Ruszył plebiscyt na ulubiony azjatycki adres warszawiaków

Autor tekstu: , Data publikacji:

8. Warszawskiemu Festiwalowi Skrzyżowanie Kultur towarzyszy niezwykły plebiscyt. Jego uczestnicy mogą wskazać ulubione miejsca w Warszawie, które pozytywnie kojarzą się z Azją.

Plebiscyt ruszył w weekend i potrwa do 24 września. Jego celem jest stworzenie listy najciekawszych azjatyckich adresów warszawiaków. Wszyscy mogą je zgłaszać do 23 sierpnia na fan page’u Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowania Kultur www.facebook.com/SkrzyzowanieKultur, gdzie pojawiła się specjalna aplikacja.

Ulubione miejsce może być restauracją, której zapach serwowanych potraw przenosi do Gruzji albo sklepy, w których kupujemy nasze ulubione orientalne przyprawy. Zgłosić można też kawiarnię, w której pojawiają się wystawy zdjęć z wypraw na Wschód czy galerię, w której prezentowana jest sztuka z państw azjatyckich. Głos można oddać choćby na salon masażu tajskiego, centrum medycyny chińskiej czy akupunktury. W plebiscycie zgłosić można każdy adres, który lubimy i odwiedzamy i dzięki któremu  daleki świat Orientu jest bliżej nas. Pierwszy etap plebiscytu zakończy się wyłonieniem siedmiu najpopularniejszych orientalnych miejsc w Warszawie. Ich lista zostanie ogłoszona na łamach Stołecznej Gazety Wyborczej oraz na stanowisku Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur podczas Wielokulturowego Street Party 26 sierpnia przy Krakowskim Przedmieściu.

Jak wziąć udział w plebiscycie? Należy wejść na fan page WFSK (www.facebook.com/SkrzyzowanieKultur) i przejść do aplikacji „Plebiscyt”, następnie trzeba podać nazwę miejsca oraz rodzaj (kawiarnia, pub, restauracja itp.) oraz podać jego adres i krótkie uzasadnienie.

Muzykę świata w tym roku na Warszawskim Festiwalu Skrzyżowanie Kultur usłyszymy już po raz ósmy. Tym razem w stolicy pojawią się artyści z Azji oraz Bliskiego Wschodu. Festiwal otworzą koncerty Jivana Gasparyana z Armenii, wirtuoza duduku oraz Alima Qasimova z Azerbejdżanu, mistrza klasycznej muzyki Maugham. Z syberyjskiej Jakucji przyjadą Ayarkhaan, wirtuozki khomusu – jednego z najmniejszych instrumentów świata. Wystąpią również muzycy suficcy, pochodzący z Turcji Al Kindi Ensemble oraz wschodząca sława w Indiach,  śpiewak i improwizator o niespotykanej skali głosu, Raza Khan. Na koniec festiwalu zagra Malijczyk Boubacar Traoré, mistrz afrykańskiego bluesa oraz młoda wokalistka Dobet Gnahoré z Wybrzeża Kości Słoniowej. Łącznie wystąpi kilkudziesięciu artystów z jedenastu krajów.

Festiwalowi po raz pierwszy towarzyszy przegląd filmów. Przygotowany przez PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL program koncentruje się na tych samych krajach i kulturach. W warszawskiej Kinotece zobaczymy historie z Indii, Mongolii, Japonii i Mali. W programie filmowym znalazły się obrazy biograficzne, ale także fabularne i dokumentalne. Jak co roku festiwalowi towarzyszą warsztaty muzyczne oraz specjalny program dla najmłodszych uczestników festiwalu. W tym roku zajęcia warsztatowe będą odbywały się w siedmiu klasach. Uczestnicy będą mieli okazję poznać m.in. klasyczne i ludowe style śpiewu indyjskiego, techniki gry na na dawnych instrumentach perkusyjnych Bliskiego Wschodu oraz sceniczną ekspresję prosto z Madagaskaru.

Dla najmłodszych organizatorzy również przygotowali specjalny program pełen atrakcji. Zmieniona została formuła spotkania – poza mini koncertem dla dzieci i pokazem filmowym będzie można poznać przeróżne gry i zabawy charakterystyczne dla kultur Dalekiego i Bliskiego Wschodu.