ABC ubezpieczeń na życie

Autor tekstu: , Data publikacji:

Sama nazwa „ubezpieczenie na życie” może być myląca, albowiem nowoczesne polisy, poza ochroną życia, zawierają szereg dodatkowych funkcji. Firmy ubezpieczające oferują ubezpieczenia, które pozwalają na oszczędzanie pieniędzy na przyszłość. W polisach ochronno-inwestycyjnych pieniądze klientów są pomnażane przez ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe. Im dłużej oszczędzamy, tym większe sumy zgromadzimy. Polisy na życie zawarte w młodym wieku dają szansę posiadania wystarczającego zabezpieczenia na całe życie, począwszy od edukacji a skończywszy na emeryturze.

Zasadniczo im wcześniej tym lepiej. Decydując się na polisę w młodym wieku zyskujesz gwarancję niskich składek, ponieważ okres ubezpieczenia może być stosunkowo długi. Brak świadomości możliwych niebezpieczeństw finansowych i odsuwanie problemu na później, z pewnością nie przyniesie żadnych korzyści na przyszłość. Jeżeli zależy ci na jak najniższej racie ubezpieczenia, to musisz wcześniej zacząć oszczędzać. Warto pamiętać, że obecnie mamy do czynienia z trudną sytuacją w sektorze świadczeń emerytalnych i jak przekonują wszyscy ekonomiści, dzisiejsze pokolenie ludzi młodych nie będzie mogło prawdopodobnie liczyć na godne świadczenia emerytalne. Sytuację pogarsza pogłębiający się niż demograficzny, dlatego też warto pomyśleć o indywidualnych oszczędnościach, które pozwolą na godne życie u jego schyłku.

Na jak długo można zawierać umowę?

Umowy ubezpieczeń na życie są konstruowane indywidualnie w zależności od potrzeb klienta. Możliwości jest dużo. Istnieją ubezpieczenia krótkoterminowe oraz długookresowe. Klient ma do wyboru polisę terminową lub dożywotnią. Młodzi ludzie mogą pozwolić sobie na długoterminowe ubezpieczenia, natomiast starsi powinni raczej wybierać te z krótszym okresem. Generalnie polisy inwestycyjne są produktem długoterminowym, najlepiej funkcjonują w kilkunastoletnim oraz w kilkudziesięcioletnim okresie czasu. Warto pamiętać także o różnych terminach uiszczania składek. Klienci decydują o tym czy będą to wpłaty ratalne czy całościowe. Wybierając sposób na raty można ustalić składkę roczną, kwartalną lub miesięczną. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

Kiedy i w jaki sposób można korzystać z zaoszczędzonych pieniędzy?

Poniesione oszczędności w razie śmierci ubezpieczonego otrzymuje rodzina lub osoba wskazana przez ubezpieczonego, nie musi być to osoba spokrewniona. Watro pamiętać, iż od tego typu świadczenia nie płaci się podatku od spadku i darowizn ani dochodowego. Oszczędności mogą też być wykorzystywane w trakcie ich trwania np. na edukację dzieci, leczenie oraz na rozwiązanie doraźnych kłopotów finansowych. Najczęściej wykorzystuje się polisę w sytuacji niewystarczającej emerytury. Dodatkowe oszczędności pozwalają na życie na dotychczasowym poziomie. Wypłaty oszczędności mogą następować jednorazowo, w transzach, kwartalnie lub miesięcznie.

Wszystkich świadomych obecnej sytuacji polityczno-gospodarczej nie trzeba długo przekonywać do sensu oszczędzania. Zdecydowani mogą zapoznać się z bogatą ofertą ubezpieczeń na życie, jakie oferuje Signal Iduna. Życie chwilą sprawdza się, ale nie w przypadku kwestii finansowych, zwłaszcza osób mało lub średnio zamożnych.