Chorwacja w UE. Co sie zmieniło?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Lepszy standard hoteli i kempingów, niższe ceny za połączenia, oraz wyższy standard usług wprowadza Chorwacja po przystąpieniu do Unii Europejskiej. Czy turystyczne udogodnienia pomogą wyjść Chorwacji z gospodarczego dołka?

Turyści podróżujący nad Adriatyk mogą oczekiwać licznych udogodnień, wprowadzanych w Chorwacji od 1 lipca 2013r. Zmiany obejmą kontrole graniczne, opiekę medyczną przysługującą turystom, a także walutę. Nowe przywileje nie będą dotyczyć jednak wszystkich przyjezdnych do tego kraju. Turyści z Rosji, Turcji, Ukrainy, oraz Bośni i Hercegowiny od 1 lipca będą musieli mieć wizę na wjazd do tego kraju.

W kwestii kontroli granicznych zostaną zniesione kontrole celne. Kontrole graniczne wciąż będą się jednak odbywać. Oznacza to, że, aby wjechać do Chorwacji wciąż trzeba będzie legitymować się paszportem lub dowodem osobistym. Chorwacja nie należy bowiem do strefy Schengen. To jednak nie zniechęca turystów z Polski. W 2013r. liczba przyjezdnych z Polski wyniosła 544 tys. co stanowi 10 proc. wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Ogromną zachętą jest również zmiana w systemie ubezpieczeń. Po przystąpieniu do Unii wszystkim Polakom wypoczywającym nad Adriatykiem przysługuje ubezpieczenie zdrowotne w ramach karty z NFZ. W gwoli przypomnienia przed przystąpieniem do wspólnoty Chorwaci nie uznawali jako dokumentu ubezpieczenia Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego, ani formularzy E-100.

Kolejnym powodem do radości jest zmiana cen za korzystanie z telefonów komórkowych w tym kraju. Po przystąpieniu Chorwacji do Unii Europejskiej za minutę połączenia wychodzącego zapłacimy maksymalnie złotówkę, a przychodzącego siedem eurocentów. Pomimo wciąż obowiązującej chorwackiej kuny płatność w euro spotyka się wśród Chorwatów z entuzjazmem. Euro jest najchętniej przyjmowaną przez przedsiębiorców z tego kraju walutą.

Przystąpienie do wspólnoty nie będzie się jednak wiązać ze spadkiem cen za zakwaterowanie czy za usługi gastronomiczne. Chcąc napić się kawy na starówce w Dubrowniku wciąż będziemy musieli się liczyć z wydatkiem rzędu 90 kun co stanowi równowartość 50zł. Chorwacki rząd liczy, że przystąpienie do Unii uatrakcyjni kraj dla zagranicznych turystów. Władze planują przeprowadzić szereg inwestycji tak, aby Chorwacja stała się czterogwiazdkowym kurortem w turystycznych standardach.

W ramach unowocześnienia i podnoszenia standardów Chorwacki rząd planuje budowę nowych hoteli, lepszy standard kempingów czy kwater prywatnych, które stanowią obecnie niemal połowę rynku turystycznego tego kraju. Ponadto w planach są nowe baseny, pola golfowe, a także przedsięwzięcia z zakresu kultury, sportu czy gastronomii. Restrukturyzacja Chorwacji ma być częściowo sfinansowana z funduszy europejskich.

Wspomniane utrudnienia dla turystów z Rosji, Turcji, Ukrainy, oraz Bośni i Hercegowiny spowodowały, że turyści z tych krajów, a w szczególności Rosjanie zaczęli odwoływać setki rezerwacji urlopowych. Trudno jednak ocenić czy nie jest to zamierzone działanie chorwackich władz. Bowiem zachowanie turystów zza wschodniej granicy spotykało się dotychczas z daleko idącą dezaprobatą ze strony turystów z Europy zachodniej.