Prace Osgemeos są dość efemeryczne, więc nie jest łatwo się na nie natknąć. Ale czasami można je znaleźć w przejściach podziemnych, innym razem na budynkach. Dlatego warto wejść na stronę osgemeos.com, by sprawdzić, gdzie ostatnio powstały nowe dzieła.
Kompilacja stylów
Pasja i zapał do życia mieszkańców São Paulo są bardzo dobrze widoczne nie tylko w tutejszych barach, lecz także w nieco buntowniczej architekturze miejskiej. Wiele budynków zaprojektowano tak, by stały się wizytówkami miasta, które swoim rozmachem i wyglądem mogłoby przyćmić atrakcje Rio.
Dobrym tego przykładem jest wzniesiony w 1961 r. ogromny wieżowiec Edificio Copan (200 Ipirangal; copansp.com.br), którego autorem jest najbardziej znany brazylijski architekt Oscar Niemeyer. Z lotu ptaka ten brutalistyczny kawał betonu przypomina falę i choć pnie się on na wysokość aż 140 metrów (38 pięter), to jego zwalista konstrukcja jest zaskakująco lekka i elegancka, głównie za sprawą tzw. łamaczy światła, czyli poziomych żaluzji biegnących wzdłuż głównej fasady. Jest to w dużej mierze wieżowiec mieszkalny, ale warto zajrzeć do jego holu, w którym mieszczą się zakłady fryzjerskie, sklepy i kawiarnia serwująca pyszne lody.
Kolejną atrakcją São Paulo jest znajdujący się nieopodal Edificio Copan dworzec kolejowy Luz. Ta ogromna wiktoriańska konstrukcja, wzniesiona na początku XX w. według projektu Charlesa Henry’ego Drivera, to jeden z najbardziej wyróżniających się brytyjskich akcentów w São Paulo. To właśnie ta kompilacja stylów z całego świata – Wielkiej Brytanii, Japonii, USA oraz krajów śródziemnomorskich – sprawia, że architektura São Paulo jest wyjątkowa i niepowtarzalna.
Znajdują się tu też dziesiątki budynków z różnych epok, szczególnie w dzielnicy Se, gdzie współczesna zabudowa ustępuje starszej, rodem z imperialnej Portugalii. Tutejsza katedra to przykład stylu gotyckiego, a szykowne zabytkowe biura kupców i sale bankowe z końca XIX w. są dowodem złotego okresu miasta, które w owym czasie zbijało fortunę na zaspokajaniu europejskiego i północnoamerykańskiego popytu na poranną małą czarną. Jedną z sal bankowych przekształcono w centrum kulturalne Caixa Cultural (111 Praca da Se; czynne wt.-niedz. w godz. 9:00-21:00, wstęp wolny; programasculturaiscaixa.com.br), które organizuje m.in. wystawy o podróżach, a ostatnio prezentowało prace słynnego artysty ulicznego Banksy’ego.
Spacerem po Jardins
Obecnie główną dzielnicą handlową São Paulo jest Jardins. Jest to zarazem najprzyjemniejsza część miasta, do której warto wybrać się na poobiedni spacer. Można na przykład udać się z MASP do sielskiego parku Parque Trianon i dalej podążyć ulicą Alameda Casa Branca, na której znajdują się modne butiki, salony samochodowe, bary i restauracje. W Jardins szczególnie godne polecenia są dwa hotele, będące prawdziwymi perełkami architektonicznymi i oferujące doskonałą obsługę oraz jedzenie. Pierwszy z nich to Emiliano (384 Rua Oscar Freire; emiliano.com.br), mieszczący się w wieżowcu z lądowiskiem dla helikopterów.
Drugi to Hotel Unique (4700 Avenida Brigadeiro Luis Antonio; hotelunique.com.br), należący do luksusowej organizacji Design Hotels i wyróżniający się minimalistycznie urządzonymi pokojami oraz przestrzeniami ogólnodostępnymi. Dodatkową atrakcją jest tu basen na dachu z barem serwującym pyszne drinki.
