Jakie urlopowe plany Polaków na święta?

Autor tekstu: , , Data publikacji:

Polacy coraz częściej i coraz chętniej w święta godzą tradycję rodzinnych spotkań przy wigilijnym stole z plenerowymi aktywnościami. Okres między świętami a nowym rokiem z perspektywą przedłużonego weekendu z okazji Trzech Króli stwarza doskonałe warunki do dłuższego odpoczynku i regeneracji. Kiwi.com, firma travel-tech w sektorze turystycznym, sprawdziła m.in. najpopularniejsze wśród Polaków kierunki podróży, czas pobytu, najchętniej wybierane miejsca zakwaterowania, średnią cenę lotu i przygotowała zestawienie podróżniczych trendów w trakcie świąt Bożego Narodzenia 2021.

– Trend organizowania wyjazdów na czas świąt staje się coraz bardziej popularny w skali globalnej. Pracujemy dużo, długo, często bardzo intensywnie w związku z tym perspektywa nawet jednego wolnego dnia kusi, by spędzić go w podróży. Zmiana otoczenia, nawet na jeden czy dwa dni potrafi niejednokrotnie zregenerować tak, jak tygodniowy wyjazd. Z naszych analiz wynika, że Polacy najczęściej wybierają kilkudniowe wyjazdy. W tym roku pozostają oni wierni podróżniczym gustom, wybierając południe Europy, z Włochami i Hiszpanią na czele, a także romantyczny acz chłodniejszy i bardziej zimowy Paryż. W tym roku w okresie 01.12. – 02.01.2022 średnia cena biletu, jaką polscy turyści płacili za lot była na poziomie 548 PLN . Kiwi.com sprawdziło również, że w nadchodzące święta do Polski przybędzie najwięcej rodaków, obywateli Ukrainy, Francji, Wielkiej Brytanii, a także Niemiec  – mówi Eliška Řezníček Dočkalová, Dyrektor ds. Zarządzania Doświadczeniem Klienta w Kiwi.com.

TOP najpopularniejszych kierunków na przestrzeni 2019 i 2021 roku:

Wśród najmniej oczywistych tegorocznych destynacji znalazły się m.in. Kutaisi oraz Stambuł. Bardzo często poszukiwano dogodnych połączeń lotniczych do Dubaju, Nowego Jorku raz Bangkoku.

Jak będą wyglądały tegoroczne podróże?

Według analizy Kiwi.com Polacy najczęściej wybierają 3-dniowe wypady – w tym roku ponad 33% użytkowników ma zamiar spędzić tyle czasu na miejscu. Nieco ponad 23% w podróży spędzi ponad tydzień, z kolei 44% spędzi ponad 6 dni, korzystając z przerwy między Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem. W tym roku średnia cena, jaką płaciliśmy za bilet lotniczy była na poziomie 548 PLN.

Dokąd się wybieramy, z kim i gdzie się zatrzymamy?
Piątek – to zdecydowanie najczęściej wybierany przez Polaków dzień na wylot oraz check-in w miejscu zakwaterowania. Kiwi.com podpowiada, że najwięcej z nas udała się bądź dopiero się uda w podróż 10, 17 oraz 23 grudnia. Niemal 90% będzie podróżować w pojedynkę (63,07%) lub z jeszcze jedną osobą (26,48%). Osoby podróżujące z czterema lub więcej osobami stanowią 10,45% wszystkich rezerwacji.

Wedle analiz Kiwi.com, osoby które dokonały rezerwacji na Booking.com zatrzymają się w hotelu,apartamencie oraz guest housie – to trzy najczęściej wybierane przez Polaków typy zakwaterowania. W tym roku za 3 dniowy pobyt Polacy płacili średnio 1 340 PLN.

Które narodowości przybędą na święta do Polski?

Wyszukiwarka lotów Kiwi.com sprawdziła również, że w analogicznym czasie, tj. 01.12.2021- 02.01.2022 do Polski przybędzie najwięcej rodaków, obywateli Ukrainy, Francji, Wielkiej Brytanii, a także Niemiec. Zdecydowana większość z nich spędzi na miejscu około 3 dni, oprócz Polaków, którzy pozostaną na miejscu średnio ponad tydzień.

Nowy rok to nowe rozdanie, zbliżające się ferie zimowe, perspektywa długich weekendów, które można wykorzystać na ukochane przez Polaków city-breaki sprawia, że wielu już teraz poszukuje połączeń lotniczych. Z analiz Kiwi.com wynika, że w nadchodzącym roku za podróż do Azji, Afryki czy krajów europejskich średnio zapłacimy poniżej 1 150 PLN. Rzym, Paryż, Teneryfa, Oslo czy Barcelona utrzymują się w ścisłej czołówce najczęściej wyszukiwanych połączeń. Wśród dalszych destynacji w wyszukiwaniach dominują: Nowy Jork, Dubaj, Cancun, Punta Cana, Miami oraz Chicago.