Kawaleria w Łazienkach Królewskich

Autor tekstu: , Data publikacji:

Spacerując po Łazienkach Królewskich w Warszawie można było natrafić na szwoleżerów. Eleganckie mundury, bryczesy, lśniące oficerki koniecznie z ostrogami i okrągłe czapki o ciemnożółtych otokach – tak prezentowała się kawaleria ochotnicza w barwach 3 pułku Szwoleżerów Mazowieckich. Stajnię Belvedere, na co dzień pustą, ponownie wypełniło radosne rżenie koni.

Przez cały tydzień od 5 do 11 maja na terenie Łazienek trwały Warszawskie Dni Kawaleryjskie. Kulminacja wydarzeń nastąpiła w weekend. Na sobotę zaplanowano szereg atrakcji takich jak – zawody z władania lancą i szablą, pokazy filmów o tematyce kawaleryjskiej, dynamiczne pokazy kawaleryjskie, zawody trębaczy, pokaz jazdy w damskim siodle czy skoki przez płonącą obręcz. Organizatorem imprezy był Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego, obchodzący 10 rocznicę swojego powstania.

Najważniejszym punktem programu był sobotni pokaz galowy w wykonaniu Szwadronu, w czasie którego szwoleżerowie zaprezentowali się rzędach z troczeniem ozdobnym i mundurach garnizonowych. Każdy z nich jeździł  w ostrogach trzymając w jednym ręku dwie wodze od ogłowia kawaleryjskiego, w drugiej natomiast lancę z proporczykiem pułku. Podczas musztry konnej kawalerzyści zaprezentowali swoje umiejętności w panowaniu nad koniem, zmieniając szyki oraz wykonując skomplikowane ewolucje.

Wielka Rewia Kawalerii - Kraków - Piotr Grzybowski

W Podchorążówce zorganizowano specjalną wystawę o kawalerii wczoraj i dziś. Wieczorem rozpoczęła się natomiast uroczysta gala przypieczętowująca święto. Wart zobaczenia był również przedwojenny film „Śluby Ułańskie”, który został stworzony przy wsparciu gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, kawalerzysty o niezwykłej fantazji, autora słów:

„Bo serce ułana gdy położysz je na dłoń. Na pierwszym miejscu panna… Przed panną tylko Koń!”

„Każdy kawalerzysta powinien sobie cenić i wielbić 3K: Konie, Koniak i Kobiety!”.

Niedziela zakończyła obchody święta defiladą, oraz przekazaniem barw pułkowych żołnierzom Pierwszego Batalionu Zmachanizowego z Giżycka. Uroczystość odbyła się przy Pałacu Na Wodzie – w miejscu, gdzie 3 Pułk Szwoleżerów odbierał przed wojną swój sztandar z rąk Marszałka Piłsudskiego. Gościem honorowym był ostatni weteran 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich – por. Henryk Prajs.

 

Dzisiejsza kawaleria pełni wyłącznie funkcje reprezentacyjne i edukacyjne, stanowiąc żywe świadectwo chlubnej historii polskiej jazdy. Misja ta pełniona jest przez kawalerzystów ochotników – miłośników kawalerii, którzy czas i środki poświęcają na rozwijanie swojej pasji. Liczne działające w Polsce stowarzyszenia kawaleryjskie, najczęściej za zgodą ostatnich żyjących weteranów przedwojennych pułków kawalerii, przyjmują barwy tych pułków i uważają się za prawowitych spadkobierców pułkowych tradycji – wraz ze związanymi z tym przywilejami i obowiązkami. Tym samym nie uważają się za przebierańców w mundurach, lecz za prawdziwych współczesnych kawalerzystów ochotników.

 

Kawaleria ochotnicza - Piotr Grzybowski

Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Płk. Jana Kozietulskiego istnieje od 2003 roku, kiedy to grupka zapaleńców odwiedziła rtm. Jerzego Staniszkisa – weterana 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich, przedstawiając mu plan zorganizowania oddziału kawalerii ochotniczej, noszącego barwy jego macierzystego pułku. Pomysł został przyjęty z entuzjazmem. Kolejne lata były okresem systematycznego wzrostu i licznych sukcesów, czego dowodem są zdobywane na przestrzeni lat puchary i wyróżnienia oraz sympatia okazywana przez mieszkańców Warszawy. Przypieczętowaniem dojrzałości Szwadronu i jego stałego miejsca wśród oddziałów kawalerii ochotniczej stała się uroczystość wręczenia sztandaru zorganizowana w Łazienkach Królewskich podczas obchodów święta pułkowego w maju 2008 roku.

 

Dzisiaj Szwadron jest jednym z wiodących polskich oddziałów kawalerii ochotniczej i uczestniczy w najważniejszych uroczystościach państwowych, takich jak obchody Święta Niepodległości, Konstytucji 3 Maja, a także rocznicach wybuchu powstania warszawskiego i corocznych obchodach Święta Kawalerii. Szwadron regularnie bierze także udział w Pikniku Kawaleryjskim w Suwałkach – mieście, w którym 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich stacjonował przed wojną.

Kawaleria - Piotr Grzybowski

 

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej – www.dnikawaleryjskie.pl

oraz na facebooku Szwadronu Honorowego – https://pl-pl.facebook.com/3szwol