Opóźnione otwarcie supernowoczesnego lotniska w Dausze

Autor tekstu: , Data publikacji:

Najnowocześniejsze lotnisko na świecie, Hamad International Airport w katarskim mieście Doha, zostanie otwarte z opóźnieniem. Powód: niezadowalające wyniki testów bezpieczeństwa.

Lotnisko Hamad miało zostać otwarte 1 kwietnia, kiedy to wylądować miał na nim pierwszy samolot. Lot został przekierowany na stare lotnisko w Dausze ze względu na niewystarczające standardy bezpieczeństwa i kontroli pasażerów. Lotnisko miało zostać otwarte już w 2010 roku, ale – podobnie jak w przypadku pechowego portu lotniczego Berlin Brandenburg – jego otwarcie było przekładane wiele razy. Według lokalnych mediów kolejny termin otwarcia zostanie ogłoszony w ciągu kilku najbliższych dni.

Lotnisko Haman ma być jednym z najnowocześniejszych lotnisk na świecie, specjalnie przygotowanych do szybkiej obsługi największych samolotów świata – Airbusów A380 – których dużą ilośc ma w swojej flocie Qatar Airways. Poszczególne części lotniska mają byc oddawane w kilku etapach, z których ostatni będzie miał miejsce w 2020 roku. Haman ma obsługiwać docelowo 50 milionów pasażerów rocznie.