PKP rozbudowuje mobilny internet

Autor tekstu: , Data publikacji:

Polskie Koleje Państwowe rozbudowują usługę oraz zakres usług dostępnych w ramach bezprzewodowego internetu w niektórych pociągach przewoźnika. W planach PKP jest uruchomienie internetu w ponad 250 kolejnych wagonach, a także opracowanie i wdrożenie multimedialnego systemu rozrywki.

Obecnie polski przewoźnik kolejowy dysponuje dwunastoma składami PKP Intercity wyposażonymi w technologię bezprzewodowej łączności internetowej. Pociągi wyposażone w dostęp do sieci kursują głównie na trasach z lub przez Warszawę do głównych miast mieszczących się w północnej (Gdynia) i południowej (Kraków, Katowice, Wrocław, Bielsko Biała) Polsce. W najbliższych planach spółki jest uruchomienie bezprzewodowego internetu w kolejnych składach, a także wyposażenie pociągów w systemy pokładowej rozrywki podobnych do tych instalowanych w samolotach. W sumie do końca br. po kraju ma kursować łącznie 300 wagonów wyposażonych w łączność sieci bezprzewodowej – informuje portal rp.pl.

Zgodnie z założeniami przyjętymi w projekcie rozbudowy systemu w pociągach polskiego przewoźnika technologia będzie w pierwszej kolejności wdrażana w składach obsługujących połączenia krajowe i międzynarodowe – mowa tu o trasach z Trójmiasta przez Warszawę do Krakowa/ Katowic, ze Szczecina przez Poznań do Warszawy czy z Poznania przez Wrocław i Katowice do Bielska Białej. W przypadku połączeń zagranicznych technologia ma się pojawić na trasach pomiędzy Warszawą, a Berlinem, Pragą, Amsterdamem czy Villach.

W ramach zaplanowanego sytemu rozrywki multimedialnej podróżni uzyskają dostęp do pakietu 40 filmów, 15 seriali, 10 bajek oraz gier. Jednocześnie PKP zakłada wymianę w comiesięcznych okresach około 10proc. zawartości tych systemów. Usługi bezprzewodowej łączności internetowej, a także multimedialnej rozrywki w pociągach PKP Intercity została opracowana i jest sukcesywnie wdrażana we współpracy Polskich Kolei Państwowych z T – Mobile operatorem sieci telefonii komórkowych.