Nowe boeingi Ryanaira

Autor tekstu: , Data publikacji:

Firma Boeing i tanie linie lotnicze Ryanair finalizują zamówienie na 175 nowych samolotów typu Boeing 737-800. Powstanie 3 tysiące nowych miejsc pracy.

Ryanair, jedyna w Europie ultratania linia lotnicza, dziś (18 czerwca) sfinalizował zamównie z firmą Boeing na 175 nowych samolotów typu 737-800.  Wartość umowy to $15.6 billionów, według aktualnego przelicznika cen. Pozwoli to rozszerzyć flotę Ryanair do ponad 400 samolotów i przewieźć ponad 100 milionów pasażerów rocznie w Europie, do końca dostaw w roku obrotowym 2019.

Umowa, która została pierwotnie ogłoszona jako zobowiązanie w marcu, jest dla firmy Boeing największym w historii zamówieniem od europejskiej linii lotniczej i największym przemysłowym zamówieniem w historii państwa irlandzkiego. Umowa ta została zawarta przez prezesa Ryanair, Michael O’Leary, i Prezesa Boeing Commercial Airplanes, Ray Conner, podczas dzisiejszej ceremonii na Paris Air Show.

175 nowych samolotów Boeing stworzą ponad 3,000 miejsc pracy dla pilotów, załogi pokładowej i inżynierów w rosnącej liczbie baz Ryanair w całej Europie. Ryanair odnotuje wzrost o około 5% rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat, zwiększając ruch pasażerski do ponad 100  milionów rocznie do marca 2019 roku.

 Zamówienie Ryanair również utrzyma tysiące wykwalifikowanych pracowników produkcyjnych w Boeing i jej dostawców.  Stanowi to największą w historii inwestycję kapitałową irlandzkiej spółki w USA. Pierwszy z tych nowych samolotów Boeing ma być dostarczony we wrześniu 2014 r. Specjalna grupa pracowników Ryanair do spraw kontaktów z Boeing prowadzi analizy korzyści wprowadzenia nowych samolotów Boeing MAX 737 Boeinga, które zaczną operować w 2017 roku.

– Ryanair z przyjemnością finalizuje zamównie z Boeing na zakup 175 nowych samolotów typu 737- 800, co pozwoli rozszerzyć naszą flotę do ponad 400 samolotów, a tym samym stworzy ponad 3,000 nowych miejsc pracy dla pilotów, załogi pokładowej i inżynierów podczas gdy nasz ruch pasażerski wzrośnie, w przeciągu następnych 5 lat, do 100 milionów pasażerów rocznie.