Nowe lotnisko na Mazurach

Autor tekstu: , Data publikacji:

W szczytnieńskich Szymanach na bazie nieużywanego obecnie lotniska wojskowego powstanie nowy cywilny port lotniczy. Termin realizacji przedsięwzięcia podjętego przez spółkę samorządową Warmia i Mazury szacuje się na 2015r.

W myśl założeń przyjętych przez spółkę Warmia i Mazury w planie rewitalizacji lotniska ruch pasażerski w szczytnieńskim porcie oscylował będzie w granicach 57tyś. pasażerów rocznie. Jednocześnie spółka szacuje, że w ciągu pierwszych 20 lat od uruchomienia lotniska ruch ten ma wzrosnąć do 731tyś. podróżnych w skali roku. W pierwszym roku działalności port obsłuży zgodnie z założeniami około 5,6tyś. samolotów pasażerskich, a w pierwszym dwudziestoleciu działalności liczba ta ma wzrosnąć do 17tyś. w stosunku rocznym. – informuje portal wyborcza.biz.

Całkowity koszt rewitalizacji lotniska w Szymanach ma kosztować około 200mln złotych z czego maksymalne dofinansowanie projektu ze środków unijnych jakie może otrzymać spółka Warmia i Mazury wynosi do 76proc. kwoty realizowanej inwestycji. Warunkiem otrzymania pieniędzy z funduszy unijnych jest oddanie lotniska do użytku do końca 2015r. Wobec napiętych terminów realizacyjnych stawianych przez Unię Europejską budowa ma rozpocząć się już wiosną przyszłego roku.

– W najbliższym czasie ogłoszone i rozstrzygnięte mają być przetargi na prace budowlane na lotnisku, a jeszcze w tym roku podpisana zostanie umowa na zaprojektowanie tzn. pola wzlotu, czyli wydłużenia do 2,5 km drogi startowej, dróg kołowania dla samolotów oraz płyty postojowej, a także na zaprojektowanie oświetlenia lotniska- powiedział dla portalu wyborcza.biz Leszek Krawczyk, prezes spółki Warmia i Mazury.

Przypomnijmy, że lotnisko w Szymanach to prawdopodobne miejsce przerzutu więźniów z Al Kaidy – na lotnisku wielokrotnie lądowały w przeszłości samoloty należące do CIA. W grudniu przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu rozpocznie się proces, jaki dwaj więźniowie wytoczyli państwu polskiemu, zarzucając mu bezprawne uwięzienie.