Jak pozycja podczas snu wpływa na bóle barku?

Jakość snu ma ogromny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie i energię potrzebną do działania, ale także przekłada się bezpośrednio na nasze zdrowie. Jeśli w trakcie snu przyjmiemy złą pozycję, to możemy rano obudzić się z bólem barku, który znacząco utrudni nam codziennie funkcjonowanie. Dlatego warto wiedzieć, jaką pozycję trzeba przybrać w nocy, aby nasze ciało odpowiednio odpoczęło i było zrelaksowane. Zatem, na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Optymalna pozycja podczas snu

Często nie zastanawiamy się nad tym, jak śpimy, dopóki po przebudzeniu nie zaczniemy odczuwać dolegliwości bólowych. Tymczasem każda pozycja, w wyniku której zostanie nadmiernie obciążona jedna część naszego ciała, może spowodować ból barku, szyi, a nawet głowy. Wówczas należy się dobrze zastanowić nad pozycją, którą zwykle przyjmujemy w nocy. W trakcie snu można położyć się na plecach lub na boku, jednocześnie dbając o prawidłowe ułożenie ciała. W tym celu leżąc na boku, powinniśmy delikatnie podgiąć kolana lub włożyć między nogi poduszkę. Natomiast leżąc na plecach, możemy położyć sobie poduszkę na brzuchu i obejmować ją rękami, aby ustabilizować pozycję ramion. Jednak uzyskanie optymalnego ułożenia ciała podczas snu nie będzie możliwe, jeśli nie posiadamy odpowiednio dobranego materaca oraz poduszki. Ponieważ dobry materac w Rudzie Śląskiej o właściwej twardości pozwoli nam z łatwością przybrać wygodną pozycję w trakcie snu, a optymalna poduszka idealnie dopasuje się do kształtu głowy.

Jak pozycja podczas snu może wpłynąć na ból barku?

Zwykle, gdy kładziemy się spać, to intuicyjnie przybieramy komfortową dla nas pozycję. Jednak czasem, gdy jesteśmy wyjątkowo zmęczeni potrafimy zasnąć naprawdę głęboko pomimo niewygodnego ułożenia ciała. W takim wypadku po przebudzeniu może pojawić się nieprzyjemny ból barku. Na taki rodzaj bólu szczególnie narażone są osoby, które podczas snu podkładają rękę pod głowę lub śpią na źle dopasowanej poduszce. Poza tym odradza się również spanie na brzuchu, ponieważ wówczas barki i ramiona mogą być bardzo obciążone. Dlatego, jeśli często zdarza nam się budzić z bólem barku, to powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaka jest nasza pozycja podczas snu oraz jak układamy głowę na poduszce. Musimy również zwrócić szczególną uwagę na zakup właściwej poduszki. W takiej sytuacji bardzo dobrym wyborem będzie na przykład poduszka wykonana z pianki termoelastycznej typu Hilding Visco Standard lub poduszka wypełniona pianką Viscogreen typu Materasso Paris VISCOGREEN. Co ważne oba produkty są dostępne w bogatej ofercie poduszek i materacy firmy Hilding.

Ból barku a dobór odpowiedniego materaca

Obecnie w sklepach branżowych można znaleźć wiele wyspecjalizowanych materacy o różnych stopniach twardości oraz z odmiennym wypełnieniem. Osoby, które notorycznie cierpią na ból barku lub pleców zaraz po wstaniu z łóżka, powinny wybierać sprawdzone produkty od renomowanych producentów, które wyróżniają się dobrymi parametrami. Świetną alternatywą będzie na przykład popularny materac kieszeniowy, który składa się ze sprężyn umieszczonych w osobnych kieszeniach. W efekcie czego każda kieszeń wykonuje niezależną pracę adekwatnie do siły nacisku ciała na materac. Dzięki takiemu podparciu kręgosłup, mięśnie i stawy zostaną skutecznie odciążone, a rano obudzimy się wypoczęci i zrelaksowani.

Kolejną ciekawą propozycją są materace ze specjalnie zaprojektowanym wkładem lateksowym, polecane osobom chorującym na zapalenie ścięgien lub inne dolegliwości bólowe. Szukając nowoczesnych rozwiązań, możemy postawić również na materac termoelastyczny wypełniony innowacyjną pianką Visco. Ponieważ taki materac dzięki swojej unikalnej strukturze idealnie dopasowuje się do wszystkich krzywizn ciała, w wyniku czego będziemy odczuwali przyjemny efekt kojącego otulenia. Poza tym wysokogatunkowa pianka wpływa na rozluźnienie mięśni oraz stanowi solidne podparcie dla kręgosłupa. Ponadto dobry materac przy bólach pleców powinien charakteryzować się również odpowiednią długością, szerokością, wysokością oraz twardością. Co ważne w sklepie Hilding można bez przeszkód dopasować dla siebie wymarzony materac o optymalnych parametrach.

Podsumowując, to bardzo istotne, jaką pozycję przyjmujemy podczas snu, szczególnie jeśli borykamy się z uciążliwym bólem barku. Dlatego w trosce o nasze zdrowie i spokojny sen warto zadbać o odpowiednie ułożenie ciała w trakcie nocnego odpoczynku. Nie powinniśmy również zapominać o zainwestowaniu w dobrej jakości materac oraz poduszkę, które zapewnią nam komfort i wygodę podczas snu.