BTP kulturalnie…

Autor tekstu: , Data publikacji:

Książki i płyty poleca Marcin Figurski

Czy Wezuwiusz wybuchnie?

Jak smakuje musujące… ferrari?

Który region jest jego ojczyzną i czy to wino ma związek z Formułą 1? Gdzie na Półwyspie Apenińskim znajduje się podwodny pomnik Chrystusa? W którym amfiteatrze Spartakus wzniecił powstanie?

Kto naprawdę napisał Romea i Julię? W jaki sposób wampiry trafiły do Volterry i dlaczego nie spalono tam czarownicy? Gdzie wypijemy najlepsze espresso we Włoszech? Czy Wezuwiusz jeszcze wybuchnie? Na te i wiele innych pytań odpowiada niecodzienny przewodnik, napisany dla tych, którzy Włochy chcą poznać bliżej, a przy tym dobrze się bawić. Pomogą im w tym wypowiedzi znanych i cenionych osób: samych Włochów i Polaków związanych z Włochami: kardynała Stanisława Dziwisza i Zbigniewa Bońka.

Anna Kłossowska „Włochy jakich nie znacie”, Wydawnictwo G+J

Asany na każdy dzień życia

Jeden z najbardziej przystępnie napisanych poradników o jodze, jakie ukazały się w Polsce w ostatnich latach.

Autorka – nauczycielka jogi z Nowej Zelandii skłania nas do zastanowienia się nad najważniejszymi kwestiami, zajmującymi każdego myślącego człowieka. Jakie oświecenie możemy osiągnąć poza tym, że staniemy się przyzwoitymi ludźmi? – pyta Donna Farhi. „Naprawdę jesteśmy warci tyle, ile by zostało, gdybyśmy stracili wszystkie pieniądze” – cytuje w swojej książce słowa Johna Jowetta.

Oprócz sentencji, Farhi daje czytelnikom lekcję, jak rozumieć i praktykować jogę, traktując ją jako ścieżkę pracy nad sobą, a nie jako sposób na osiągnięcie idealnej asany. – Nieważne, jaką pozycję robisz na macie, ważne, jakim jesteś człowiekiem – przypomina autorka.

Donna Farhi „Joga sztuka życia”, Wydawnictwo Ręczna Robota