Autem przez świat? Pomyśl o bezpieczeństwie!

Autor tekstu: , Data publikacji:

Uwielbiasz podróżować, ale jednak tym razem postanowiłeś ruszyć w drogę autem? Pamiętaj, że bezpieczeństwo podróży zagwarantuje ci nie tylko sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, wzmożona uwaga na drodze i odpowiednio dopasowane foteliki dla dzieci. Zagwarantuje je także dobry pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych.

Jak powinieneś definiować dobry pakiet ubezpieczeń? Z pewnością jako pakiet nabyty w rozsądnej cenie, lecz nie krańcowo tani. Przede wszystkim zaś dopasowany do twoich indywidualnych potrzeb. Pamiętaj, że cena polisy ubezpieczeniowej zazwyczaj nie idzie w parze z jej jakością i zapewnianym przez ubezpieczyciela zakresem ochrony. Zakres ów – zwłaszcza podczas podróży zagranicznych – jest niezwykle ważny!

Obowiązkowe OC

Wykupione w Polsce obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej wystarczy do poruszania się po Unii Europejskiej oraz po krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Uchroni cię przed odpowiedzialnością za szkody, które wyrządzisz osobom trzecim – również za granicą.

Z kolei na wyprawę do krajów, takich jak Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Rosja, Tunezja, Turcja i Ukraina, musisz mieć już Zieloną Kartę. Takie ubezpieczenie uchroni cię, wzorem krajowego OC, przed odpowiedzialnością za szkody, które spowodujesz – na terytorium obcego państwa – osobom trzecim. Zielona Karta w niektórych krajach nie jest jednak akceptowana. Wówczas, po przekroczeniu granicy tego państwa, musisz wykupić obowiązujące w tym kraju ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Zdecydowana większość firm ubezpieczeniowych oferuje Zieloną Kartę za darmo. Przed zakupem możesz to sprawdzić m.in. analizując warunki umowy ubezpieczeniowej lub –znacznie prościej – wykorzystując profesjonalną porównywarkę ubezpieczeń OC i autocasco rankomat.pl.

Niezbędne ubezpieczenia dobrowolne

Obowiązkowe OC jest niezwykle ważne. Jego brak może rodzić poważne konsekwencje prawne i finansowe. Jednakże ani krajowe OC, ani też Zielona Karta nie zapewnią ci pełnej ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli zatem chcesz uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami finansowymi uszkodzenia pojazdu, które sam spowodujesz (lub będą one następstwem działania osób trzecich albo sił natury), powinieneś pomyśleć o autocasco AC. To samo dotyczy kradzieży twojego auta – tylko AC zagwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku zaistnienia tego typu zdarzenia. Jeśli z kolei chcesz mieć pewność, iż – w przypadku unieruchomienia pojazdu – uzyskasz wszechstronną pomoc fachowców (np. holowanie, samochód zastępczy, nocleg, drobne naprawy w przypadku awarii, pomoc tłumacza), powinieneś zakupić rozszerzony wariant assistance. W ramach niego będziesz mógł korzystać z opcji ochrony, które podczas zagranicznych podróży są nieocenione.

Powinieneś także pamiętać o zabezpieczeniu kosztów leczenia za granicą w przypadku odniesienia obrażeń. W tej kwestii dodatkowa polisa może okazać się niezwykle przydatna.