Nowy pas startowy w Katowicach

Autor tekstu: , Data publikacji:

Rozpoczęły się przygotowania do budowy nowego pasa startowego. Prace budowlane na katowickim lotnisku potrwają 18 miesięcy, a ich koszt szacuje się na 150 mln złotych.

Inwestycja ma na celu powiększenie polskich lotnisk do trzech, których pas startowy pozwali na lądowanie dużych samolotów, takich jak Boeing 747. Jak dotąd, tylko warszawskie Lotnisko Chopina i rzeszowska Jasionka mają drogę startową o długości powyżej 3 kilometrów. Wkrótce dołączy do nich Lotnisko Pyrzowice w Katowicach.

Nowy pas startowy, będzie usytuowany równolegle do obecnego. Położenie zostało tak wyznaczone, by w przyszłości móc wydłużyć pas o dodatkowe 400m. Wraz z powstaniem nowego pasa, aktualny zostanie przekształcony w drogę kołowania dla samolotów.

Nowa pas będzie dłuższy od obecnego o 400 m i będzie miał szerokość 45 m. Zostanie wyposażony w świetlne i radiowe pomoce nawigacyjne umożliwiające wykonywanie operacji lotniczych w tzw. wysokości decyzji poniżej 60 m, lecz nie niższej niż 30 m. Przy drodze startowej zostaną zainstalowane również urządzenia systemu meteo, takie jak system alarmujący o oblodzeniu powierzchni.

Projekt rozbudowy i modernizacji infrastruktury lotniska w Pyrzowicach obejmuje trwającą rozbudowę płaszczyzny postoju samolotów oraz modernizację dróg kołowania. Wartość całego przedsięwzięcia to 412 mln zł brutto. Dofinansowanie ze środków unijnych wyniesie do 50 procent kosztów inwestycji.