Otwarto World Trade Center 4

Autor tekstu: , Data publikacji:

Na Manhattanie nastąpiło uroczyste otwarcie World Trade Center 4. Wieżowiec zaprojektowany przez japońskiego architekta Fumihiko Maki jest pierwszym z budynków zlokalizowanym na terenie słynnej Strefy Zero.

Nowy drapacz chmur ma 297 metrów wysokości, składa się z 72. kondygnacji i zajmuje powierzchnię 214tyś m.kw. W uroczystości otwarcia poza przedstawicielami biura architektonicznego wzięli udział również burmistrz Nowego Jorku, Michael Bloomberg oraz władze firmy Silverstein Properties będącej głównym inwestorem przedsięwzięcia. Zgodnie z założeniem Larry’ego Silversteina, prezesa deweloperskiej spółki World Trade Center 4 poza możliwym do wynajęcia tarasem widokowym na 57. piętrze jest budynkiem w całości komercyjnym – poinformował portal tvn24.pl

World Trade Center 4 jest pierwszym budynkiem w Strefie Zero czyli w miejscu gdzie przed zamachem z 2001r. znajdowały się bliźniacze wieże. Zaprojektowany przez Japończyków wieżowiec cechuje się nowoczesnym designem, lecz także elegancją. Elewacja zewnętrzna wykonana jest w całości ze szkła, a miejscami ściany budynku załamują się łącząc się ze sobą pod różnymi kątami. Jednocześnie hol budynku wykończony jest marmurem.

Dziwić może nieco fakt, że pomimo niskich cen, powierzchnia biurowa budynku wynajęta jest dopiero w 60proc. Stawka za wynajem 1 st. kw. (odpowiednik 0,09 m. kw.) w wieżowcu World Trade Center 4 oscyluje w granicach 75 dolarów. Jest to stawka o około 25 dolarów mniejsza względem konkurencji na Manhattanie. Aktualnie jedynym najemcą lokali biurowych w WTC4 jest Port Authority of New York and New Jersey (instytucja państwowa zarządzająca infrastrukturą stanów Nowy Jork i New Jersey).

297 metrowy budynek jest pierwszym, lecz nie jedynym wieżowcem, który znajdzie się w obszarze Strefy Zero. Władze deweloperskiej spółki Silverstein Properties w porozumieniu z Port Authority of New York and New Jersey, który wydzierżawił Silverstein’ owi na okres 99 lat teren Strefy Zero ogłosiły, że już na początku 2014r. do użytku zostanie oddany World Trade Center 1, który będzie głównym wieżowcem całego kompleksu. Ponadto w rok później na dachu WTC1 ma zostać uruchomiony dla turystów trzykondygnacyjny taras widokowy.

Jednocześnie w 2015r. ukończona zostanie budowa podziemnego węzła komunikacyjnego łączącego wszystkie budynki World Trade Center. Jak zapowiadają inwestorzy z podziemnego pasażu będzie można przejść bezpośrednio na stacje metra oraz stacje kolejki podziemnej do New Jersey. Dodatkowo w podziemnym łączniku mają znaleźć się sklepy i restauracje. Aktualnie firma Silverstein Properties prowadzi prace na placu budowy wieżowca World Trade Center 2, który zgodnie z projektem osiągnie wysokość 414 metrów.

 

WTC4