Agencja opiekunek osób starszych w Niemczech. Jak wybrać najlepszą?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech cieszy się sporym zainteresowaniem. I nie ma w tym nic dziwnego, gdyż takie zajęcie to nie tylko sposób na dobry zarobek, ale też okazja do podszkolenia języka obcego, nawiązania nowych znajomości, poznania kultury innego kraju, wykształcenia cierpliwości i pokory czy też podniesienia własnej samooceny i poczucia bycia potrzebnym. Dlatego też tak dużo osób decyduje się na takie zajęcie. Jednak aby praca opiekunki w Niemczech przyniosła wszystkie oczekiwane korzyści, to musi być legalna, opłacalna i zwyczajnie wartościowa. A jak pokazują różnorodne historie, to nie zawsze tak jest. Jak temu zapobiec? Najlepszym sposobem na dostanie dobrej pracy jest skorzystanie z usług profesjonalnej agencji opiekunek osób starszych w Niemczech. Podczas wyboru jednej z nich warto kierować się kilkoma podstawowymi kryteriami. 

Kwestie formalne

Jednym z podstawowych kryteriów przy wyborze agencji opiekunek osób starszych w Niemczech powinny być kwestie formalne. Co to oznacza w praktyce? Otóż taka agencja powinna być legalnie działającą firmą, która posiada wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Taki wpis gwarantuje to, iż dana agencja faktycznie funkcjonuje na polskim rynku. Można to sprawdzić w bardzo prosty sposób – na stronie KRS wystarczy wpisać nazwę konkretnego podmiotu, a wyszukiwarka nie tylko go znajdzie, ale także poda podstawowe informacje na jego temat. Jednak to nie wszystko. Ponieważ opieka nad osobami starszymi (bez względu na to, czy jest to opieka w Niemczech czy też w jakimś innym kraju) jest branżą bardzo specyficzną, to dodatkowym plusem jest to, gdy dana agencja jest zrzeszona w tematycznej organizacji. Przykładem może być Sekcja Agencji Opieki, która wspiera rozwój branży opiekuńczej. A przynależność do niej jest dowodem na profesjonalne, etyczne i zgodne z prawem postępowanie.

Przejrzystość informacji i umów

Innym kryterium wyboru odpowiedniej agencji opiekunek osób starszych powinna być przejrzystość – i to w wielu wymiarach. Jednym z nich jest przejrzystość i jasność informacji. Kandydatka do pracy jako opiekunka osób starszych już na samym początku powinna uzyskać wszystkie interesujące ją informacje – i to zarówno na temat samej agencji, jak i warunków pracy. Pierwszym źródłem informacji jest zazwyczaj strona internetowa, która powinna zawierać wszystkie potrzebne dane o firmie, wymagania stawiane kandydatkom czy zasady współpracy. To jednak nie wszystko. W razie jakichkolwiek wątpliwości agencja powinna umożliwić kontakt telefoniczny lub osobisty, podczas którego można poznać firmę „od wewnątrz” i zapoznać się z jej strukturą i pracownikami. Taka sama przejrzystość powinna dotyczyć umowy. Przyszła opiekunka osób starszych powinna otrzymać jasną i zrozumiała umowę, w której zawarte są wszystkie informacje dotyczące pracy, wymagań, zarobków, zakresu czasowego czy miejsca zlecenia. Pamiętajmy – profesjonalna agencja działa w jasny i przejrzysty sposób.

Rekomendacje i opinie

Praca dla opiekunek w Niemczech jest oferowana przez bardzo wiele agencji. Dlatego tak trudno wybrać tą najlepszą. W takiej sytuacji warto kierować się opiniami bądź rekomendacjami innych osób. Opinie o danej agencji można znaleźć między innymi na branżowych forach internetowych, gdzie opieka osób starszych to jeden z głównych tematów. Dodatkowo warto kierować się rekomendacjami – zwłaszcza od osób, które wykonywały lub wykonują taką pracę i mogą podzielić się swoim doświadczeniem. Warto korzystać z poleceń innych osób, gdyż może to uchronić przed wyborem nieodpowiedniego pracodawcy.

Opieka i pomoc koordynatora

Bardzo ważne jest to, aby pracodawca miał odpowiednie podejście do zatrudnianych pracowników. W tym przypadku chodzi o pomoc i wsparcie koordynatorów podczas całego czasu trwania umowy. Koordynator ze strony agencji może świadczyć pomoc nie tylko czysto formalną (na przykład w zakresie prawnym, kadrowym, nauki języka czy pomocy w uzyskaniu odpowiedniego certyfikatu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe), ale też wsparcie emocjonalne. Praca opiekunki osób starszych czasami bywa trudna, a konsultacje z profesjonalistami mogą być w takich chwilach bardzo pomocne. Dodatkowo ważne jest także to, czy dana agencja pomaga w nauce języka, transporcie i innych bardzo praktycznych wymiarach zatrudnienia w Niemczech.

Praca opiekunki osób starszych cieszy się sporym zainteresowaniem. A wiele jej zalet sprawia, iż warto się nią zainteresować. Jednak aby praca opiekunki przynosiła wymierne korzyści (zarówno finansowe, jak i pozafinansowe), to warto współpracować ze sprawdzoną agencją opiekunek osób starszych. Właśnie taką jest  ATERIMA  MED, która oferuje zatrudnienie na bardzo korzystnych warunkach.

ATERIMA MED – Sprawdź nasze oferty pracy dla opiekunek seniorów w Niemczech.