Kurtki GORE-TEX. Kultowa przeciwdeszczowa odzież turystyczna

, Data publikacji:

Dlaczego topowi producenci odzieży turystycznej tak chętnie sięgają po markowe membrany? Czy kurtka z GORE-TEX jest lepsza niż klasyczna kurtka z membraną innej marki? Jak wybrać najlepszy model z GTX na krótki wypad w góry lub wielodniowy trekking? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie w poniższym tekście.

Marka GORE-TEX® jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych w świecie odzieży turystycznej i górskiej. Każda osoba, która dużo wędruje po szlakach, z pewnością wielokrotnie zauważyła na rękawie kurtki przeciwdeszczowej charakterystyczny napis. Sprawdźcie, czym wyróżniają się wodoodporne kurtki GORE-TEX męskie i damskie na tle konkurencji!

Czym jest membrana GORE-TEX®?

Aby zrozumieć kultowy status, jakim cieszą się kurtki GORE-TEX, warto wiedzieć, czym jest ta wodoodporna membrana. To cienka warstwa, która odpowiada za zapewnienie kurtce właściwości wodoodpornych i ochrony przed wiatrem. Najczęściej jest umieszczana pod materiałem zewnętrznym. Membrana GORE -TEX® powstaje w unikalnym procesie rozciągania politetrafluoroetylenu (PTFE), dzięki czemu otrzymywane jest ePTFE. Pilnie strzeżona technologia pozawala uzyskać bardzo cienki, porowaty materiał. Cechuje się on niską wagą i wysoką wytrzymałością. Najważniejsze są jednak rozmiary porów, których miliardy pokrywają każdy centymetr kwadratowy powierzchni. Są one 20.000 razy mniejsze niż kropla wody, przez co nie pozwalają na jej przenikanie przez membranę, a jednocześnie są na tyle duże, że przepuszczają cząsteczki pary wodnej. Oznacza to, że wilgoć wytwarzana przez organizm w czasie wysiłku może się z łatwością wydostać na zewnątrz. Połączenie wszystkich tych cech z bardzo wysoką trwałością membrany sprawia, że doskonale sprawdza się ona w odzieży turystycznej i sportowej.

Czym różni się kurtka GORE-TEX od „zwykłej” kurtki przeciwdeszczowej?

Parametry jakie zapewnia kurtka przeciwdeszczowa GORE-TEX są nieosiągalne dla większości membran opartych na poliuretanie, a więc rozwiązaniu najczęściej stosowanym przez konkurencyjne marki. Przekłada się to bezpośrednio na komfort użytkowania. Kurtka wytrzyma intensywniejszy deszcz, a także lepiej spisze się w czasie wysiłku. Ponadto każda kurtka z membraną GORE-TEX® musi zostać przetestowana i zatwierdzona przez firmę W. L. GORE. Daje to gwarancję, że każdy szczegół kurtki został odpowiednio wykonany, aby kurtka chroniła nas w najgorszych warunkach atmosferycznych. Producenci odzieży nie zamawiają samej membrany GORE-TEX®, ale gotowe laminaty, a więc odpowiednie połączenia materiału, wierzchniego, membrany oraz podszewki. Dzięki temu kurtka przeciwdeszczowa GORE-TEX może być dostosowana do różnych aktywności.

Kurtki GORE-TEX – damskie i męskie modele do wielu aktywności

Największą popularnością cieszą są turystyczne kurtki GORE-TEX Products 2L i 3L oferujące wysoką wszechstronność. Łączą w sobie wytrzymałość, wysoki stopień wodoodporności i wygodny krój. Kurtki turystyczne GORE-TEX Paclite cechują się niską wagą oraz świetnymi możliwościami spakowania do niewielkich rozmiarów. To idealny wybór na krótsze wycieczki z niedużym bagażem. Dla miłośników szybkich i trudnych górskich wędrówek dedykowane są kurtki GORE-TEX Active.

Wśród licznych rozwiązań dostępne są też specjalistyczne membrany, takie jak GORE-TEX® SHAKEDRY. To ultralekkie kurtki dla biegaczy, w których udało się wyeliminować materiał zewnętrzny. Z kolei dla alpinistów i osób poszukujących najmocniejszej odzieży, dobrym wyborem będzie kurtka z membraną GORE-TEX PRO. Najmocniejsze materiały zapewnią wysoką wytrzymałość na otarcia o skały czy lód. Membrana GORE-TEX® jest także chętnie wykorzystywana w odzieży zimowej. Kurtka narciarska GORE-TEX daje gwarancję, że śnieg i woda nie dostaną się do jej wnętrza. Kurtka zimowa GORE-TEX ochroni nas przed wychładzającym wiatrem i zabezpieczy puchowe wypełnienie przed łatwym zawilgoceniem.

Warto zaznaczyć, że wszystkie opisywane powyżej kurtki wodoodporne są wyróżniane czarną metką GORE-TEX GUARANTEED TO KEEP YOU DRY™, co oznacza, że doskonale zabezpieczają przed wodą. Oprócz tego dostępna jest też seria GORE-TEX INFINIUM™ z białą metką, na warunki, które nie wymagają pełnej ochrony przed deszczem. Wszystkie opisane w artykule kurtki GORE-TEX i wiele innych dostępne są w ofercie sklepu turystycznego 8a.pl: https://8a.pl/kurtki-gore-tex-meskie

Jak dbać o kurtki GORE-TEX?

Kurta z membraną GORE-TEX® łatwo jest również łatwa do utrzymania w czystości. Większość modeli można bezpiecznie prać w pralce automatycznej, trzeba tylko pamiętać o kilku podstawowych wskazówkach. Po pierwsze bezwzględnie należy przestrzegać wszystkich zaleceń znajdujących się na metce. Po drugie do prania należy używać odpowiednich środków do odzieży membranowej. Po trzecie po dłuższym użytkowaniu może być potrzebne odnowienie impregnacji, które można przeprowadzić samodzielnie. Jeśli stosujemy się do tych wszystkich zaleceń, to możemy być pewni, że kurtka z GORE-TEX będzie zapewniać swoje wyjątkowe właściwości przez wiele kolejnych sezonów na górskich szlakach.