70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Autor tekstu: , Data publikacji:

Dokładnie 70 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku we wtorkowe popołudnie o godzinie 17 wybuchło Powstanie Warszawskie. Dziś obchodzimy okrągłą 70. rocznicę powstańczego zrywu Polaków przeciwko niemieckiemu okupantowi. Z okazji 70. rocznicy wydarzeń sierpnia 1944 w Warszawie odbędzie się szereg uroczystości poświęconych pamięci setek Polaków walczących o wolną ojczyznę.

Obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Warszawie rozpoczęły się punktualnie o godzinie 10:00 rano. Na tą godzinę zaplanowano uroczystość przy Pomniku „Mokotów Walczący – 1944” mieszczącym się w Parku Dreszera na warszawskim Mokotowie. Następnie ulicami miasta odbył się „Marsz Mokotowa”, czyli uroczysty przemarsz ulicą Puławską do ulicy Dworkowej. Marsz zakończył się w Parku im. Generała Gustawa Orlicz – Dreszera. O godzinie 13:30 na skrzyżowaniu ulicy Chopina i alei Ujazdowskich w Warszawie odbyły się uroczystości przy Pomniku gen. Stefana „Grota” Roweckiego. W dalszej kolejności o 14:00 i 16:00 zaplanowano uroczystości przy Pomnikach Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej mieszczącego się w przy ulicy Wiejskiej w Warszawie (godz. 14:00), a także uroczystości przy grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera” pochowanego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (godz. 16:00).

Wieczorne obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się uroczystościami przy Pomniku „Polegli – Niepokonani” gdzie odmówiono modlitwę ekumeniczną. Wspólna modlitwa odbyła się także na Cmentarzu Powstańców Warszawy mieszczącym się na warszawskiej Woli. O godz. 20:00 na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbyło się śpiewanie (nie) ZAKAZANYCH PIOSENEK, – czyli piosenek powstańczych. Na godzinę 21:00 zaplanowano początek uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ulicy Bartyckiej w Warszawie.

Kluczowym momentem każdego 1 sierpnia jest jednak godzina, „W” czyli godzina 17:00 przyjęta w historii Polski za dokładną godzinę wybuchu powstania. Na godzinę „W” zaplanowano jest początek uroczystości – Oddania Hołdu Powstańcom przy Pomniku Gloria Victis mieszczącym się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Jednocześnie godzina „W” jest dla wielu Polaków momentem, w którym upamiętniają oni minutą refleksji pamięć powstańców – w chwili wybicia przez zegary godziny 17:00 polskie miasta wręcz zamierają przechodnie, zmotoryzowani uczestnicy ruchu, a także kierowcy pojazdów komunikacji miejskiej zatrzymują się na chodnikach i ulicach upamiętniając Polaków walczących w powstaniu. Chwili refleksji towarzyszą dźwięki klaksonów, dzwonków i syren alarmowych.

W pamiętnym dniu polskiej historii poza obchodami i uroczystościami przy grobach miasto oraz twórcy indywidualni przygotowali również ciekawą ofertę artystyczną. 1 sierpnia w Warszawie uruchomiono dwie wystawy poświęcone Powstaniu Warszawskiemu. Pierwsza z nich to projekt fotograficzny autorstwa Wojciecha Wieteski. W swoim dziele prezentowanym w Alejach Ujazdowskich artysta zaprezentował 856 portretów Powstańców Warszawskich. Wystawa nosi tytuł „POWSTAŃCY 1944/70/2014”.

Drugą z wystaw obejrzeć można w Muzeum Powstania Warszawskiego mieszczącym się przy ulicy Grzybowskiej 79 w Warszawie. Wystawa zatytułowana „Ślady. Rzecz o pamięci” to zebrane historie powstańców, a także ich osobiste pamiątki z okresu okupacji i powstania. Ciekawą propozycją jest również premiera spektaklu – oratorium zatytułowanego „Pamiętnik z powstania warszawskiego” w reżyserii Krystyny Jandy. Premiera przedstawienia odbędzie się punktualnie o północy w Sali pod Liberatorem w budynku muzeum. Wartą odwiedzenia atrakcją jest także stała ekspozycja muzeum – gdzie odwiedzający mają możliwość obejrzenia autentycznych eksponatów z powstania takich jak karabiny, pojazdy, mundury, archiwalne zdjęcia czy rzeczy osobiste powstańców.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Oczekiwanym przez wielu pasjonatów historii Polski jest zaplanowana na wrzesień premiera filmu „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy. Przedpremierowy pokaz filmu odbył się w 30 lipca na Stadionie Narodowym w Warszawie. Kolejnym wartym uwagi obrazem jest film „Powstanie Warszawskie”, który powstał w wyniku połącznia archiwalnych relacji wideo dwóch młodych kamerzystów uwieczniających na filmie Warszawę w pierwszych dniach sierpnia 1944 roku. W przypadku tego drugiego obrazu zainteresowani obejrzeniem powinni się jednak pośpieszyć – film, bowiem powoli schodzi z ekranów kin.

Warto zobaczyć internetowy projekt pod adresem www.teraz44.pl. Punktualnie o godzinie 17:00 na stronie ukazały się unikalne zdjęcia będące połączeniem fotografii współczesnej Warszawy z wkomponowanymi weń archiwalnymi zdjęciami z okresu powstania. Inicjatorem projektu jest Marcin Dziedzic, który po uzyskaniu zdjęć pochodzących sprzed 70 lat ze zbiorów fototeki Muzeum Powstania Warszawskiego połączył je z obrazami współczesnej Warszawy.

W każdą niedzielę wolny od opłat jest wstęp na ekspozycję główną w Muzeum Powstania Warszawskiego. Na wstęp na spektakl „Pamiętnik z powstania warszawskiego” obowiązują zaproszenia. W następnych dniach (2-5 sierpnia) spektakl będzie prezentowany jednak szerszej publiczności. Bilety dostępne będą do nabycia w kasie muzeum.

 

Powstanie Warszawskie - wikipedia