110-metrowy tort na 110 lat słynnego uzdrowiska w słowackich Pieszczanach

Autor tekstu: , , Data publikacji:

110-metrowy tort, rozłożony na moście na rzeką Vag, koncerty i inne atrakcje. Tak słynne z leczniczych wód termalnych uzdrowisko w Pieszczanach świętowało swoje 110 lecie.

To było najważniejsze wydarzenie w historii słynnego słowackiego uzdrowiska w słowackich Pieszczanach. Uzdrowisko leży u podnóża łańcucha górskiego Považský Inovec i zdobyło swoj sławę dzięki leczniczym wodom geotermalnych i siarczanemu błotu, które używane jest tutaj do zabiegów.
Rehabilituje się tutaj narządy ruchu. A sprzyjają temu gorące źródła mineralne o temperaturze 67 – 69°C i o zawartości niemal 1500 mg składników mineralnych w litrze oraz bagno. Nic więc dziwnego, że na przestrzeni lat powstało tutaj wiele domów zdrojowych, w tym najciekawsze na wyspie Ostrów, oddzielającej miasteczko Pieszczany od właściwego kurortu.

Na początku maja miało tutaj miejsce wielkie wydarzenia – 110-lecie najsłynniejszego, luksusowego, 5-gwiazdkowego hotelu Thermia Palace. Z tej okazji odbyły się uroczyste koncerty, a na moście rozłożono długi na 110 metrów tort, który trafił na listę słowackich rekordów w długości tortów. Do jego produkcji zużyto 145 kilo mąki, 1320 jaj, 170 dżemu, 132 kg cukru, 88 kg czekolady i 1000 metrów papieru do pieczenia.

Choć pierwsze wzmianki o uzdrowiskowych walorach tutejszej wody i błota pochodzą już z trzynastego wieku (legenda głosi, że w okolicach błot przebywał regularnie paw ze złamaną nogą, która się zrosła), to obecny kształt uzdrowisko przybrało na początku zeszłego wieku za sprawą Ludovíta Wintera, założyciela.  Winter chciał wybudować nie tylko luksusowy hotel dla szlachty i bogatego mieszczaństwa, ale specjalny hotel z własnym spa, który swoimi krótkimi drogami powinien całkowicie zadowolić odwiedzających.

Rezultatem jest otwarty w 1912 r. hotel Thermia Palace Health Spa i sąsiadujące z nim Irma Health Spa – dwa klejnoty architektury secesyjnej, które ponad 100 lat później nadal zachwycają swoich gości spektakularną architekturą. Także i dziś odnowiony i odrestaurowany budynek zachwyca.  Oprócz pięknego historycznego basenu termalnego – tzw. Mirror Pool – w budynku mieści się również Basen Błotny. Można kąpać się w leczniczych wodach i leczniczym błocie o temperaturze 39°C i odprężyć się podczas jednego z ponad 60 różnych zabiegów spa. Ciekawostką niech będzie fakt, że zarówno Słowacy jak i Czesi mogą tu korzystać z refundowanych pobytów i specjalnej rehabilitacji po przebyciu COVID-19.

Thermia Palace Health Spa oferuje całorocznie 118 pokoi (w tym 16 przestronnych apartamentów). Wszystkie pokoje objęte są zakazem palenia i posiadają WiFi oraz indywidualnie sterowaną klimatyzację. Dostępne są również pokoje dla osób niepełnosprawnych. Usługi w pokoju obejmują serwis śniadaniowy, room service, pranie i czyszczenie chemiczne, wszystko oczywiście na najwyższym poziomie.
Ciakwostką jest fakt, że w Pieszczanach bywał znany czeski malarz, mistrz secesji, Alfons Mucha. W sali balowej i jadalnej znajduje się jego panoramiczny obraz. Na 110 hotelu został oddany także specjalny apartament, nawiązujący do malarza.