 20 mln mieszkańców.
Wielkie Jabłko Południa
Zabytkowe centrum São Paulo znajduje się w dzielnicy Se, ale dziś głównym ośrodkiem kulturalnym i handlowym jest Avenida Paulista. Najatrakcyjniejsze widoki znajdziemy nieco dalej, na południe, w okolicach parku Parque Ibirapuera. Miasto posiada własną sieć metra, ale jest ona słabo rozbudowana i przez Europejczyków nie do końca uważana za bezpieczną, więc najwygodniejszym środkiem komunikacji pozostają taksówki.
São Paulo jest nazywane przez jego mieszkańców Nowym Jorkiem Ameryki Południowej – nie bez powodu. Tak jak Wielkie Jabłko miasto to jest mocno zróżnicowane pod względem etnicznym, będąc zarazem domem dla największej diaspory japońskiej na świecie, zamieszkującej głównie dzielnicę Liberdade, gdzie (z oczywistych względów) można dostać najświeższe i najlepsze sushi.
Poza tym wieżowce wyściełające aleję Avenida Paulista nadają temu miejscu atmosferę rodem z nowojorskiego Broadwayu. Ulica ta jest prosta niczym strzała, dzięki czemu stojące po każdej jej stronie majestatyczne drapacze chmur przypominają prężących się na baczność żołnierzy. Gdy zapadnie zmrok, widok jest jeszcze bardziej czarujący. Gdy dodamy do tego strzeliste maszty telewizyjne z migającymi czerwonymi światłami ostrzegawczymi dla helikopterów krążących między wieżowcami, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że São Paulo i Nowy Jork to w gruncie rzeczy to samo.
Mekka koneserów sztuki
Najlepszym adresem dla miłośników sztuki jest bez wątpienia MASP, czyli Muzeum Sztuki w São Paulo (1578 Avenida Paulista; czynne wt.-niedz. 10:00-18:00, w czw. do 20:00; masp.art.br). Już sam budynek muzeum, wzniesiony w 1968 r. w stylu brutalizmu, jest atrakcją samą w sobie. Zaprojektowany przez włoską architekt Linę Bo Bardi (która kochała São Paulo równie mocno jak swoje rodzinne strony), spoczywa na czterech filarach i przypomina nieco przerośnięte pudełko na buty z olbrzymimi czerwonymi odnóżami.
Wewnątrz znajdują się wspaniałe dzieła rodzimych artystów, w tym Jose Ferraza de Almeidy Juniora, jednego z czołowych XIX-wiecznych malarzy brazylijskich, a także prace brytyjskich pejzażystów: Constable’a i Turnera. Bilet wstępu kosztuje 15 reali (ok. 22 zł). We wtorki wstęp bezpłatny.
Również w metrze znajdziemy przykłady sztuki publicznej. Stację w dzielnicy Se zdobią kolorowe murale, a dwa przystanki na wschód, w Bras można podziwiać Kalejdoskop – intrygujący zbiór 25 płyt z zakrzywionej stali i plastiku autorstwa Amelii Toledo. Nielegalne graffiti na nowojorskich stacjach metra było inspiracją dla najsłynniejszych współczesnych artystów São Paulo – Osgemeos (Bliźniaków) – których dzieła można obecnie zobaczyć m.in. w centrum kultury mieszczącym się w jednej z faweli, a także na boeingu B737-800 należącym do linii lotniczej GOL.