Czy leasing samochodów i maszyn jest dobrym rozwiązaniem?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Leasing maszyn i różnego rodzaju samochodów zyskuje coraz więcej zwolenników. Okazuje się, że cała procedura nie jest skomplikowana i opiera się na przejrzystych oraz korzystnych dla obu stron zasadach.

Czym jest w ogóle leasing?

Leasing maszyn to forma finansowania inwestycji, która łączy cechy kredytu i dzierżawy. Umowa zawierana jest pomiędzy firmą leasingową a przedsiębiorcą, która opiera się na wypożyczeniu danego samochodu czy też maszyny. Warunki dotyczą między innymi czasu trwania umowy, opłaty wstępnej oraz rat, a także prowizji odnośnie eksploatowania pojazdu. Wziąć w leasing można praktycznie najróżniejsze aktywa typu maszyny budowlane, oprogramowanie i osprzęt IT oraz wszelkie urządzenia techniczne. Najpopularniejszy jest jednak leasing samochodów używanych, na który głównie decydują się przedsiębiorcy posiadający firmę. Niektóre z nich mogą nawet liczyć na szczególnie korzystne oferty i sprzęt.

Jak działa leasing samochodów używanych?

Leasing od strony prawnej to nic innego jak umowa cywilnoprawna zawierana pomiędzy leasingodawcą, czyli finansującym a leasingobiorcą, czyli korzystającym z usługi. To właśnie leasingodawca wypożycza przedmiot interesujący klienta, za który ten musi płacić leasingodawcy comiesięczny czynsz, który jest ustalony zgodnie z warunkami podpisanej umowy. Znaczącym faktem jest to, że zdecydowanie się na leasing w żadnym stopniu nie zmniejsza zdolności kredytowej firmy, więc nie ma żadnych przeszkód w przypadku wzięcia także pożyczki z banku na jakiś dodatkowy cel. Leasingodawca przekazuje leasingobiorcy prawo do użytkowania samochodu w zamian za regularne spłacanie rat leasingowych na podstawie zawartej umowy oraz dokonanie opłaty wstępnej stanowiącej zazwyczaj 20% wartości rynkowej pojazdu.
Istnieje również możliwość odkupienia od firmy leasingowej wybranego auta po korzystniej cenie.

Leasing maszyn – na jaki okres czasu?

Czas trwania umowy praktycznie nie jest niczym ograniczony i zależy od tego, co ustaliły między sobą obie strony. Jednak przyjmuje się, że w przypadku leasingu operacyjnego czas jej trwania wynosić musi co najmniej 2 lata w przypadku samochodów osobowych, a dla niektórych maszyn i urządzeń nawet 3-4 lata. Zależy to od okresu amortyzacji danego pojazdu zwanego środkiem trwałym.
Czas trwania umowy jest istotny odnośnie wysokości wymaganej raty. Im dłuższy okres trwania umowy, tym mamy możliwość uzyskania mniejszej wysokości comiesięcznej raty. Najlepiej sprawdzić wysokość rat za pomocą porównywarek internetowych, które zestawiają ze sobą różne oferty leasingu i pozwolą na wybranie tej dla nas najodpowiedniejszej. Na wysokość raty ma oczywiście wpływ wiek i rodzaj pojazdu czy urządzenia. Na szczęście nie trzeba brać w leasing tylko nowych maszyn – do wyboru jest również wiele pojazdów używanych.

Leasing czy kredyt – co jest korzystniejsze?

Leasing dotyczy sfinansowania konkretnego środka trwałego, natomiast w przypadku kredytu otrzymane pieniądze można wykorzystać na bieżącą działalność, zakup środków obrotowych czy też na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością. Możemy tutaj także ustalić czas trwania umowy oraz istnieje możliwość zmiany okresu spłaty w trakcie trwania umowy. Leasing maszyn nie jest już taki elastyczny, ponieważ mamy określony z góry minimalny czas trwania umowy z firmą leasingową. Leasing jest korzystny, jeśli interesujący nas środek trwały ma dużą wartość. Wówczas możemy liczyć na znacznie korzystniejszą cenę oraz obniżony podatek, ponieważ można wliczyć raty leasingowe w koszty. Największą zaletą leasingu jest to, że jest go znacznie prościej uzyskać niż kredyt. Nawet początkujące na rynku firmy mogą liczyć na tego typu finansowanie, co daje bardzo dużo nowych możliwości rozwoju.