Malaga na lato

Autor tekstu: , Data publikacji:

Malagę, perłę wybrzeża Costa del Sol i jedno z najpiękniejszych miast hiszpańskiej Andaluzji, można zwiedzać na różne sposoby. Jej liczne zabytki przyciągają turystów z całego świata, pragnących zobaczyć wąskie uliczki ozdobione kolorowymi doniczkami. Nie brakuje też chętnych do spaceru tętniącą życiem dniem i nocą główną arterią miasta – calle Marques de Larios, amatorów plaży La Malaqueta, a także fanów sztuki Pabla Picassa, który urodził się właśnie tu, w Maladze. 

Wzgórze i Zamek Gibralfaro to idealne miejsce, z którego można podziwiać miasto, najpiękniejsze o wschodzie i zachodzie słońca. Za symbol Malagi uchodzi natomiast Alcazaba. Ufortyfikowany pałac został wzniesiony w czasach panowania muzułmanów i zdaje się być przedłużeniem wzgórza, na którym znajduje się zamek Castillo de Gibralfaro. Aż do końca XV wieku Alcazaba była centrum politycznym i administracyjnym nie tylko miasta, ale i całego regionu. Pod koniec XVII wieku wojny i klęski żywiołowe, które nawiedziłu Andaluzję spowodowały zmianę funkcji budynku, który stał się najpierw szpitalem, a następnie – więzieniem. Jeszcze w XX wieku kompleks był domem dla bezdomnych. Wszystko zmieniło się w latach 30. XX wieku, gdy Alcazabę w Maladze uznano za obiekt o dużej wartości historycznej. Zamkowe ogrody zostały zrewitalizowane, pojawiły się w nich kwiatowe rabaty, równo przycięte żywopłoty, fontanny i wąskie strumyczki wody przepływające tuż pod stopami odwiedzających dziś to miejsce.

Wzgórze Gibralfaro możemy zobaczyć tuż przy twierdzy Alcazaba. Obok znajdują się ruiny Teatru Rzymskiego, odkryte w tym miejscu niedawno, bo w 1951 roku. Teatr zbudowano około I wieku przed naszą erą, w czasach panowania Oktawiana Augusta. Podobnie jak kiedyś, również dziś, a szczególnie latem, odbywają się tu spektakle teatralne. Zwiedzanie ruin teatru jest bezpłatne.

Castillo de Gibralfaro pamięta jeszcze czasy Fenicjan, którzy na terenach dzisiejszej Malagi osiedlili się około 3000 lat temu. Wysokie wzgórze było idealnym punktem strategicznym, pozwalającym z daleka dostrzec zbliżające się wojska wroga. Warto wiedzieć, że nazwa zamku – Gibralfaro pochodzi z języka fenickiego i oznacza górę z stojącą na niej latarnią morską.

Kolejnym Ważnym zabytkiem Malagi jest wyjątkowa Katedra. Jej budowa ma związek ze zdobyciem miasta przez Ferdynanda Aragońskiego w 1487. Jeszcze w tym samym roku, w którym udało się odbić miasto z rąk muzułmanów, podjęto decyzję o jej wybudowani. Stanęła  w miejscu dawnego meczetu, a autorem projektu był Diego de Siloé. Fakt, że Katedra w Maladze powstawała przez 200 lat, nie pozostał bez znaczenia dla jej stylu architektonicznego. Szczególnie we wnętrzu katedry możemy zauważyć i gotyk, i barok. Chakakterystyczną cechą tej budowli jest także brak jednej wieży. Nie została ona zniszczona podczas wojen czy trzęsień ziemi. Tak naprawdę nigdy nie powstała, a to z powodu braku funduszy. Nie dziwi więc jej nazwa, nadana temu obiektowi przez mieszkańców Malagi, którzy ochrzcili ją La Manquita, czyli – kobieta bez jednej ręki.

W mieście urodzin Pabla Picassa nie może zabraknąć jego muzeum. Powstało w 2003 w Palacio de Buenavista i znajdziemy w nim ponad 280 prac artysty, pochodzących z rodzinnych zbiorów. Kolekcja obejmuje nie tylko obrazy Picassa, ale także jego rzeźby, szkice, rysunki, a także wspaniałą ceramikę. Wycieczka po Muzeum Picassa może być też dobrą okazją, aby poznać etapy jego życia. Pomogą w tym dokumenty, fotografie, a także filmy, które są tam udostępniane zwiedzającym. Oprócz wystawy stałej w muzeum organizowane są także bardzo ciekawe ekspozycje czasowe.

Do Malagi przez całe lato można dolecieć bezpośrednio z Lotniska Chopina w Warszawie – we wtorki i w soboty – na pokładzie samolotów linii WizzAir. Podróż trwa zaledwie 3,5 godziny.