Lion Air zamawiają 234 samoloty z rodziny A320

Autor tekstu: , Data publikacji:

Indonezyjskie tanie linie lotnicze Lion Air złożyły wiążące zamówienie na 234 samoloty z rodziny A320, obejmujące 109 samolotów A320neo, 65 samolotów A321neo i 60 – A320ceo. Tym samym przewoźnik dołącza do grona klientów Airbusa.

Zamówienie zostało sfinalizowane dzisiaj podczas specjalnej uroczystości w Pałacu Elizejskim w Paryżu w obecności Prezydenta Francji Francoisa Hollande, który był świadkiem podpisania dokumentów przez Rushdi Kirana, współzałożyciela i prezesa spółki Lion Air Group oraz Fabrice Bregiera, szefa Airbusa.

W konfiguracji jednoklasowej A320 może zabrać na pokład 180 pasażerów, podczas gdy A321 może pomieścić 236 pasażerów, uwzględniając najnowsze opcje konfiguracji kabiny. Przewoźnik powiększa flotę w odpowiedzi na rosnący ruch lotniczy zarówno na trasach krajowych jak i zagranicznych w regionie Indonezji.

„Paliwooszczędna rodzina A320 pozwoli Lion Air osiągnąć najniższe możliwe koszty operacyjne i nadal przyciągać klientów najbardziej konkurencyjnymi cenami biletów lotniczych w regionie Azji,” powiedział Rusdi Kirana, współzałożyciel i prezes Lion Air Group. „To wyjątkowe zamówienie sprawi, że spółka  Lion Air Group będzie kontynuowała ekspansję na rynku dysponując najnowocześniejszą i najbardziej zaawansowaną flotą na świecie.”

Rodzina samolotów A320 z najniższymi kosztami operacyjnymi w segmencie samolotów wąskokadłubowych jest najlepiej sprzedającą się rodziną samolotów  w lotnictwie pasażerskim w swojej kategorii. Dotychczas 9400 samolotów zostało zamówionych,  a ponad 5400 dostarczonych do ponad 380 klientów i operatorów na całym świecie. Modele A320ceo i A320neo charakteryzują się ponad 95-procentowym podobieństwem w budowie płatowca, co sprawia, że eksploatacja różnych modeli w ramach jednej floty jest nieskomplikowana.

Od wejścia na rynek w 2000 r.  linie lotnicze Lion Air z siedzibą w Dżakarcie stały się jednym z najdynamiczniej rozwijających się przewoźników. Obecnie Grupa ma sieć połączeń obejmującą ponad 70 różnych kierunków w Indonezji i Azji Południowo- Wschodniej.