Co należy wiedzieć o piciu kawy podczas podróży?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Picie kawy weszło w nawyk wielu z nas. Codziennie na polskich ulicach można zobaczyć kogoś z kubkiem kawy w dłoni. Nic dziwnego, kawa pobudza mięśnie i mózg do działania, a do tego świetnie smakuje. Sprawdzi się zatem nie tylko z rana przed pracą, ale również przed długą podróżą. Kawa w czystej postaci, czyli ziarnista to nie tylko doskonały smak i aromat, ale przede wszystkim napój, który pozwoli nam przetrwać trudy długich podróży.

Podróż z kubkiem kawy

Pobudka czwarta rano, taksówka i co najmniej dwie godziny czekania w strefie bezcłowej. W takich momentach często sięgamy właśnie po kawę, najlepiej ciemną i mocną. Wypicie kubku takiego napoju nie przysporzy nam kłopotów podczas lotu lub długiej jazdy samochodem. Dobrym rozwiązaniem będzie też wzięcie kawy w kubku termicznym, dzięki temu nie będziemy zwiększać ilości śmieci. Warto podkreślić, że zawartość kofeiny w diecie nie powinna przekroczyć bowiem zalecanej dawki – 400 miligramów dziennie dla dorosłego.

Kawa ziarnista przejawia słabe działanie diuretyczne, co pozytywnie wpływa na funkcjonowanie nerek. Pobudza je do działania, co długofalowo wspomaga naturalne oczyszczenie organizmu. Dłuższy lot, zwłaszcza latem, jest trudny dla osób zmagających się z alergią. Klimatyzacja tylko potęguje jej objawy. Według najnowszych badań z pomocą rusza kofeina, która ma działanie obniżające stężenie histaminy w organizmie.

Dlaczego jeszcze picie kawy ma dobry wpływ na organizm? Oczywiście, wszystko zależy od trzymania się dopuszczalnej dobowej dawki kofeiny. Jeśli przestrzegamy zasad, kawa w podróży i nie tylko, może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie.

  1. Zwiększa przepływ krwi, co poprawia działanie wszystkich organów i przywraca energię.
  2. Kofeina dobrze wpływa na mózg, poprawia jego funkcje poznawcze, wzmacnia pamięć i koncentrację. Częste podróże, szczególnie jeśli chcemy podczas nich pracować bądź czytać, staną się z kawą przyjemniejsze.
  3. Kawa poprawia pracę mięśni, zwłaszcza podczas bezruchu. Zazwyczaj w podróży nasze ciało niewiele się rusza, co powoduje odrętwienie, dzięki kawie będzie ono mniej napięte.

Kawa a zmiana stref czasowych

Długa podróż samolotem, podczas której zmieniamy strefy czasowe, skutkuje problemami ze snem. Po przylocie mamy ochotę odpocząć, jednak nasz organizm nie przestawił się na inny czas. Wówczas warto wspomóc się filiżanką kawy, która pozwoli nam przetrwać ciężki dla organizmu Jet Lag. Kofeina przyspiesza przepływ krwi i transport tlenu do organów wewnętrznych. Kawa ziarnista pobudzi nas na kilka godzin, poprawi koncentrację i rozluźni spięte mięśnie.

Picie kawy podczas upałów

Z pozoru kawa również powinna wliczać się do dobowego zapotrzebowania organizmu na płyny, jednak nic bardziej mylnego. Znów nawiązać trzeba do kofeiny, która to jest moczopędna, zatem wypicie kilku filiżanek np. espresso spowoduje, że wydalimy więcej płynów, niż otrzymaliśmy.

Jest na to lekarstwo! Wystarczy pić po prostu więcej wody, która uzupełni ewentualne niedobory.

Warto zadbać o właściwe proporcje, ponieważ odwodnienie zwłaszcza podczas dużych upałów, ma negatywny wpływ na zdrowie. Zatem polecamy z kawą wypijać dodatkową filiżankę wody dla przywrócenia bilansu wodnego w organizmie. Można również wybrać mrożoną wersję, która przyjemnie schładza organizm i dostarcza dodatkowej energii. Kawę mrożoną można wykonać samodzielnie w domu – po zmieleniu ziaren, parzymy kawę w ekspresie lub w kawiarce i schładzamy. Następnie dodajemy dużą ilość lodu oraz zimne mleko.

Czy kawa z mlekiem jest dla wszystkich?

Latte to jeden z ulubionych rodzajów kawy – trzy warstwy w tym dwie spienionego mleka i jedna mocnej kawy. Bardzo często decydujemy się na nią również w podróży, jednak czy dla każdego będzie to dobry wybór?

Kawa z mlekiem może niestety powodować rewolucje żołądkowe, które podczas długiej podróży mogą być bardzo kłopotliwe. Jest na to sposób. Obecnie do kawy z mlekiem dodawane są wegańskie zamienniki np. napój migdałowy czy ryżowy. Nie zmienia to znacząco smaku, może nawet go polepszyć, a jest lepsze dla naszego zdrowia i bardziej ekologiczne. W większości kawiarni dostać można właśnie latte z mlekiem pochodzenia roślinnego. Nie musimy rezygnować z kawy, wystarczy znaleźć optymalne rozwiązanie.

Ważne, aby pamiętać, że kawa ziarnista jest mocnym wywarem, który jak każdy napój z kofeiną, przy konsupmcji dużych ilości, może zagrozić prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu.

Czego możemy spodziewać się po przekroczeniu zalecanej dawki kofeiny?

 

  • Wzrostu ciśnienia tętniczego, które zwłaszcza podczas lotu może być niebezpieczne,
  • Bóli głowy i zawrotów, które sowodują nieprzyjemne samopoczucie.

Spożywanie napojów zawierających kofeinę, wymaga umiaru. Na rynku dostępnych jest kilka gatunków kawy ziarnistej, wszystko zależy od mocy i walorów smakowych danej mieszanki. Najważniejsze, aby pamiętać o dopuszczalnym dobowym spożyciu kawy, które wynosi trzy-cztery filiżanki.