Gdzie na golfa w okolicach Madrytu?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Nasza brytyjska korespondentka Minty Clinch odwiedziła najlepsze pola golfowe położone nieopodal stolicy Hiszpanii.

CENTRO NACIONAL DE GOLF

Położenie
10 km na północ od Madrytu

Wrażenia

Centro Nacional de Golf to państwowy obiekt, który powstał w 2006 roku w miejscu dawnego składowiska odpadów, na wzór francuskiego pola Paris National, na którym rozgrywane są obecnie turnieje rangi mistrzowskiej. Tutaj również mieści się siedziba Hiszpańskiej Federacji Golfa, a sam obiekt jest ogólnodostępny. Nie da się ukryć, że pole –  choć 18-dołkowe – jest dość zwarte i ciasne, ale dzięki sprytnemu zagospodarowaniu terenu całość prezentuje się na tyle dobrze, że w ubiegłym roku rozegrano tu nawet turniej Spanish Open. Ku uciesze wszystkich, zwycięzcą został 24-letni Hiszpan Jon Rahm, obecna „ósemka” w światowym rankingu golfistów i jeden z pierwszych absolwentów akademii golfowej Centro Nacional Academy, która kształci młode talenty z całego kraju.

Pole zaprojektowano w taki sposób, aby mogli z powodzeniem korzystać z niego gracze o każdym poziomie umiejętności. Rough (obszar wyższej trawy) jest naturalnie utrzymany, co oznacza, że podczas gorących miesięcy zaczyna się przerzedzać i nie stanowi wtedy zbyt trudnej przeszkody.  Tory (fairwaye) wyprofilowano tak, aby źle zagrane piłki nie uciekały za daleko, staczając się z ich zboczy. Pułapki wodne są zarazem siedliskami ptaków z rodziny chruścieli, zwanych „kurczętami bagiennymi”, które przybywają tu całymi stadami. Innymi nieproszonymi gośćmi na polu są dziki, choć spotkania z nimi są raczej incydentalne.
Kontakt
Arroyo del Monte 5, 28036 Madrid; tel +34 (0) 91 376 9060; centronacionalgolf.com
Cena
Goście 80 euro, Członkowie Hiszpańskiej Federacji Golfa 40-50 euro. Buggy 35 euro; wynajem kijów 35 euro (Srixon).
Czynne
W lecie od 8:00 rano, w zimie od 8:30; oświetlony driving range czynny do 23:00.
Maksymalny handicap
Zalecany 36. Na wszystkich polach obcokrajowcy muszą posiadać handicap, choć zazwyczaj nie wymaga się tu certyfikatu.
Obiekty
Pole 18-dołkowe 6504 m, par 72. Zadaszony, oświetlony driving range. Centrum treningowe hiszpańskiej reprezentacji narodowej z licznymi miejscami do ćwiczenia uderzeń i putting greenami. Akademia licząca 1800 studentów.
Po golfie
Niski budynek klubowy idealnie wpasowuje się stylem w krajobraz okolicy. Trzydaniowe menu obiadowe z kawą i napojem alkoholowym w dni powszednie w cenie 14,50 euro, w weekend 25 euro. Kolacje a la carte w cenie 25-35 euro.

CLUB DE GOLF LA DEHESA

Położenie
30 km na zachód od Madrytu

Wrażenia
Niezaprzeczalnym atutem tego miejsca jest panująca tu swobodna atmosfera, w której nie ma miejsca na wywyższanie się, co często zdarza się choćby w klubach brytyjskich. Tutejsze pole powstało na otwartych terenach wiejskich, choć w niektórych sekcjach zahacza ono także o pobliski las. Dla początkującego gracza ogromnym wyzwaniem może być już pierwszy dołek par-4, którego tory prowadzą najpierw stromo w dół, a tuż przed samym greenem wymagają uderzenia „na oślep” poprzez wąski wąwóz. Kolejne osiem dołków jest znacznie mniej wymagających, a ich tory są dużo szersze i wiodą graczy łagodnie wzdłuż brzegu rzeki, która stanowi praktycznie jedyną potencjalną przeszkodę.
Zrobiło się zbyt łatwo? Bez obaw, druga dziewiątka dołków gwarantuje sporą dawkę emocji, dzięki sprytnym rozwiązaniom zaprojektowanym przez hiszpańskiego architekta pól golfowych Manuela Pinero. Jednym z większych wyzwań jest tuz pewnością jezioro w kształcie podkowy, które skutecznie blokuje dostęp do dwóch greenów. Równie trudne jest podejście pod green 18 dołka, który został zlokalizowany na niewielkiej wysepce.
Kontakt
Avenida Universidad 10, 28691 Villanueva de la Canada, Madrid; tel +34 (0) 91 815 7022; golfladehesa.es
Cena
Pole 18-dołkowe: 50 euro w dni powszednie, 85 euro w weekendy; klubowicze odpowiednio 27 i 45 euro. Buggy 28 euro; wynajem kijów 35 euro (Callaway).
Czynne
W dni powszednie od 9:00 rano (w lecie) i 9:30 (w zimie); w weekendy od 7:00 (w lecie) i od 8:00 (w zimie)
Maksymalny handicap
Zalecany 36.
Obiekty
Pole 18-dołkowe, 6037 metrów, par 72. Driving range, miejsce do ćwiczeń, putting green.
Po golfie
Tradycyjnym „19 dołkiem” w La Dehesa jest półkolisty bar z wysokimi stołkami i cynkowanym blatem. Śniadania serwowane są od 9:00 rano; koszt trzydaniowego lunchu z napojem alkoholowym i kawą: 25 euro. Restauracja czynna do godziny 21:30. Na terenie La Dehesy znajdują się także korty do tenisa i squasha, boisko do piłki nożnej, basen oraz kąciki i place zabaw dla dzieci.

