Co obejmuje ubezpieczenie AC?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Autocasco jest rodzajem ubezpieczenia dobrowolnym, które każdy właściciel pojazdu mechanicznego może wykupić wraz z polisą OC, NW czy assistance. Statystyki pokazują, że na AC decydują się głównie posiadacze nowych lub kilkuletnich aut, choć nie jest to regułą.

Na rynku działa obecnie bardzo wiele towarzystw oferujących zróżnicowane pakiety ubezpieczeniowe. Nie ma zatem większego problemu ze znalezieniem firmy najodpowiedniejszej dla naszych potrzeb. Przedmiotem autocasco może być nie tylko pojazd mechaniczny jako taki, ale również znajdujące się w nim urządzenia (np. immobiliser, komputer pokładowy) i wyposażenie dodatkowe. To ostatnie musi zostać wyszczególnione we wniosku kierowanym do towarzystwa ubezpieczeniowego.

W zależności od wybranego wariantu w zakres autocasco wchodzi pokrycie szkód spowodowanych:

– kradzieżą
– uszkodzeniem w wyniku kolizji lub wypadku
– uszkodzeniem przez zwierzęta lub osoby nie będące uczestnikami ruchu
– działaniem sił przyrody
– innej nieprzewidzianej sytuacji losowej

Niektórzy popularni ubezpieczyciele (np. https://www.lu.pl/) oferują ponadto warianty assistance, mające zapewnić wsparcie inne niż finansowe w przypadku uszkodzenia pojazdu. Może to być pomoc przy wymianie koła lub transport uszkodzonego auta do warsztatu naprawczego, ale także kompleksowa pomoc przy znalezieniu samochodu zastępczego, a nawet hotelu (na czas naprawy). Usługi te zwiększają oczywiście składkę, lecz wielu kierowców decyduje się na nie dla zachowania większego poczucia bezpieczeństwa.

Wciąż, niestety, istnieją kierowcy, którym wydaje się, że ubezpieczenie autocasco pokryje wszelkie wydatki związane z eksploatacją pojazdu. Nic bardziej mylnego. Każdy właściciel polisy powinien wiedzieć, że nie obejmuje ona sytuacji, do których doszło w wyniku lekkomyślności czy niedbalstwa kierowcy (np. kradzież samochodu na skutek pozostawienia kluczyków w stacyjce). Przede wszystkim należy pamiętać o dokładnym zapoznaniu się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU), które stanowią podstawowy dokument opisujący warunki umowy zawieranej pomiędzy klientem i ubezpieczycielem, takie jak:

– zakres i przedmiot świadczenia
– obowiązki stron
– wyłączenie odpowiedzialności towarzystwa
– sposób ustalania kwoty odszkodowania

Przykładowy dokument, precyzyjnie opisujący szczegóły umowy ubezpieczeniowej, można znaleźć na stronie https://www.lu.pl/doc/komunikacja/OWU_Komunikacja_2014_09_26.pdf.