Sam budynek, wybudowany w kształcie charakterystycznego srebrnego półkola osadzonego na filarach, został zaprojektowany przez Ruy’a Ohtakego – jednego z najbardziej znanych architektów w mieście. Jego matką była japońska artystka Tomie Ohtake, ku której czci w 2001 r. Ruy wybudował galerię Instituto Tomie Ohtake. Misją galerii jest kultywacja bogatej i różnorodnej kultury japońskiej i orientalnej, która jest obecna w mieście od dziesięcioleci (201 Avenida Faria Lima; czynne wt.-niedz. w godz. 11:00-20;00; wstęp wolny; institutotomieohtake.org.br). Galeria znajduje się w dzielnicy Pinheiros, w charakterystycznym, oryginalnie wyglądającym budynku z fioletowo-różowymi elewacjami.
Naprzeciwko hotelu Unique znajdują się rozległe zielone płuca miasta, czyli park Ibirapuera otwarty w 1954 r. z okazji 400-lecia São Paulo. Oprócz zwiedzania tutejszych ogrodów warto także zajrzeć do Muzeum Sztuki Nowoczesnej (czynne wt.-niedz. w godz. 10:00-18:00; wstęp 6 reali (ok. 8 zł), w niedziele bezpłatnie; mam.org.br). Znajdują się tu m.in. obrazy takich artystów, jak Miró, Chagall czy Picasso, a także prace brazylijskich modernistów.
W Ibirapuera znajdziemy również kolejne dzieła autorstwa Oscara Niemeyera: pawilon Biennale oraz niezwykłą salę koncertową Auditorio Ibirapuera (Avenida Pedro Alvares Cabral; auditorioibirapuera.com.br), przypominającą kawałek tortu z wystającym czerwonym językiem smoka. To kolejna perełka architektury, od której nie można oderwać wzroku w São Paulo.
Gdzie zjeść?
Bary i Restauracje
Terraco Italia Restauracja, działająca od 1965 na 42. piętrze drapacza chmur w dzielnicy Republica, posiada nieco staromodny wystrój w stylu przedwojennym i słynie z tarasu widokowego z panoramicznym widokiem na miasto. Dania główne 80-121 reali (110-165 zł), koktajle 20 reali (ok. 28 zł). Czynne pon.-pt. 12:00-15:00, 19:00-0:00 (w sob. do 1:00), niedz. 12:00-16:00, 19:00-23:00. 344 Avenida Ipiranga; tel. +55 112 1892 929; terracoitalia.com.br
Figueira Rubaiyat Nazwa tej restauracji pochodzi od ogromnego drzewa figowego rosnącego pośrodku jej głównej sali jadalnej. To bardzo popularne miejsce, przede wszystkim za sprawą bezpretensjonalnej atmosfery oraz świeżych ryb wyławianych z Amazonki i grillowanych na miejscu. Dania główne 61-102 reali (80-140 zł). Czynne pon.-czw. 12:00-0:30, pt.-sob. do 1:00, niedz. do 0:00. 1738 Rua Haddock Lobo; tel. +55 113 0871 399; rubaiyat.com.br
Restauracja MAM Wizytę w Muzeum Sztuki Nowoczesnej warto uwieńczyć w tutejszej restauracji, serwującej lekkie lunche na bazie brazylijskich specjałów. Najlepiej usiąść przy stoliku pod oknem z widokiem na rzeźby w ogrodzie. Lunch w formie bufetu 49 reali (ok. 66 zł). Czynne wt.-niedz. w godz. 11:00-16:00. Parque Ibirapuera; tel. +55 115 0851 306; mam.org.br
Brew Dog Bar należący do szkockiej grupy piwowarskiej Brew Dog mieści się w budynku starego warsztatu samochodowego w dzielnicy Pinheiros. Jest to obecnie jedno z najpopularniejszych miejsc w mieście, posiadające w ofercie 15 gatunków piwa beczkowanego z różnych zakątków świata. Napoje 12 reali (ok. 15 zł). Czynne pon.-śr. 18:00-0:00, czw. do 1:00, pt. do 2:00, sob. 14:00-2:00, niedz. 15:00-23:00. 41 Rua dos Coropes; tel. +55 113 0324 007; brewdog.com