REAL SOCIEDAD HIPICA ESPANOLA

Położenie
30 km na północ od Madrytu

Wrażenia

Kiedy w 1901 roku Sociedad Hipica Club de Campo otwierał swoje podwoje, był on początkowo ośrodkiem jeździeckim, a gdy 7 lat później w jego ofercie pojawił się także golf, zyskał on status klubu królewskiego. Pod koniec hiszpańskiej wojny domowej, SHCC połączył się z innym klubem z okolicy, a w 1990 roku przeniósł do obecnej siedziby położonej nieopodal słynnego pałacu Escorial. Kompleks ten jest dziełem amerykańskiego architekta Roberta von Hagge, który dzięki zastosowaniu wielu ciekawych rozwiązań stworzył w tym miejscu dwa niebanalne pola golfowe, wykorzystujące naturalną, górzystą rzeźbę terenu. Pokryte śniegiem góry stanowią malownicze tło dla wielopoziomowych fairwayów i ciasnych, trudno dostępnych greenów.
Bardziej prestiżowe z tej dwójki jest pole Campo Norte, na którym w 2007 roku rozegrano turniej Spanish Open. Rozstawione w dwóch pętlach po dziewięć dołków, charakteryzuje się dużymi odległościami między greenami i startem kolejnego dołka (tee). Dominują tu podejścia typu „dogleg” (łapa psa), gdzie kluczem do sukcesu jest odpowiedni dobór kija i przemyślana strategia. W drugiej części gracze muszą uporać się aż z czterema dużymi jeziorami, choć na pierwszych dziewięciu dołkach również nie brakuje zdradliwych pułapek. Przykładowo na czwartym dołku wzdłuż toru płynie wąski strumyk, który tuż przed greenem rozlewa się w pokaźnych rozmiarów oczko wodne. Zbudowane w 2000 roku pole Campo Sur jest krótsze, bardziej górzyste i, co ciekawe, w wielu sekcjach bardziej zdradliwe niż Campo Norte.
Kontakt
San Sebastian de los Reyes, 28709 Madrid; tel +34 (0) 91 657 1018; rshecc.es
Cena
Goście (tylko od poniedziałku do piątku) 18 dołków 75 euro; buggy 25 euro; wypożyczenie kijów 40 euro (Taylormade).
Czynne
Od 9:00 w lecie i od 9:30 w zimie.
Maksymalny handicap
Zalecany 36.
Obiekty
Norte 6501 m, par 72; Sud 6121 m, par 72. Driving range, miejsce do ćwiczeń, putting green.
Po golfie
W domu klubowym mieści się dobra restauracja, gdzie można zamówić trzydaniowy obiad w cenie 17,50 euro, jak również tortille, kanapki i burgery. W piątki i soboty posiłki na świeżym powietrzu serwowane są do 2:00 w nocy.

GOLF SANTANDER

Położenie
23 km na zachód od Madrytu

Wrażenia

Pole Golf Santander będące własnością najbardziej znanego hiszpańskiego banku, stanowi nie lada wyzwanie zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych graczy. Zamierzeniem inwestora było stworzenie na obrzeżach Madrytu obiektu światowej klasy, który służyłby pracownikom banku i ich rodzinom. Co prawda, początkujący golfiści mogą się zrazić niebywale długimi torami prowadzącymi do greenów, ale na szczęście na każdym dołku znajduje się aż sześć rzutni zlokalizowanych w różnych miejscach, co znacznie ułatwia nowicjuszom rozpoczęcie gry. Pole zostało zaprojektowane przez Reesa Jonesa z pomocą hiszpańskiego golfisty Seve’a Ballesterosa i  po dwóch latach intensywnych prac oddane do użytku w 2005 roku. Dzięki ogromnym nakładom finansowym w miejscu, gdzie niegdyś znajdowało się wysypisko śmieci, stworzono liczne przeszkody wodne, zasadzono pięć tysięcy drzew i tyle samo krzewów, a dzięki wysiłkom miejscowych ekologów w okolicy pojawiła się także dzika fauna, w tym zające i kuropatwy.
O ironio, jednym z największych wyzwań w tym miejscu jest samo przedostanie się na teren klubu. Jeśli nie mamy rezerwacji albo zapomnimy wziąć ze sobą paszportu, możemy zapomnieć o grze. W przypadku, gdy posiadamy jedno i drugie, strażnik dzwoni do klubu, aby potwierdzić naszą rezerwację i numer paszportu. Jeśli wszystko się zgadza, możemy przejść przez bramę.
Kontakt
Avenida de Cantabria s/n, 28660 Boadilla del Monte, Madrid; tel +34 (0) 91 257 3929/30; golfsantander.es
Cena
110 euro w dni powszednie, 146 euro w weekendy; członkowie klubu odpowiednio 45/68 euro; buggy 30 euro; wypożyczenie kijów 35 euro (Taylormade).
Czynne
Od godz. 8:00 w lecie i 9:30 w zimie.
Maksymalny handicap
Zalecany 36.
Obiekty
Pole 18-dołkowe 6856 m, par 72. Driving range, miejsce do ćwiczeń, putting green, szkółka golfowa Jima McLeana.
Po golfie
Imponujący, dwupiętrowy budynek klubowy posiada przestronny taras oraz restaurację specjalizującą się w daniach kuchni międzynarodowej.