Jak wybrać router Wi-Fi na użytek domowy?

Autor tekstu: , Data publikacji:

W dzisiejszych czasach internet jest najbardziej nośnym środkiem komunikacji. Jest popularnym narzędziem biurowym, marketingowym oraz rozrywkowym. Wielkim jego plusem jest powszechna dostępność oraz możliwość korzystania z niego zarówno w formie stacjonarnej, jak i mobilnej. W tym kontekście często pojawiają się pytania dotyczące wyboru internetu bezprzewodowego do domu, a konkretnie – odpowiedniego routera.

W internecie bezprzewodowym zastosowanie znajduje technologia Wi-Fi polegająca na transmitowaniu sygnału w paśmie fal radiowych. Wymaga mniej skomplikowanych rozwiązań w zakresie infrastruktury aniżeli tradycyjny internet stacjonarny. To wygodny sposób na korzystanie z sieci – w domu, w biurze oraz w terenie. Wystarczy posiadać odpowiednio skonfigurowane urządzenia – laptopy, tablety czy smartfony są standardowo wyposażone w moduł Wi-Fi.

Usługi w zakresie bezprzewodowego internetu są współcześnie świadczone przez wiele firm, np. wykupiony w firmie Inea internet opinie ma bardzo pozytywne. Niemniej jednak każdy użytkownik sam musi znaleźć usługę adekwatną do jego preferencji i oczekiwań.

Podstawa to odpowiedni router 

Bezprzewodowe udostępnianie łącza internetowego jest możliwe dzięki routerom Wi-Fi. Znajdują się one w sprzedaży w bardzo szerokiej gamie produktów różniących się miedzy sobą pod wieloma względami – przede wszystkim funkcjonalnością, a także obsługiwanymi standardami. Kupując np. router na użytek domowy, trzeba w pierwszej kolejności sprawdzić, jakiego typu łącza wchodzą w tym przypadku w rachubę. Router musi posiadać m.in. odpowiednie wejście – np. jeśli internet jest dostarczany przez operatora sieci kablowej, należy zaopatrzyć się w urządzenie z wejściem WAN z końcówką RJ-45.

Standardy obsługiwane przez router 

Kolejną niezmiernie istotną kwestią są wspomniane już wcześniej standardy obsługiwane przez router Wi-Fi. Obecnie najwięcej się mówi tu o standardzie IEEE 802.11 – najlepiej w opcji funkcjonującej w dwuzakresowym trybie, czyli 2.4 i 5 GHz. O szybkości routera oraz o jego dostosowaniu do nowoczesnych wymogów informują dwie literki umieszczane za cyframi 802.11. Najszybsze routery to te z oznaczeniem „ac” – ich przepustowość mieści się w przedziale od 500 Mbps do 1 Gbps. Na chwilę obecną najczęściej stosowane są modele z oznaczeniem „n”, których przepustowość wynosi od 150 Mbps do 600 Mbps. Oznaczenia „a”, „b” oraz „g” odnoszą się do starszych modeli.

Przy tej sposobności pojawia się jeszcze jedna uwaga, a mianowicie szybkość dla 2.4 GHz. Im wyższa pojawia się przy niej wartość, np. 450Mbps/s, tym szybszy jest router. Oczywiście, nie wolno zapomnieć o tym, iż nawet najlepsze parametry routera nie gwarantują sprawnego funkcjonowania internetu – prędkość działania sieci jest zdeterminowana w bardzo dużym stopniu szybkością łącza internetowego.

Anteny w routerze a zasięg internetu 

O efektywności routera decydują też anteny – wewnętrzna oraz zewnętrzna, którą można odkręcić. Parametrem informującym o jakości anteny jest tzw. zysk energetyczny. Przeciętnie jest to od 1,5 do 3dBi, lecz zdecydowanie najlepszy zasięg zapewniają anteny o zysku energetycznym wynoszącym 5dBi.