Kulturalny kwiecień. Nasze typy

Autor tekstu: , Data publikacji:

Andrea Boccelli, Helmut Newton, a może aukcja w paryskim domu aukcyjnym Christie's? Oto nasze sugestie kulturalne na kwiecień.

Łódź – koncert Andrea Bocelli

Atlas Arena 29 kwietnia 2012

Andrea Bocelli to najlepiej sprzedający się artysta w historii muzyki klasycznej – jego płyty rozeszły się w ilości 70 mln egzemplarzy. Fenomen 54-letniego artysty olega przede wszystkim na jego charakterystycznym głosie o pełnej i niezwykle energetycznej barwie. Fanom artysty imponuje również jego ogromna wrażliwość i sposób przeżywania utworów, a także dramatyczna historia jego życia. Bocelli od 12. roku życia jest niewidomy po tym, jak w trakcie gry w piłkę doznał udaru mózgu. Wydarzenie to jednak wcale go nie załamało. Przeciwnie – wlało w niego jeszcze większy upór i wrażliwość, za którą ceniony jest przez swoich najwierniejszych słuchaczy.

Słynny tenor daje koncerty dosyć oszczędnie, dlatego każdy z nich jest wydarzeniem. Na ten rok Bocelli zaplanował kilkanaście występów: śpiewał już w USA, nlatem wystąpi we Włoszech i w Skandynawii, a jesienią w Wielkiej Brytanii.

Organizatorami tego wyjątkowego wydarzenia są agencja Prestige MJM i Radio Złote Przeboje. Koncert odbędzie się w ramach cyklu „Prestiżowe Gwiazdy, Złote Przeboje”.

Bilety w cenie od 190 zł do 799 zł (w wersji VIP)

Andrea Bocelli

 

Rzym – XIV Tydzień Kultury

Muzea państwowe 12-24 kwietnia 2012

Koloseum, Forum Romanum, galeria Borghese, Palatyn i wiele innych muzeów szeroko otwiera swoje podwoje, oferując przez 13 dni wstęp wolny.

uwaga – ta inicjatywa włoskiego Ministerstwa Kultury nie obowiązuje muzeów miejskich i prywatnych.

Paryż – dom aukcyjny Christies, 4 kwietnia

Z okazji 210 rocznicy urodzin Victora Hugo, dom aukcyjny Christie’s organizuje 4 kwietnia 2012 niecodzienną licytację.

Pod młotek pójdzie około 500 obiektów, takich jak książki, obrazy, rysunki, ryciny, fotografie, meble oraz inne osobiste przedmioty, jakie stanowią historię życia Victora Hugo oraz jego potomków: Charlesa, Georgesa i Jeana. Dochód z całej aukcji szacowany jest na około 1 milion euro.

Przez całe swoje życie artysta zgromadził liczny majątek w postaci rysunków, obrazów, książek czy mebli. Wszystkie te przedmioty będzie można licytować na kwietniowej paryskiej aukcji.Pod młotek pójdzie także wiele rękopisów i listów artysty. Jednym z najciekawszych będzie „List do narzeczonej” napisany w 1820 roku. Victor Hugo zdradza w nim uczucia, jakie żywił do swojej przyszłej żony. Tego typu eksponat szacuje się w granicach 3 tysięcy – 5 tysięcy euro.

 

Amsterdam – Kobieta w błękitnej sukni

od 30 marca znów w Rijksmuseum

Najsłynniejszym obrazem najsłynniejszego z holenderskich mistrzów, Johannesa Vermeera jest Dziewczyna z perłą” , ale Kobieta w błękitnej sukni” uwazana jest za jej największą rywalkę. Obraz wypożyczono na tournee po Japonii i za te pieniądze sfinansowano prace nad odnowieniem arcydzieła. Teraz obraz wraca do macierzystego muzeum, gdzie zaprezentuje się zwiedzającym w pełnej krasie.

Kobieta w błękitnej sukni