Otwarcie Luwr w Lens

Autor tekstu: , Data publikacji:

Muzeum Louvre-Lens zostanie uroczyście otwarte 4 grudnia 2012 r., w święto świętej Barbary, patronki górników, tak bliskiej sercu mieszkańców Lens. Prestiżowe paryskie muzeum otworzy swoją filię właśnie tu, w miejscu dawnej kopalni, pomiędzy największymi w Europie hałdami i Stadionem Bollaert.

Projekt architektoniczny przygotowany przez japońską pracownię SANAA zakłada, że muzeum rozciągać się będzie na terenie kopalni w formie łańcucha budynków. Ich architektura będzie przeźroczysta, fasady będą pokryte szkłdem i aluminium. Dla uświetnienia swojej inauguracji, muzeum Louve-Lens zabierze zwiedzających w wyjątkową podróż po kolekcjach Luwru wystawianych w ramach Galerii Czasu (Galerie du Temps) i pierwszej wystawy tymczasowej poświęconej epoce Renesansu, z arcydziełami jej mistrzów – Leonarda da Vinci, Albrechta Dürera i innych…

„Galeria Czasu”, licząca 250 dzieł, w tym wiele arcydzieł pochodzących z różnych działów Luwru, będzie jedynym miejscem na świecie, w którym będzie można podziwiać zebraną pod jednym dachem prawdziwe multum dzieł sztuki będące jednocześnie kopalnią wiedzy i źródłem zachwytu.
Louvre-Lens pozwoli również publiczności zajrzeć za kulisy wystawy, czyniąc swoje magazyny widocznymi i otwartymi dla zwiedzających, poprzez, na przykład, organizację publicznych prac restauratorskich.

Lens to także …

Lens, położone w sercu zagłębia kopalnianego Nord-Pas de Calais, znajduje się o 1 godz. drogi pociągiem TGV z Paryża, 30 min z Lille i 1 godz. 30 min z wybrzeża Morza Północnego. Okres wydobycia węgla przyczynił się do wzbogacenia zróżnicowania etnicznego regionu. Przedstawiciele co najmniej 29 narodowości, zwłaszcza Polacy, przybywali tu do pracy w kopalniach. Z tego względu Lens nazywa się czasami „Małą Polską”. W celu podkreślenia tego niezwykłego dziedzictwa społecznego, Zagłębie węglowe stara się o wpis na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dossier kandydata zostanie przedstawione Komitetowi Dziedzictwa w czerwcu 2012 r. w Saint-Petersburgu.

Lens posiada także interesujące centrum z kamienicami o pięknych fasadach w stylu Art déco i neoflamandzkim. Liczne sklepy, bary i restauracji uprzyjemnią spacery po mieście.
Lens to również miasto sportu, ze słynnym Stadionem Félix Bollaert gdzie fani „Krwi i Złota”, czyli klubu piłkarskiego Racing Club de Lens w rodzinnej i serdecznej atmosferze spotykają się aby wspierać swoją ukochaną drużynę.

Zaledwie 10 minut drogi od Lens, wśród zielonych wzgórz Artois, znajdują się dwa pomniki pierwszej wojny światowej: kanadyjski cmentarz na wzgórzu Vimy, z pomnikiem, podziemiami i okopami, oraz narodowa nekropolia Notre-Dame de Lorette, największy cmentarz we Francji.