Kłopotów z amerykańskimi wizami ciąg dalszy

Autor tekstu: , Data publikacji:

Najprawdopodobniej do przyszłego tygodnia amerykańskie ambasady nie będą wydawać wiz USA starającym się o wjazd na teren tego kraju. To efekt poważnej awarii systemu w amerykańskim Departamencie Stanu.

Przypomnijmy, że problemy zaczęły sie kilka dni temu – system informatyczny przestał przyjmować nowe wnioski, rozpatrywanie już złożonych zostało wstrzymane. To poważny problem dla osób podróżujących w celach biznesowych i mających już wykupione bilety. John Kirby, rzecznik Departamentu Stanu wyjaśnił, że Biuro ds. Konsularnych cały czas ma poważny problem z przyjmowaniem wniosków wizowych. Zaznaczył, że problem dotyczy całego świata i że urzędnicy oraz służby informatyczne pracują nad jego rozwiązaniem praktycznie 24 godziny na dobę.
– Oczekujemy, że system uda się naprawić najwcześniej do przyszłego tygodnia – dodał Kilby.

Nieoficjalnie mówi się, że zaszwankował moduł obsługujący pobieranie danych biometrycznych. A ponieważ jest on obowiązkowy dla całego procesu aplikacyjnego, nie działa cały system. Amerykańscy urzędnicy przekonują, że nie ma dowodów, by problemy techniczne w ambasadach były wynikiem ataku terrorystycznego.