Niższe koszty podróży służbowych. Wymień walutę w kantorze internetowym

Wysyłasz pracowników na wyjazd służbowy za granicę, a to oczywiście wiąże się z kosztami. Opłaty za transport, noclegi, diety i inne opłaty można zoptymalizować. Jak? Wymieniając walutę w kantorze internetowym. Jako przedsiębiorca zauważysz szybko korzyści z wyboru transakcji online.

Polskie firmy potrzebują waluty

Jak pokazują dane zebrane przez GUS zarówno eksport jak i import w Polsce w ubiegłym roku wzrósł. Eksport o prawie 8% (747,3 mld zł), a import prawie o 4% (731,7 mld zł). Oznacza to, że przedsiębiorcy wykazują coraz większy popyt na wymianę waluty. Większość firm, także tych z sektora MŚP do niedawna miała możliwość dokonania transakcji wyłącznie w banku lub tradycyjnym kantorze. Jeśli jesteś właścicielem firmy z tego sektora na pewno wiesz, że jako mały lub średni gracz na rynku masz ograniczoną możliwość negocjacji stawek z bankiem. Instytucje owszem mogą zaoferować korzystniejsze warunki, ale firmom obracającym ogromnymi kwotami, posiadającymi konta walutowe. Wyprawa z gotówką do kantoru stacjonarnego także nie wchodzi w grę.

Ponad 3 tysiące firm korzysta z możliwości wymiany walut w kantorach internetowych. Zalety tego rozwiązania dostrzegli zarówno przedsiębiorcy zajmujący się eksportem, importem jak i firmy transportowe oraz logistyczne. Kolejną grupą są przedsiębiorcy spłacający kredyt lub leasing w obcej walucie. Jeśli możemy zaoszczędzić na racie, znacznie zwiększyć rentowność kontraktu lub w skali roku zoptymalizować koszty nawet o  kilkadziesiąt tysięcy złotych powinniśmy pomyśleć o zmianie dotychczasowych przyzwyczajeń. Żeby nie być gołosłownym sprawdźmy ile możemy zaoszczędzić wybierając wymianę w kantorze internetowym.

Ile możesz zaoszczędzić?

Załóżmy, że 5 osób z firmy wyjeżdża w podróż służbową do Szwajcarii. Koszt takiej delegacji po zsumowaniu wszystkich kosztów to 10 tysięcy franków szwajcarskich. Wymieniając walutę w kantorze internetowym Fritz Exchange pracodawcę wyjazd będzie kosztował 40081 zł. Jeśli zdecyduje się na transakcję w banku wyda 41132 zł. Na wymianie przedsiębiorca zaoszczędzi 1051 zł. To przy tej skali niewiele, jednak biorąc pod uwagę, że transakcję mógł zrealizować w kilka minut przed swoim komputerem, bez dodatkowych kosztów sprawiają, że wybór się opłaca. Co ciekawe większość kantorów internetowych, w tym wzięty jako przykład Fritz Exchange oferuje swoim klientom możliwość negocjacji spreadu przy regularnych transakcjach lub wymianie powyżej 10000 euro. Przypomnijmy, że spread to różnica między kursem sprzedaży i kupna waluty. Jest to kluczowy czynnik sukcesu kantorów internetowych. Wprawdzie po wejściu w życie ustawy „antyspreadowej” banki musiały obniżyć koszty wymiany dla klienta, ale do dziś ich spready są znacznie wyższe niż kantorów online. Przykłady przedstawiono w poniższej tabeli.

fritzexchange

Jak to działa?

Zdecydowałeś już, że spróbujesz skorzystać z usług jednego z kantorów internetowych, ale nie wiesz jak to działa? Cały proces nie jest skomplikowany. Należy założyć konto na stronie www, podać dane firmy oraz numery kont, z których będziemy korzystać. W kantorze Fritz Exchange rejestracja przypomina korzystanie z bankowości online, ponieważ dla bezpieczeństwa dane są szyfrowane. Po ukończeniu rejestracji konto należy zasilić odpowiednią kwotą. Wcześniej możemy sprawdzić kurs, a serwis obliczy za nas jaką kwotę musimy przelać. Jak mówi Damian Raczek z Fritz Exchange – Gwarantujemy szybką realizację transakcji – 90% transakcji realizujemy w 15 minut, a także sprawną obsługę, dzięki wsparciu naszego Biura Obsługi Klienta. Stawiamy przede wszystkim na prostotę użytkowania, innowacyjność i bezpieczeństwo.

Długa lista zalet

W większości kantorów internetowych założenie i prowadzenie konta jest bezpłatne. Nie ma także dodatkowych opłat za przelewy krajowe. Część platform pracuje 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, zwiększając tym samym swoją przewagę nad bankami i tradycyjnymi kantorami. Kantory prześcigają się w ilości profitów oferowanych klientom. Na liście dodatkowych usług możemy znaleźć powiadomienia SMS o zmianach kursów i dostęp do swojego konta przez aplikację mobilną. Dla przedsiębiorcy z sektora MŚP szczególnie ważne są dwie kolejne opcje – programy lojalnościowe dla firm i możliwość skorzystania z pomocy ekspertów. Fritz Group, do której należy kantor Fritz Exchange zatrudnia trzy grupy specjalistów pomocnych na każdym etapie transakcji. Dealerzy walutowi przygotowują artykuły eksperckie do mediów branżowych, dzięki którym przedsiębiorca ma stały dostęp do informacji o sytuacji rynkowej. Porad na temat obsługi systemu online można zaczerpnąć u specjalistów z biura obsługi klienta, a indywidualne warunki ustalić z doradcami ds. rynków finansowych. Jak działa to w praktyce? „Najniższe ceny za wymienianą walutę. Możliwość negocjacji przy większych kwotach. Zawsze gdy dzwoniłem z jakimś problemem, natychmiast ktoś odbierał i nie musiałem słuchać niekończącej się melodii. Przelewy dokonywane bez prowizji i w ciągu 20 minut” ocenia Fritz Exchange na opineo.pl Marek. Inni użytkownicy przyznają się, że byli sceptycznie nastawieni do nowego rozwiązania, ale po kilku udanych transakcjach nie wróciliby do wymian waluty w tradycyjnych kantorach. „Dzięki kantorowi kupuje franki najtaniej jak można i korzystam z darmowych przelewów między moimi bankami, jestem bardzo zadowolony. Obsługa klienta zawsze pomogła mi w rozwiązywaniu sprawPolecam” komentuje Maktom.